Zakład Ubezpieczeń Społecznych zarejestrował już 2 561 036 deklaracji pozostanie w OFE - dowiedział się reporter TVN24 Biznes i Świat Dominik Cierpioł. W centrali ZUS jest znajduje się jeszcze kilka tysięcy przesyłek. Z informacji uzyskanych przez TVN24 Biznes i Świat wynika, że w poniedziałek poznamy ostateczną liczbę złożonych przez Polaków deklaracji.
Termin składania wniosków do ZUS minął dwa tygodnie temu. Zgodnie ze zmianami w systemie emerytalnym ubezpieczeni mogli decydować czy chcą, aby część ich składki emerytalnej (2,92 proc.) była nadal przekazywana do OFE. Kolejne okienko decyzyjne, w czasie którego będzie można skorygować swoją obecną decyzję będzie w 2016 roku. Następne będą otwierane co cztery lata.
Miliardowy transfer
Zgodnie z wprowadzonymi przez rząd zmianami w systemie emerytalnym na początku lutego OFE przekazały do ZUS aktywa o wartości 153,15 mld zł (głównie w postaci obligacji skarbowych i obligacji gwarantowanych przez Skarb Państwa), co stanowiło 51,5 proc. zasobów OFE. Środki te trafiły na subkonta w ZUS. Przez 10 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego środki z OFE będą stopniowo przenoszone na fundusz emerytalny FUS i ewidencjonowane na prowadzonym przez ZUS subkoncie (tzw. suwak bezpieczeństwa). Wypłatą emerytur będzie zajmował się ZUS. Po osiągnięciu wieku emerytalnego środki stanowiące podstawę wyliczenia emerytury będą przez trzy lata podlegać dziedziczeniu. Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę, ale do Trybunału Konstytucyjnego skierował wniosek o zbadanie, czy jest ona zgodna z ustawą zasadniczą. Chodzi m.in. o zakaz inwestowania w obligacje, nakaz inwestowania w akcje i zakaz reklamy OFE. Liczba członków OFE na koniec maja wynosiła 16 mln 697 tys. 221 osób.
Autor: mn / Źródło: TVN24 Biznes i Świat
Źródło zdjęcia głównego: PAP/Robert Stachnik, Marcin Bielecki