Najbogatsi z najbogatszych. 10 największych fortun wszech czasów

Najbogatsi władcy w historiiwellcomeimages.org/indexplus/image/V0009110.html CC BY SA Wikipedia, domena publiczna Wikipedia

Najbogatszy żyjący dziś człowiek to Bill Gates, ale znalazł się zaledwie na dziewiątym miejsc,u wyprzedzając tylko Czyngis-chana. Magazyn "Time" przygotował listę dziesięciu najbogatszych osób wszech czasów. Ranking powstał w wyniku godzin rozmów z ekonomistami i historykami.

Dziennikarze magazynu zrobili coś, co wydawałoby się niemożliwe - ranking grupuje bowiem osoby żyjące w różnych czasach, różnych systemach ekonomicznych i politycznych. Oto ich subiektywny ranking najbogatszych ludzi w historii.

1. Mansa Musa 1280-1337, Mali

Majątek: "większy niż ktokolwiek mógłby opisać". "Time" pisze, że nie da się opisać ani porównać do niczego jego bogactwa.

Mansa Musa, król Timbuktu, jest często określany jako najbogatsza osoba w historii. Według profesora historii z Ferrum College Richarda Smitha, królestwo, któremu przewodził Musa było prawdopodobnie największym producentem złota na świecie. I to w czasie, gdy popyt na złoto był ogromny. Nie sposób jednak ocenić dokładnie skali jego bogactwa. Świadectwa historyczne są skąpe, a te źródła, które istnieją, nie pozwalają na dokonanie dokładnych szacunków. Niektóre historyczne opowieści mówią, że podczas swojej słynnej pielgrzymki do Mekki Musa wydawał pieniądze tak obficie, że spowodował kryzys walutowy w... Egipcie. W relacjach pojawiały się wzmianki o wielbłądach niosących setki kilogramów złota. Podobno armia Musy składała się z 200 tys. osób. - Bogactwo Musy było tak ogromne, że ludzie z trudem je opisywali. Są obrazy pokazujące, jak siedząc na złotym tronie, trzyma w jednym ręku berło ze złota, a w drugim złoty kubek. Na głowie ma złotą koronę - podkreśla Rudolph Ware, profesor historii na Uniwersytecie w Michigan.

2. Cesarz Oktawian August, 63 rok p.n.e. - 14 n.e., Imperium Rzymskie

Majątek: 4,6 bilionów dolarów Oktawian August był nie tylko cesarzem imperium, którego produkcja gospodarcza stanowiła 25-30 proc. światowej produkcji. Według profesora uniwersytetu Stanford Iana Morrisa, August zgromadził majątek równy jednej piątek gospodarki swojego imperium. Ta fortuna może być warta ok. 4,6 bln dolarów. - Przez chwilę był on właścicielem całego Egiptu. To trudne do przebicia - zaznacza historyk.

3. Cesarz Shanzong z dynastii Song, Chiny - lata 1048-1085

Majątek: PKB imperium stanowiło blisko 30 proc. światowej produkcji.

Dynastia Song była jedną z najpotężniejszych pod względem gospodarczym w historii. Według prof. Ronalda A. Edwardsa, historyka z Tamkang University, w swoim szczytowym okresie produkcja gospodarcza Chin wówczas stanowiła od 25 do 30 proc. produkcji gospodarczej na świecie. Historyk zaznacza, że bogactwo imperium brało się z głównie z innowacji technologicznych i umiejętności skutecznego poboru podatków, daleko większych niż wówczas w Europie. Profesor zauważa, że scentralizowany system władzy w Chinach sprzyjał kontrolowaniu gospodarki.

Cesarz Shenzong z dynastii SongNational Palace Museum, Taipei domena publiczna Wikipedia

4. Akbar I, Indie - 1542-1605

Majątek: PKB imperium stanowiło blisko 25 proc. światowej produkcji.

Jak cesarz dynastii Mogołów Akbar kontrolował imperium, które generowało jedną czwartą światowej produkcji gospodarczej. Jeden z historyków ocenił, że PKB Indii pod rządami Akbara był porównywalny do osiąganego przez elżbietańską Anglię. Ówczesne elity Indii były jednak znacznie bogatsze od swoich odpowiedników na Zachodzie. Mongolska dynastia była wyjątkowo skuteczna w "wyciąganiu" bogactwa od mieszkańców imperium.

Akbar I władca Indiidomena publiczna Wikipedia

5. Józef Stalin, ZSRR, 1878-1953

Majątek: całkowita kontrola nad narodem z niemal 10 proc. światowego PKB.

Jak czytamy, Stalin należy do rzadkich postaci w historii gospodarczej: jako dyktator kontrolował też w pełni jedną z największych gospodarek na świecie. "I choć jest niemal niemożliwe oddzielenie bogactwa Stalina od bogactwa ZSRR, połączenie jego unikalnej siły i pełnej kontroli nad ZSRR skłania wielu ekonomistów do zaliczenia go do najbogatszych ludzi wszech czasów" - pisze "Time". I dodaje, że ich logikę wspierają dane OECD, które pokazują, że w 1950 roku, trzy lata przed śmiercią Stalina, ZSRR wytwarzał 9,5 proc. światowej produkcji gospodarczej. Gdyby do oceny wykorzystać obecne kryteria, produkcja ta stanowiłaby ekwiwalent 7,5 bln dolarów.

Józef Stalindomena publiczna Wikipedia

6. Andrew Carnegie, USA - 1835-1919

Majątek: 372 mld dolarów.

Choć w USA to rodzina Rockefellerów niemal od zawsze dzierży palmę pierwszeństwa wśród najbogatszych, to przebić może ją Andrew Carnegie. Szkocki imigrant, który w 1901 roku sprzedał swoją firmę U.S. Steel bankowi J.P. Morgan za 480 mln dolarów. Kwota ta równa jest ok. 2 proc. amerykańskiego PKB. W 2014 roku ten majątek to ekwiwalent 372 mld dolarów.

Andrew CarnegiePopular Science Monthly domena publiczna Wikipedia

7. John D. Rockefeller, USA - 1839-1937

Majątek: 341 mld dolarów.

Rockefeller zaczął inwestować w przemysł naftowy w 1863 roku. W 1880 jego firma - Standard Oil kontrolowała 90 proc. amerykańskiej produkcji ropy. Według danych podatkowych z 1918 roku zwrot podatkowy Rockefellera z tego roku wynosił 1,5 mld dolarów. Jego fortuna wówczas szacowana była na 2 proc. amerykańskiego PKB. Obecnie będzie to mniej więcej 341 mld dolarów.

John D. Rockefellerdomena publiczna Wikipedia

8. Alan Rufus, Anglia 1040-1093

Majątek: 194 mld dolarów.

To bratanek Wilhelma Zdobywcy. Dołączył do wuja podczas jednego z jego podbojów. Kiedy umierał, miał majątek warty 11 tys. funtów. To 7 proc. ówczesnego PKB Anglii. Dziś to kwota 194 mld dolarów.

Alan Rufus

9. Bill Gates, USA

Majątek: 78,9 mld dolarów.

To najbogatszy żyjący dziś człowiek na świecie. "Forbes" szacuje majątek założyciela Microsoftu na 78,9 mld dolarów. To o 8 mld dolarów więcej niż majątek Amancio Ortegi, drugiego na liście najbogatszych, założyciela firmy Zara.

Bill Gateswww.dts-nachrichtenagentur.de Wikipedia

10. Czyngis-chan, władca Mongolii - 1162-1227

Majątek: wiele ziemi i niewiele więcej.

Jest jednym z najbardziej utytułowanych przywódców wojskowych w historii. Jako władca imperium mongolskiego, kontrolował największe terytorium na świecie. Badacze podkreślają jednak, że mimo wielkiej władzy, Czyngis-chan nie gromadził osobistego bogactwa. Ale jego hojność była jednym z kluczy jego sukcesu. Nie budował pałaców dla siebie ani świątyń. Urodził się w jurcie i zmarł w jurcie. Został pochowany jak zwykła osoba.

Czyngis-chandomena publiczna Wikipedia

Autor: mn / Źródło: Time

Źródło zdjęcia głównego: wellcomeimages.org/indexplus/image/V0009110.html CC BY SA Wikipedia, domena publiczna Wikipedia

Pozostałe wiadomości

Do Państwowej Inspekcji Pracy w 2024 roku wpłynęło około 50 tysięcy skarg na brak wypłat. Urząd wydał decyzje na rekordową kwotę 270 milionów złotych. To tak, jakby cały Inowrocław pracował za darmo. Do tego skargi dotyczą także naruszeń związanych z czasem pracy. Niewypałem okazała się także ustawa o ochronie sygnalistów z zeszłego roku. Zgłoszeń praktycznie nie ma.

