Z 500 zł na dziecko kupisz większe mieszkanie. Jest zielone światło

ShutterstockWyższa zdolność kredytowa dzięki środkom z 500 plus

- Banki będą mogły uwzględniać środki z programu Rodzina 500 plus do liczenia zdolności kredytowej klientów - poinformował Andrzej Jakubiak, przewodniczący KNF. Dodał, że dotyczy to kredytów konsumenckich, a "teoretycznie" także hipotecznych, ale temat nie jest do końca przedyskutowany.

Jak dostać 500 zł na dziecko? Wy pytacie, TVN24 BiS odpowiada

Wszystko, co musisz wiedzieć o programie.

Program Rodzina 500 plus może zwiększyć zdolność kredytową nawet o 209 tys. złotych - szacują eksperci zajmujący się rynkiem nieruchomości. Część banków najprawdopodobniej będzie uwzględniać, przy wyliczeniu naszej zdolności kredytowej, to świadczenia. Oznacza to, że rodziny, które otrzymają pieniądze mogą np. starać się o większe mieszkanie.

Poprawa dzietności i sytuacji mieszkaniowej

Program Rodzina 500 plus zdaniem rządu ma przede wszystkim poprawić dzietność w naszym kraju, ale okazuje się, że może pomóc wielu osobom poprawić również sytuację mieszkaniową. Wszystko przez to, że otrzymywane co miesiąc 500 złotych to duży i pewny dochód na lata, który w oczach banku może być zabezpieczeniem kredytu. Oznacza to, że rodziny, które otrzymają tzw. 500 zł na dziecko będą mogły kupić większe i droższe mieszkanie - podaje Polskie Radio. Jak podaje Polskie Radio rodzina z dwójką dzieci, która otrzyma dofinansowanie na jedno z nich, przez 18 lat może uzyskać kwotę w wysokości 108 tys. złotych. Regularna, stała i wysoka dopłata do budżetu rodzinnego może pomóc nie tylko w wychowaniu dzieci, ale również w spłacie rat kredytu. 

- Pieniądze te przyznawane są każdej rodzinie z co najmniej dwójką dzieci, bez względu na dochody. Oznacza to stałe miesięczne wsparcie przez 18 lat. Jestem w stanie sobie wyobrazić, że banki mogłyby podjąć decyzję o wzięciu pod uwagę tych dochodów do liczenia zdolności kredytowej - mówi w PR Katarzyna Dmowska ze ANG Spółdzielni Doradców Kredytowych.

Z wyliczeń ekspertów z ANG Spółdzielnia Doradców Kredytowych wynika, że gdyby banki zdecydowały się brać pod uwagę pieniądze z programu Rodzina 500 plus, to mogłoby to w znaczny sposób wpłynąć na zdolność kredytową rodzin.

Większy kredyt

Jeśli o kredyt stara się pięcioosobowa rodzina, a rodzice otrzymują pensje w wysokości średniej krajowej, czyli razem około 8 tys. zł brutto, to bez wsparcia z programu Rodzina 500 plus ich zdolność kredytowa wynosi około 250 tys. złotych. Jednak dodatkowe tysiąc złotych miesięcznie, które rodzice otrzymają przy trójce dzieci może zwiększyć ich zdolność kredytową o kolejne 209 tys. złotych. - Dzięki tym dodatkowym pieniądzom, zdolność kredytowa zwiększyłaby się i to w znacznym stopniu – tłumaczy Katarzyna Dmowska.

500 zł na dziecko

W kwietniu ruszy program "Rodzina 500 plus", w ramach którego rodziny otrzymają świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł miesięcznie na każde drugie i kolejne dziecko, a jeśli spełnią kryterium dochodowe (800 zł netto na osobę w rodzinie lub 1200 zł netto w przypadku dzieci z niepełnosprawnościami) - również na pierwsze. Świadczenie wychowawcze otrzymywać mogą rodzice, opiekunowie prawni lub faktyczni dziecka. Wsparcie dostanie każda rodzina, bez względu na stan cywilny rodziców: zarówno rodziny, w których rodzice są w związku małżeńskim, jak i rodziny niepełne oraz rodzice pozostający w związkach nieformalnych.

Kalendarium programu Rodzina 500 plus.

Kiedy nie musimy płacić podatku przy sprzedaży nieruchomości?
Kiedy nie musimy płacić podatku przy sprzedaży nieruchomości?

Autor: ag/gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Raporty:
Pozostałe wiadomości