Polacy budują domy. Chętniej, ale z mniejszym metrażem

sxc.huPrzeciętna budowa domu trwała w 2015 roku 56 miesięcy

Niemal o 10 proc. wzrosła w zeszłym roku liczba wydanych pozwoleń na wzniesienie domów jednorodzinnych - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Do inwestycji we własne cztery kąty zachęcały m.in. niskie oprocentowanie kredytów hipotecznych.

Jak wynika z wyliczeń GUS w 2015 roku wydano ponad 66 tys. pozwoleń na budowę domów jednorodzinnych. Oznacza to wzrost o 9,97 proc. w porównaniu do 2014 roku.

Jest lepiej

Serwis Rynek Pierwotny informuje, że do inwestycji w budowę własnych czterech kątów zachęcało m.in. niskie oprocentowanie kredytów hipotecznych. Oznacza to, że osoby, które zaciągnęły pożyczkę pod budowę własnego domu mogą liczyć na niższe niż jeszcze kilka lat temu raty kredytu. Do budowy własnego domu zachęcały także zmiany przepisów oraz zwrot podatku VAT za materiały budowlane - w ramach programu "Mieszkanie dla Młodych".

Wciąż mało

Wprawdzie wzrost wydanych liczby pozwoleń jest wyraźny, ale mimo to wciąż daleko czasów budowlanego boomu. Wówczas liczba wydawanych pozwoleń była o 25-30 proc. wyższa. Z danych GUS wynika, że średni czas między zakończeniem a rozpoczęciem budowy domu wynosił w zeszłym roku niewiele ponad 56 miesięcy. Polacy budują domy szybciej niż jeszcze kilka lat temu (np. w 2004 roku budowa domu trwała średnio 77 miesięcy), ale za to ich powierzchnia maleje. W 2004 roku średni metraż budowanego domu wynosiła 143,6 m kw. natomiast w 2015 już 136,9 m kw.

Na co uważać, podpisując umowę na budowę domu? Wyjaśniamy w TVN24 BiS:

Umowa na budowę domu
Umowa na budowę domuTVN24 Biznes i Świat

Autor: msz/gry / Źródło: Rynek Pierwotny

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu

Pozostałe wiadomości