Rewolucja w uldze podatkowej. Skorzystać może większa grupa osób

Nieruchomości

Turek o wzroście cen najmu mieszkańTVN24 BiS
wideo 2/5

Początek roku 2019 przyniósł duże zmiany w uldze mieszkaniowej. Chodzi między innymi o wydłużenie czasu na wykorzystanie środków ze sprzedaży mieszkania.

Marcin Krasoń z Home Broker zwraca uwagę, że w temacie ulgi mieszkaniowej, początek 2019 roku przyniósł kilka zmian, ale ta dotycząca okresu przeznaczenia środków ze sprzedaży nieruchomości na zakup nowej jest najważniejsza.

Więcej czasu

"Dotychczas działająca generalna zasada nie zmieniła się: podatek zapłacić trzeba, jeśli sprzedaż mieszkania nastąpi przed upływem pięciu lat od jego nabycia. Zmiana dotyczy wyjątku, czyli właśnie ulgi podatkowej" - zauważa.

Otóż możliwość uniknięcia podatku pojawia się, gdy pieniądze ze sprzedaży zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe. Dotąd mieliśmy na to dwa lata, a od początku 2019 roku wydłużono ten czas do trzech lat. Okres liczony jest od końca roku, w którym nastąpiła sprzedaż nieruchomości.

To oznacza, że z ulgi mieszkaniowej będzie mogła skorzystać większa liczba podatników.

"Ważną informacją jest, że – podobnie jak dotąd – okres ten liczony jest od końca roku, w którym nastąpiło zbycie nieruchomości" - dodaje Krasoń.

Zmianę wprowadzono też dla nieruchomości otrzymanych w drodze spadku. Od 1 stycznia 2019 roku podatek płaci się, jeśli zbycie nieruchomości nastąpi w okresie pięciu lat od końca roku kalendarzowego, w którym została ona nabyta lub wybudowana przez spadkodawcę.

Kluczowe prawo własności

Od stycznia - zauważa analityk - dodatkowo pojawiła się możliwość odliczenia od podatku wydatków na remont na przykład wynajmowanego mieszkania pod warunkiem, że w ciągu trzech lat od końca roku, w którym sprzedano poprzednie, zostanie ono wykupione przez podatnika. Wcześniej można było z tego skorzystać tylko wydatkując pieniądze na remont lub przebudowę własnego lokalu. Z drugiej strony - jak wskazał ekspert Home Broker - zapis o nabyciu prawa własności w ciągu trzech lat, może skomplikować życie.

"Chodzi o sytuację, gdy z pieniędzy ze sprzedaży mieszkania kupujemy nowe, pochodzące z rynku pierwotnego. Ponosimy wówczas wydatki na długo przed przeniesieniem prawa własności, a to ten moment jest decydujący o możliwości skorzystania z ulgi podatkowej" - wyjaśnił Marcin Krasoń.

Własne cele mieszkaniowe

Terminem, który pojawia się w kontekście ulgi mieszkaniowej, jest określenie "własne cele mieszkaniowe", na które to można wydać środki pozyskane ze sprzedaży mieszkania przed piątą rocznicą zakupu.

Krasoń wskazał, że własnym celem mieszkaniowym nie jest tylko zakup nowego mieszkania lub domu. Zakupić można także działkę pod budowę domu lub rozpoczętą budowę, a także spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego.

"Pieniądze te mogą też zostać przeznaczone na budowę, rozbudowę, nadbudowę i przebudowę własnego domu lub mieszkania, a także jego remont. W grę wchodzi także spłata kredytu (i odsetek) zaciągniętego przed sprzedażą, pod warunkiem, że kredyt ten jest związany z nabyciem nieruchomości na cele mieszkaniowe" - dodał ekspert Home Broker.

Autor: mb//dap / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock