Najbogatsi z najbogatszych. 10 największych fortun wszech czasów

Pieniądze

wellcomeimages.org/indexplus/image/V0009110.html CC BY SA Wikipedia, domena publiczna WikipediaNajbogatsi władcy w historii

Najbogatszy żyjący dziś człowiek to Bill Gates, ale znalazł się zaledwie na dziewiątym miejsc,u wyprzedzając tylko Czyngis-chana. Magazyn "Time" przygotował listę dziesięciu najbogatszych osób wszech czasów. Ranking powstał w wyniku godzin rozmów z ekonomistami i historykami.

Dziennikarze magazynu zrobili coś, co wydawałoby się niemożliwe - ranking grupuje bowiem osoby żyjące w różnych czasach, różnych systemach ekonomicznych i politycznych. Oto ich subiektywny ranking najbogatszych ludzi w historii.

1. Mansa Musa 1280-1337, Mali

Majątek: "większy niż ktokolwiek mógłby opisać". "Time" pisze, że nie da się opisać ani porównać do niczego jego bogactwa.

Mansa Musa, król Timbuktu, jest często określany jako najbogatsza osoba w historii. Według profesora historii z Ferrum College Richarda Smitha, królestwo, któremu przewodził Musa było prawdopodobnie największym producentem złota na świecie. I to w czasie, gdy popyt na złoto był ogromny. Nie sposób jednak ocenić dokładnie skali jego bogactwa. Świadectwa historyczne są skąpe, a te źródła, które istnieją, nie pozwalają na dokonanie dokładnych szacunków. Niektóre historyczne opowieści mówią, że podczas swojej słynnej pielgrzymki do Mekki Musa wydawał pieniądze tak obficie, że spowodował kryzys walutowy w... Egipcie. W relacjach pojawiały się wzmianki o wielbłądach niosących setki kilogramów złota. Podobno armia Musy składała się z 200 tys. osób. - Bogactwo Musy było tak ogromne, że ludzie z trudem je opisywali. Są obrazy pokazujące, jak siedząc na złotym tronie, trzyma w jednym ręku berło ze złota, a w drugim złoty kubek. Na głowie ma złotą koronę - podkreśla Rudolph Ware, profesor historii na Uniwersytecie w Michigan.

2. Cesarz Oktawian August, 63 rok p.n.e. - 14 n.e., Imperium Rzymskie

Majątek: 4,6 bilionów dolarów Oktawian August był nie tylko cesarzem imperium, którego produkcja gospodarcza stanowiła 25-30 proc. światowej produkcji. Według profesora uniwersytetu Stanford Iana Morrisa, August zgromadził majątek równy jednej piątek gospodarki swojego imperium. Ta fortuna może być warta ok. 4,6 bln dolarów. - Przez chwilę był on właścicielem całego Egiptu. To trudne do przebicia - zaznacza historyk.

3. Cesarz Shanzong z dynastii Song, Chiny - lata 1048-1085

Majątek: PKB imperium stanowiło blisko 30 proc. światowej produkcji.

Dynastia Song była jedną z najpotężniejszych pod względem gospodarczym w historii. Według prof. Ronalda A. Edwardsa, historyka z Tamkang University, w swoim szczytowym okresie produkcja gospodarcza Chin wówczas stanowiła od 25 do 30 proc. produkcji gospodarczej na świecie. Historyk zaznacza, że bogactwo imperium brało się z głównie z innowacji technologicznych i umiejętności skutecznego poboru podatków, daleko większych niż wówczas w Europie. Profesor zauważa, że scentralizowany system władzy w Chinach sprzyjał kontrolowaniu gospodarki.

Cesarz Shenzong z dynastii SongNational Palace Museum, Taipei domena publiczna Wikipedia

4. Akbar I, Indie - 1542-1605

Majątek: PKB imperium stanowiło blisko 25 proc. światowej produkcji.

Jak cesarz dynastii Mogołów Akbar kontrolował imperium, które generowało jedną czwartą światowej produkcji gospodarczej. Jeden z historyków ocenił, że PKB Indii pod rządami Akbara był porównywalny do osiąganego przez elżbietańską Anglię. Ówczesne elity Indii były jednak znacznie bogatsze od swoich odpowiedników na Zachodzie. Mongolska dynastia była wyjątkowo skuteczna w "wyciąganiu" bogactwa od mieszkańców imperium.

