Prezydent ws. pomocy dla frankowiczów: moja propozycja kompromisowa

Prezydent odpowiada ministrowi finansów ws. pomocy dla frankowiczów
Prezydent odpowiada ministrowi finansów ws. pomocy dla frankowiczów
TVN24BiS /
TVN24BiS /Prezydent odpowiada ministrowi finansów ws. pomocy dla frankowiczów

Moja propozycja rozwiązania kwestii kredytów we frankach jest "kompromisowa i wyważona" - powiedział Andrzej Duda. Prezydent stwierdził, że czeka na opinię Komisji Nadzoru Finansowego, ale jest też gotowy do rozmów z ministrem finansów.

Prezydent Andrzej Duda powiedział agencji Reuters, że jego zdaniem ustawa o kredytach hipotecznych kredytach walutowych powinna być przyjęta w miarę szybko. Uznał, że jego propozycja rozwiązania kwestii kredytów we frankach jest "kompromisowa i wyważona".

Współpraca z ministrem

- W sprawie ustawy o kredytach we frankach szwajcarskich czekam na opinię KNF, ale jestem też gotowy do rozmowy z ministrem finansów - powiedział Andrzej Duda.

Tymi słowy prezydent odniósł się do słów wicepremiera i ministra finansów Mateusza Morawieckiego, który ocenił, że propozycja prezydenta ws. kredytów w walutach obcych jest dużym zagrożeniem dla banków. Wicepremier prostował później swoją wypowiedz tłumacząc, że swoją propozycję do prezydenckiej wersji ustawy mógłby przedstawić resort finansów. Natomiast ministerstwo odpowiedziało, że nie prowadzi żadnych prac w tej sprawie.

Prezydencki projekt

Prezydent Duda już w czasie kampanii prezydenckiej zapowiadał pomoc dla frankowiczów. Jak mówił, będzie to rozwiązanie rozsądne, które nie spowoduje, że frankowicze znajdą się w lepszej sytuacji niż ci, którzy w tym samym czasie brali kredyty mieszkaniowe w złotówkach.

Przedstawiony w połowie stycznia projekt zakłada trzy rodzaje restrukturyzacji kredytów: dobrowolną, przymusową i przeniesienie własności nieruchomości w zamian za zwolnienie z długu. Projekt ma obejmować tych kredytobiorców, którzy wzięli walutowe kredyty mieszkaniowe na własne potrzeby. Nie będzie obejmować wykorzystujących kredyt w działalności gospodarczej.

Zamieszanie z pomocą dla frankowiczów. Będą poprawki resortu finansów?
Zamieszanie z pomocą dla frankowiczów. Będą poprawki resortu finansów?TVN24 BiS

Autor: msz/gry / Źródło: Reuters, tvn24bis.pl,

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości