Spółdzielnie bez członków-duchów. Ważna zmiana prawa

TVN24BiŚSenat przygotował projekt ustawy o zmianie ustawy o mieszkaniach spółdzielczych

Prawo głosu w sprawach spółdzielni - w myśl noweli ustawy, nad którą pracuje Senat - będą mieli tylko członkowie spółdzielni. Od decyzji odsunięci zostaną tzw. członkowie oczekujący. Senat przygotował projekt ustawy o zmianie ustawy o mieszkaniach spółdzielczych.

„Dziennik Gazeta Prawna” napisała w środę, że nowelizacja może doprowadzić do tego, że posiadający mieszkanie w spółdzielni nie będą mogli go wynajmować, ani użyczać np. najbliższej rodzinie. Takiej interpretacji zaprzecza jednak senator Lidia Staroń, która zajmuje się projektem ustawy.

"To absurd. Nowelizacja w ogóle nie dotyczy wynajmowania lokali przez członków spółdzielni mieszkaniowych . Nie ma tam takich regulacji. Jest to prywatna sprawa spółdzielców – zarówno w zakresie ilości posiadanych lokali jak też w zakresie ich wynajmowania osobom trzecim. W ślad za orzeczeniem TK proponowane zmiany m.in. ograniczają prawo do nabycia członkostwa w spółdzielni mieszkaniowej wyłącznie osobom legitymującym się prawem do lokalu, a takiego prawa pozbawiają osoby, którym nie przysługują prawa do lokali czyli tzw. członków oczekujących " - napisali w piśmie przesłanym do tvn24bis.pl przedstawiciele bura senatorskiego.

O co chodzi?

Prawo, w obecnym kształcie, dopuszcza możliwość manipulowanie wynikami wyborów przeprowadzanych pośród spółdzielców. Najczęściej polegało to na tym, że prezesi dopisywali do list członków osoby, które nie mieszkały w jej zasobach, ani nawet nie posiadały prawa do mieszkań należących do spółdzielni. Często byli to pracownicy spółdzielni. Następnie członkowie-duchy uczestniczyli w zebraniach i decydowali o jej finansach czy wyborze prezesa. Po dawno oczekiwanej zmianie prawa, którą zaproponował Senat, już nie będą oni mieli wpływu na podejmowanie decyzji np. o wysokości opłat, przeprowadzanych remontach czy zaciąganych zobowiązaniach.

- Według projektu "członkowie oczekujący" przestaną stanowić tzw. "drużyny prezesów”, a wpływ na działalność spółdzielni będą mieli jej faktyczni członkowie tj. ci, którzy posiadają w niej lokal czy też lokale - informuje senator Lidia Staroń.

Walka o pieniądze

Dzięki projektowi poprawi się również sytuacja członków opuszczających spółdzielnie. Nowelizacja będzie obejmowała również zwiększenie praw: w tym prawa do funduszu remontowego. Opuszczający spółdzielnię będą mogli dysponować nimi.

Senat pismem z 10 marca tego roku rozpoczął prace nad nowelą ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. To efekt wyrok Trybunału Konstytucyjnego z lutego 2015 roku. Uznano wówczas, że „władze spółdzielni są niesłusznie uprawnione do przyjmowania zbyt wielu osób w poczet członków”. Zobacz projekt.

Jak naprawić sytuację na rynku mieszkaniowym?
Jak naprawić sytuację na rynku mieszkaniowym?TVN24 BiS

Autor: ag/gry / Źródło: DGP, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24BiŚ

Pozostałe wiadomości