Polacy skarżą się na brak wypłat. Rekordowa kwota

Polacy skarżą się na brak wypłat. Rekordowa kwota

Źródło:
PAP

W Paryżu doszło w sobotę do wielu lokalnych awarii prądu, których powodem była niedawna fala upałów - poinformował koncern energetyczny Enedis w komunikacie około północy. Awaria dotknęła między innymi część budynków Zgromadzenia Narodowego, niższej izby parlamentu.

Seria awarii prądu w europejskiej stolicy

Seria awarii prądu w europejskiej stolicy

Źródło:
PAP

Sprzedaż produkowanego przez Teslę modelu Cybertruck okazała się daleka od szumnych zapowiedzi Elona Muska - zwraca uwagę CNN. Amerykański serwis pisze wręcz o motoryzacyjnej "klapie", za którą mają stać stosunkowo wysoka cena, liczne akcje serwisowe, a także polityczne zaangażowanie najbogatszego człowieka świata.

CNN: motoryzacyjna klapa pomimo szumnych zapowiedzi Muska

CNN: motoryzacyjna klapa pomimo szumnych zapowiedzi Muska

Źródło:
CNN

W piątek w Pradze i kilku innych czeskich miastach miała miejsce kilkugodzinna awaria prądu. To kolejna taka sytuacja po kwietniowym blackoutcie w Hiszpanii i Portugalii. W ocenie profesora Mariusza Ruszla z Politechniki Rzeszowskiej, by nie doszło do takiego zdarzenia w Polsce konieczne jest zwiększenie odporności naszej sieci i przyśpieszenie jej modernizacji. Na wszelki wypadek w każdym domu powinien jednak być zapas wody, latarka oraz gotówka.

"Zapas wody, lekarstwa, gotówka". Co blackout w Czechach powinien powiedzieć nam

"Zapas wody, lekarstwa, gotówka". Co blackout w Czechach powinien powiedzieć nam

Źródło:
PAP

Branża turystyczna szuka pomysłów, mających do wyjazdów przekonać nawet tych, którzy widzieli już wszystko. Nie każdy trend chwyci, są jednak takie, od których nie ma ucieczki, bo związane są na przykład ze zmianami klimatu.

"Gotowi są oszczędzać na wszystkim, ale nie na podróżach". Nowe trendy

"Gotowi są oszczędzać na wszystkim, ale nie na podróżach". Nowe trendy

Źródło:
tvn24.pl

Mieszkanka Wenecji upadła i złamała rękę, wsiadając do tramwaju wodnego. Domagała się odszkodowania od zakładu transportu miasta twierdząc, że nie zadbał on o bezpieczeństwo na przystanku. Sprawa trafiła do sądu, który orzekł, że cała sytuacja jest winą kobiety, bo ta miała na nogach szpilki i wiedziała, że ryzykuje, wybierając tego typu buty.

Miała szpilki, nie dostanie odszkodowania

Miała szpilki, nie dostanie odszkodowania

Źródło:
PAP

Turecki urząd do spraw konkurencji wszczął dochodzenie przeciwko serwisowi muzycznemu Spotify. Wiceminister kultury twierdzi, że w aplikacji pojawiły się "prowokacyjne" treści uderzające w żonę prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana i wartości islamu. 

Turcja twierdzi, że treści w Spotify obrażają żonę Erdogana i islam

Turcja twierdzi, że treści w Spotify obrażają żonę Erdogana i islam

Źródło:
PAP

Michael McGrath, komisarz Unii Europejskiej do spraw ochrony konsumentów, stwierdził, że jest zaniepokojony liczbą małych przesyłek, które codziennie napływają do Unii Europejskiej - głównie z Chin. Wskazał przy tym na zagrożenia dla bezpieczeństwa konsumentów oraz uczciwej konkurencji na rynku.

"Eksplozja" liczby małych paczek. "Taka skala obciążyłaby każdy system"

"Eksplozja" liczby małych paczek. "Taka skala obciążyłaby każdy system"

Źródło:
PAP

Skrócenie czasu pracy w dłuższej perspektywie na pewno będzie miało szansę na realizację, ale dzisiaj jest to zadanie prawie niewykonalne – powiedział główny inspektor pracy Marcin Stanecki. Zaznaczył, że bardziej niż czterodniowy tydzień pracy może sprawdzić się stopniowe skracanie liczby godzin.

Krótszy tydzień pracy. "Dzisiaj to zadanie prawie niewykonalne"

Krótszy tydzień pracy. "Dzisiaj to zadanie prawie niewykonalne"

Źródło:
PAP

Kilkanaście osób zostało rannych podczas ewakuacji pasażerów samolotu linii Ryanair na lotnisku Palma de Mallorca - informują media. Wcześniej na pokładzie maszyny włączył się alarm przeciwpożarowy. Port lotniczy funkcjonuje bez zakłóceń.

Alarm przeciwpożarowy, pasażerowie wyskakiwali na płytę lotniska. Są ranni

Alarm przeciwpożarowy, pasażerowie wyskakiwali na płytę lotniska. Są ranni

Źródło:
PAP

Pierwszy w sezonie upał spowodował, że w ciągu jednego dnia ceny energii wzrosły pięćdziesięciokrotnie - przekazały Polskie Sieci Elektroenergetyczne. W upalne wieczory klimatyzatory powodują wzrost zużycia prądu, a jeśli nie pracują odnawialne źródła energii, zastąpić je musi droższa energia konwencjonalna.

Ceny prądu wystrzeliły

Ceny prądu wystrzeliły

Źródło:
PAP

30 milionów złotych zapłacił nabywca 600-metrowego apartamentu w warszawskim kompleksie Noho One - podał "Puls Biznesu". Według dziennika to największa oficjalnie potwierdzona transakcja na polskim rynku nieruchomości mieszkaniowych.

To może być najdroższe mieszkanie w Polsce

To może być najdroższe mieszkanie w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Od soboty 5 lipca obowiązuje zakaz sprzedaży nieletnim wszystkich e-papierosów. Także tych, które nie zawierają nikotyny. Zakazane będzie ponadto używanie e-papierosów beznikotynowych w miejscach, w których obecnie obowiązuje zakaz palenia.

Zakaz sprzedaży. Ostrzeżenia w sklepach

Zakaz sprzedaży. Ostrzeżenia w sklepach

Źródło:
PAP

Donald Trump podpisał ustawę budżetową realizującą jego podatkowe obietnice wyborcze. "Jedna wielka piękna ustawa" łączy cięcia podatków z cięciami wydatków socjalnych i jednoczesnym zwiększeniem środków między innymi na deportację migrantów. Eksperci przewidują, że na nowym prawie zyskają najlepiej zarabiający Amerykanie.

Mówi, że to jego największe zwycięstwo. Jest podpis Trumpa

Mówi, że to jego największe zwycięstwo. Jest podpis Trumpa

Źródło:
PAP

Prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński został wezwany do Prokuratury Okręgowej w Warszawie w charakterze świadka. Szef banku centralnego miał zeznawać 8 lipca, ale rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie prokurator Piotr Antoni Skiba poinformował, że Glapiński nie stawi się na wtorkowe przesłuchanie.

Prezes NBP wezwany do prokuratury. "Ma inne obowiązki"

Prezes NBP wezwany do prokuratury. "Ma inne obowiązki"

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, RMF FM

W związku z pożarem budynku wielorodzinnego w Ząbkach koło Warszawy Polska Izba Inżynierów Budownictwa (PIIB) wskazuje na konieczność podjęcia "natychmiastowych działań prewencyjnych i kontrolnych w skali ogólnopolskiej".

Apel o pilny przegląd poddaszy. Po pożarze w Ząbkach

Apel o pilny przegląd poddaszy. Po pożarze w Ząbkach

Źródło:
tvn24.pl

- Budujemy kolej za 100-150 milionów złotych za kilometr. Ja to bardzo wyraźnie podkreślam, mniej więcej tyle kosztuje budowa tak zwanego Y, no więc nie chcemy, by tabor woził powietrze - stwierdził w "Bez kitu" na antenie TVN24 Maciej Lasek, wiceminister infrastruktury i pełnomocnik rządu do spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego.

"150 milionów za kilometr". Lasek o budowie Kolei Dużych Prędkości

"150 milionów za kilometr". Lasek o budowie Kolei Dużych Prędkości

Źródło:
TVN24

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył na sześciu deweloperów kary o łącznej wysokości 1,6 miliona złotych za wprowadzanie klientów w błąd co do powierzchni oferowanego lokalu. Jak podano w komunikacie, problem dotyczył wliczania do metrażu powierzchni pod ściankami działowymi.

Wprowadzali klientów w błąd. Kary dla sześciu deweloperów

Wprowadzali klientów w błąd. Kary dla sześciu deweloperów

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot ponownie nie padła główna wygrana, a kumulacja rośnie do 210 milionów złotych. W Polsce najwyższa była wygrana czwartego stopnia w wysokości ponad 750 tysięcy złotych. Oto liczby, które wylosowano 4 lipca 2025 roku.

Potężna kumulacja w Eurojackpot

Potężna kumulacja w Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

Do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło milion wniosków o rentę wdowią. Aby otrzymać świadczenie za lipiec, wniosek należy złożyć do ostatniego dnia miesiąca - poinformował w piątek ZUS.

Milion wniosków o nowe świadczenie

Milion wniosków o nowe świadczenie

Źródło:
PAP

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o podatku od towarów i usług. Ustawa ta podnosi limit przychodów, poniżej którego przedsiębiorca jest zwolniony z rejestrowania się jako podatnik VAT, do 240 tysięcy złotych z obecnych 200 tysięcy złotych.

Limit podatkowy w górę. Jest podpis prezydenta

Limit podatkowy w górę. Jest podpis prezydenta

Źródło:
PAP

Ryanair zapowiada zwiększenie o 20 procent dopuszczalnych wymiarów bezpłatnego bagażu podręcznego. Zmiana ma związek z nowym standardem Unii Europejskiej dotyczącym minimalnych wymiarów jednej sztuki bagażu, którą pasażerowie mogą zabrać na pokład - podaje portal stacji BBC.

Ryanair zmienia wymiary bagażu podręcznego

Ryanair zmienia wymiary bagażu podręcznego

Źródło:
BBC

Lipcowa obniżka stóp procentowych może być początkiem cyklu łagodzenia polityki pieniężnej - mówi członek Rady Polityki Pieniężnej Ludwik Kotecki w rozmowie z agencją Bloomberg. Jego zdaniem, jeśli dane makroekonomiczne na to pozwolą, do końca 2025 roku możliwe są jeszcze dwie obniżki stóp procentowych.

To może być dopiero początek. Członek RPP Ludwik Kotecki zabiera głos

To może być dopiero początek. Członek RPP Ludwik Kotecki zabiera głos

Źródło:
PAP

Inflacja w tym roku wyniesie 3,9 procent, w 2026 roku spadnie do 3,1 procent, a w roku 2027 zmniejszy się do 2,4 procent - prognozuje Narodowy Bank Polski w "Raporcie o inflacji". Bank centralny przewiduje, że polska gospodarka wzrośnie o 3,6 procent w tym roku.

"Raport o inflacji". NBP pokazał projekcję

"Raport o inflacji". NBP pokazał projekcję

Źródło:
PAP

Im mniejszy ośrodek, tym trudniej znaleźć w nim mieszkanie na wynajem - podał Polski Instytut Ekonomiczny (PIE). Według ekspertów niska podaż lokali do wynajęcia w mniejszych miejscowościach sprzyja zjawisku "gniazdownictwa", czyli zamieszkiwaniu młodych dorosłych z rodzicami.

"Im mniejszy powiat, tym trudniej". To sprzyja "gniazdownictwu"

"Im mniejszy powiat, tym trudniej". To sprzyja "gniazdownictwu"

Źródło:
PAP

Hiszpański sektor turystyczny ostrzega władze, że problemy logistyczne kraju negatywnie wpływają na jego wizerunek. Niedawna awaria kolei i chaos na lotnisku w Barajas w Madrycie zagrażają planom przyciągnięcia rekordowej liczby turystów w tym roku.

Obwiniają rząd. "Odwraca się plecami"

Obwiniają rząd. "Odwraca się plecami"

Źródło:
PAP

Administracja Donalda Trumpa ogłosiła nałożenie nowych sankcji na podmioty eksportujące irańską ropę naftową i ukrywające jej pochodzenie. Departament Stanu zaznaczył przy tym, że jest to element polityki nakładania "maksymalnej presji" na irański reżim.

Element "maksymalnej presji". Decyzja administracji Donalda Trumpa

Element "maksymalnej presji". Decyzja administracji Donalda Trumpa

Źródło:
PAP

Donald Trump zapowiedział, że jego administracja zacznie w piątek wysyłać do rządów innych państw pisma informujące o wysokości ceł, jakie USA nałożą na ich eksport - podała Agencja Reutera.

Donald Trump: kilka państw poinformujemy

Donald Trump: kilka państw poinformujemy

Źródło:
PAP