Szykuje się jedna z największych aukcji wierzytelnościami. Jak się okazuje, upadły amerykański bank Lehman Brothers był w ostatnich dwóch latach największym graczem na polskim rynku wierzytelności korporacyjnych. Teraz do przejęcia są 3 mld zł, bo właśnie na tyle opiewają zobowiązania polskich firm, jakie bank kupił.
Sprzedaż wierzytelności przez Lehmana to gigantyczna transakcja. W tym roku banki sprzedały wierzytelności korporacyjne za 7,7 mld zł.
Lehman skupił od naszych banków długi przedsiębiorstw o wartości nominalnej wynoszącej w sumie ponad 3 miliardy złotych - wynika z ustaleń "Parkietu". Jeszcze na dzień przed ogłoszeniem bankructwa przymierzał się do kolejnej miliardowej transakcji.
Po wierzytelności amerykańskiego banku inwestycyjnego już ustawia się kolejka chętnych. Długi przejęte przez Lehman Brothers zostaną sprzedane do końca tego roku - twierdzą źródła, do których dotarli dziennikarze "Parkietu". Przygotowaniem transakcji ma się zająć firma PricewaterhouseCoopers.
W przyrodzie nic nie gienie
Upadek Lehmana zmieni całkowicie rynek wierzytelności w Polsce. Zreszta ten rynek już się zmienia. Nie będzie już akcji o ogromnej wartości, a apetyt na ryzyko wyraźnie zmalał Andrzej Roter, prezes KPPF
Pierwotnie amerykański administrator Lehmana planował scalić wszystkie europejskie wierzytelności w jeden portfel i sprzedać go w dużej transakcji. Wtedy znalazłyby się w nim długi opiewające nominalnie na kilkadziesiąt miliardów euro.
Jednak ostatecznie zdecydowano, że wierzytelności z poszczególnych krajów będą sprzedawane osobno. Zainteresowane nimi są m.in. Bank of America oraz Deutsche Bank.
Na polskie wierzytelności polują też Enterprise Investors razem z firmą windykacyjną Kruk oraz Varde Partners.
Decyzja o sprzedaży ma zapaść szybko. Zainteresowani liczą, że odkupią wierzytelności nawet za połowę wartości nominalnej długów.
Źródło: Parkiet
Źródło zdjęcia głównego: TVN24