Akbar I władca Indiidomena publiczna Wikipedia

5. Józef Stalin, ZSRR, 1878-1953

Majątek: całkowita kontrola nad narodem z niemal 10 proc. światowego PKB.

Jak czytamy, Stalin należy do rzadkich postaci w historii gospodarczej: jako dyktator kontrolował też w pełni jedną z największych gospodarek na świecie. "I choć jest niemal niemożliwe oddzielenie bogactwa Stalina od bogactwa ZSRR, połączenie jego unikalnej siły i pełnej kontroli nad ZSRR skłania wielu ekonomistów do zaliczenia go do najbogatszych ludzi wszech czasów" - pisze "Time". I dodaje, że ich logikę wspierają dane OECD, które pokazują, że w 1950 roku, trzy lata przed śmiercią Stalina, ZSRR wytwarzał 9,5 proc. światowej produkcji gospodarczej. Gdyby do oceny wykorzystać obecne kryteria, produkcja ta stanowiłaby ekwiwalent 7,5 bln dolarów.

Józef Stalindomena publiczna Wikipedia

6. Andrew Carnegie, USA - 1835-1919

Majątek: 372 mld dolarów.

Choć w USA to rodzina Rockefellerów niemal od zawsze dzierży palmę pierwszeństwa wśród najbogatszych, to przebić może ją Andrew Carnegie. Szkocki imigrant, który w 1901 roku sprzedał swoją firmę U.S. Steel bankowi J.P. Morgan za 480 mln dolarów. Kwota ta równa jest ok. 2 proc. amerykańskiego PKB. W 2014 roku ten majątek to ekwiwalent 372 mld dolarów.

Andrew CarnegiePopular Science Monthly domena publiczna Wikipedia

7. John D. Rockefeller, USA - 1839-1937

Majątek: 341 mld dolarów.

Rockefeller zaczął inwestować w przemysł naftowy w 1863 roku. W 1880 jego firma - Standard Oil kontrolowała 90 proc. amerykańskiej produkcji ropy. Według danych podatkowych z 1918 roku zwrot podatkowy Rockefellera z tego roku wynosił 1,5 mld dolarów. Jego fortuna wówczas szacowana była na 2 proc. amerykańskiego PKB. Obecnie będzie to mniej więcej 341 mld dolarów.

John D. Rockefellerdomena publiczna Wikipedia

8. Alan Rufus, Anglia 1040-1093

Majątek: 194 mld dolarów.

To bratanek Wilhelma Zdobywcy. Dołączył do wuja podczas jednego z jego podbojów. Kiedy umierał, miał majątek warty 11 tys. funtów. To 7 proc. ówczesnego PKB Anglii. Dziś to kwota 194 mld dolarów.

Alan Rufus

9. Bill Gates, USA

Majątek: 78,9 mld dolarów.

To najbogatszy żyjący dziś człowiek na świecie. "Forbes" szacuje majątek założyciela Microsoftu na 78,9 mld dolarów. To o 8 mld dolarów więcej niż majątek Amancio Ortegi, drugiego na liście najbogatszych, założyciela firmy Zara.

Bill Gateswww.dts-nachrichtenagentur.de Wikipedia

10. Czyngis-chan, władca Mongolii - 1162-1227

Majątek: wiele ziemi i niewiele więcej.

Jest jednym z najbardziej utytułowanych przywódców wojskowych w historii. Jako władca imperium mongolskiego, kontrolował największe terytorium na świecie. Badacze podkreślają jednak, że mimo wielkiej władzy, Czyngis-chan nie gromadził osobistego bogactwa. Ale jego hojność była jednym z kluczy jego sukcesu. Nie budował pałaców dla siebie ani świątyń. Urodził się w jurcie i zmarł w jurcie. Został pochowany jak zwykła osoba.

Czyngis-chandomena publiczna Wikipedia

Autor: mn / Źródło: Time

Źródło zdjęcia głównego: wellcomeimages.org/indexplus/image/V0009110.html CC BY SA Wikipedia, domena publiczna Wikipedia