Rynek "prawie stanął". "To jest niebezpieczna sytuacja"

Autor:
jr
Źródło:
PAP
Dobre informacje dla kredytobiorców, WIBOR w dół. Jan Niedziałek o szczegółach
Dobre informacje dla kredytobiorców, WIBOR w dół. Jan Niedziałek o szczegółachTVN24
wideo 2/5
TVN24Dobre informacje dla kredytobiorców, WIBOR w dół. Jan Niedziałek o szczegółach

Będziemy mówili o spadku sprzedaży nie dlatego, że klienci nie kupują, ale dlatego, że nie będzie czego sprzedawać - oceniła przewodnicząca Rady Polskiego Związku Firm Deweloperskich Dorota Jarodzka-Śródka. Dodała, że deweloperzy wstrzymują inwestycje, skutki tego w postaci braku mieszkań zobaczymy za 2 lata.

Organizacja branży deweloperskiej, Skanska Residential Development Poland oraz firma 4CF zaprezentowały we wtorek raport "Fundamenty przyszłości", który analizuje możliwe scenariusze rozwoju rynku, identyfikuje przyszłe trendy i zagrożenia. Raport upatruje szans m.in. w rozwoju średnich miast, a także zwiększeniu roli transportu zbiorowego, budownictwa efektywnego energetycznie i budownictwa modułowego. 

- Wydaje nam się, że lekarstwem na niepokój związany z kryzysem, w jaki wchodzi branża, jest rozmowa, jaki podejmowane dziś decyzje, poszukiwane dziś rozwiązania, wdrażane lub niewdrażane programy mieszkaniowe, będą miały wpływ na rynek - powiedział współautor raportu Kacper Nosarzewski, partner w 4CF.

Rynek "prawie stanął"

Przewodnicząca Rady Polskiego Związku Firm Deweloperskich Dorota Jarodzka-Śródka podkreśliła, że obecnie rynek deweloperski "prawie stanął". - Inwestorzy albo kończą budowę, którą rozpoczęli, albo jeśli mają rozpocząć nowe budowy, to mierzą siły na zamiary, patrzą, kto będzie potencjalnym klientem, a w tej chwili potencjalnym klientem jest ktoś, kto posiada zdolność kredytową - powiedziała. Tymczasem, dodała, obecnie zdolność kredytowa pozwala na zakup 45-50 m kw. - To jest niebezpieczna sytuacja, bo może wypaczyć w którymś momencie strukturę mieszkań, które powstają. Z reguły osiedla deweloperskie były projektowane z myślą o tym, że mamy różnej wielkości mieszkania, w związku z tym mamy zróżnicowanych mieszkańców, wiele pokoleń. Istnieje niebezpieczeństwo, że pójdzie się w taką w monokulturę - oceniła Jarodzka-Śródka. Wskazała, że kluczowe są teraz decyzje KNF w sprawie zdolności kredytowej razem z zapowiadanym programem rządowym.

Uczulenie branży na różne zagrożenia

Przewodnicząca Rady PZFD przekazała, że w 2022 roku sprzedaż deweloperów spadła o ok. 40 procent rok do roku. Pytana, czy nie obawia się upadłości firm deweloperskich i ruchów konsolidacyjnych, zaznaczyła, że przygotowany raport na temat średnioterminowych perspektyw rozwoju ma uczulać branże na różne zagrożenia, służyć temu, by nie popełniać błędów. - W zależności od stanu firmy prezesi i właściciele podejmują decyzje po to, by na rynku pozostać, ale może trochę się zdywersyfikować. Większe firmy myślą o tym, by może założyć platformę mieszkań na wynajem. Mniejsi deweloperzy nie rozpoczynają nowych inwestycji, bo nie chcą doprowadzać do sytuacji, w której podejmą się pewnych zobowiązań, z których nie będą się w stanie wywiązać - powiedziała. Zwróciła uwagę, że branża deweloperska w Polsce przeszła już dwa kryzysy i wie już, w jaki sposób reagować. - Natomiast nie ukrywamy, że sytuacja na rynku robocizny jako takiej jest trudna i uważamy, że przy wsparciu mądrych programów rządowych wiele osób będzie mogło dalej cieszyć się pracą - stwierdziła. - Te inwestycje deweloperskie, które miały być rozpoczęte, nie rozpoczęły się. Skutki tego zobaczymy za 2 lata, bo cykl budowy, projektowania, oddania do użytkowania jest długi. Będziemy mówili więc o spadku sprzedaży nie dlatego, że klienci nie kupują, ale o spadku sprzedaży dlatego, że nie będzie czego sprzedawać - oceniła.

Program "Bezpieczny kredyt"

Dorota Jarodzka-Śródka zauważyła, że zapowiedziany przez rząd program "Bezpieczny kredyt" trochę przypomina program "Rodzina na swoim", z tą różnicą, że nie będzie określać limitów ceny mieszkań tylko całościową kwotę kredytu. - Liczymy na pewne ożywienie w naszej sprzedaży, jeśli program będzie wprowadzony - oznajmiła Jarodzka-Śródka. Poinformowała, że branża będzie też analizować wpływ zapowiedzianych zmian przepisów w sprawie warunków technicznych budynków m.in. na cenę końcową mieszkania oraz zabudowę miejską i podmiejską. Resort rozwoju zapowiedział m.in. zwiększenie odległości bloków od granic działki z 4 m do 6 m oraz zwiększenie odległości między balkonami.

Czytaj też: "Oni wiedzą, że sprzedający ich potrzebuje. Dwa lata temu było odwrotnie"

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:jr

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości