W dzisiejszym programie "Biznes dla ludzi" przeanalizowaliśmy praktyczne aspekty licytacji komorniczej nieruchomości.
Spis licytacji można sprawdzić na jedynej prawdziwej i wiarygodnej stronie - licytacje.komornik.pl. Serwis prowadzony jest przez Krajową Radę Komorniczą. Uzyskanie informacji w tym serwisie jest bezpłatne.
Okazja?
- To jest niewątpliwie okazja, ponieważ ustawodawca przewidział niższe ceny niż rynkowe. Na pierwszej licytacji 3/4 wartości, na drugiej 2/3 ceny oszacowania. Pod tym względem jest to niewątpliwie okazja. Jest to też kupno bezpieczne, bo ma charakter kupna pierwotnego. Nabywca kupuje nieobciążoną nieruchomość, z czystymi hipotekami - podkreślił Andrzej Ritmann z Krajowej Rady Komorniczej. I dodał: - Na wniosek wierzyciela, poparty tytułem wykonawczym, następuje zajęcie nieruchomości. Później następuje oszacowanie nieruchomości, którego dokonuje biegły sądowy. Przedmiotem późniejszego przetargu jest nieruchomość ze stanem na dzień sporządzenia opisu i oszacowania.
Co ważne, w trakcie licytacji w mieszkaniu może mieszkać dłużnik, którego nieruchomość została zajęta. I jak podkreślił Ritmann, najczęściej tak się dzieje. Dłużnik musi opuścić nieruchomość po zmianie własności. - Na licytację można się dostać "z ulicy". Przetarg jest publiczny, po to są obwieszczenia. Jeśli chcemy uczestniczyć w licytacji musimy wpłacić 10 proc. sumy oszacowania jak wadium i musi być ono wpłacone najpóźniej w przeddzień licytacji. Jeśli nie wylicytujemy pieniądze są nam zwracane - zaznaczył ekspert.
Druga licytacja
Jeśli w pierwszej licytacji nieruchomość nie zostanie sprzedana, następuje druga. Nie oznacza to jednak, że odbędzie się ona zaraz po pierwszej. Konieczne są obwieszczenia o licytacji i wszystkie procedury. A co po wygraniu przetargu? - Wygrywamy przetarg i w tym momencie kończy się rola komornika, który przestaje być organem egzekucyjnym. Tę rolę przejmuje sąd. To sąd udziela przybicia i przysądza własność. Sąd wzywa nabywcę do zapłaty reszty ceny z pomniejszeniem o rękojmię. Od momentu otrzymania wezwania nabywca ma dwa tygodnie na zapłatę reszty ceny. Może zwrócić się do sądu o wydłużenie tego terminu do miesiąca - zaznaczył Ritmann. - W momencie, gdy zapłaciliśmy resztę ceny, sąd przysądzi własność i to postanowienie się uprawomocni, to jest to moment przeniesienia własności nieruchomości na nabywcę - zapewnił.
"Biznes dla Ludzi" w TVN24 Biznes i Świat od poniedziałku do piątku o 18.00.
Autor: red. / Źródło: TVN24 Biznes i Świat
Źródło zdjęcia głównego: tvn24