Produkt Krajowy Brutto strefy euro w II kwartale 2014 r. nie zmienił się w ujęciu kwartalnym, podczas gdy w I kwartale wzrósł o 0,2 proc. - poinformował w komunikacie urząd statystyczny Eurostat we wstępnym wyliczeniu. Z kolei inflacja w eurostrefie wyniosła 0,4 proc.
Analitycy prognozowali, że PKB w II kwartale wzrósł o 0,1 proc. kdk.
Rok do roku PKB strefy euro wzrósł w II kwartale o 0,7 proc., podczas gdy w I kwartale wzrósł o 0,9 proc. Tu szacowano, że PKB wzrósł właśnie o 0,7 proc.
Lekko powyżej zera
Z kolei inflacja w strefie euro - według Eurostat - wyniosła w lipcu w ujęciu rocznym 0,4 proc. Wstępnie oceniano, że inflacja wyniesie właśnie 0,4 proc. rdr. W maju ceny konsumpcyjne wzrosły rdr o 0,5 proc. W ujęciu miesiąc do miesiąca inflacja w lipcu wyniosła -0,7 proc. wobec oczekiwań na -0,6 proc. Inflacja bazowa utrzymała się na poziomie 0,8 proc. rdr, tyle ile w czerwcu.
Co dalej?
W III kwartale nadzieje na odbicie w strefie euro nie rysują się optymistycznie. Głównie ze względu na konsekwencje jakie dla gospodarek europejskich przyniosą sankcje nałożone na Rosję. Opublikowany w środę indeks ZEW Niemiec pokazał, że nastroje inwestorów pogorszyły się. - Gorsze perspektywy na III kwartał to zasługa głównie napięć geopolitycznych, perspektywy dla eksportu do Rosji i większej niepewności - powiedział Evelyn Herrmann, ekonomista BNP Paribas. Reuters zauważa, że pewną poprawę widać w Grecji. Rynek oczekuje, że Ateny wyjdą w tym roku z wieloletniego spadku. Ekonomiści podkreślają, że Europejski Bank Centralny będzie musiał utrzymać swoją politykę pieniężną, nawet jeśli USA zdecydują się na pierwszą podwyższę stóp procentowych. EBC już w lipcu zasygnalizował gotowość do kolejnych działań, w tym drukowania pieniędzy i zakupu obligacji.
Autor: mn/km / Źródło: PAP, Reuters
Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu