Złote interesy kosztem Mennicy Polskiej

Najnowsze

TVN24 BiSGrzegorz Zambrzycki, prezes Mennicy Polskiej: Każdy z naszych dostawców był sprawdzony

Prokuratura bada, czy spółka należąca do Mennicy Polskiej została wykorzystana do próby wyłudzenia VAT – dowiedziała się "Rzeczpospolita". To może być największe śledztwo w sprawie wyłudzenia VAT w Polsce.

Śledztwo dotyczy podejrzenia usiłowania wyłudzenia przez firmę Mennica Metale Szlachetne SA należności z tytułu zwrotu podatku VAT w wysokości nie mniejszej niż 317 mln zł – powiedział gazecie rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie Przemysław Nowak.

"Znana mennica skupowała granulat złota od wątpliwych pośredników. Następnie przetapiała granulat na sztabki i sprzedawała do Włoch, korzystając z odliczenia 23-proc. podatku" – twierdzi gazeta. Potem Mennica zwracała się do skarbówki o zwrot VAT od zakupionego granulatu.

– Badamy, czy pomiędzy firmami uczestniczącymi w obrocie złotem mogło dochodzić do zmowy – mówi "Rzeczpospolitej" prok. Nowak. ABW i śledczy sprawdzają też, czy handel złotem był rzeczywisty.

Nieprawidłowości odkrył Urząd Skarbowy i zawiadomił prokuraturę. Prokuratura i ABW szukają powiązań między kontrahentami, którzy okazują się spółkami-widmami.

Śledztwo toczy się w sprawie, a nie przeciwko Mennicy Metale Szlachetne. Firma zapewnia, że jest uczciwa.

Do domniemanych nadużyć miało dojść w latach 2010-2012.

Autor: //gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shuttershock