Urząd Komunikacji Elektronicznej przedłuża kontrolę w spółce InPost. Jak podaje UKE, decyzja ta wynika ze zmian kapitałowych spółki, które zmieniła nazwę na InPost Paczkomaty. Jednocześnie UKE rozpoczyna kontrolę spółce InPost poprzednio Nowoczesne Usługi Pocztowe. Spółki wchodzą w skład kapitałowej spółki Integer.pl SA.
Jak czytamy w komunikacie UKE, "decyzja o kontroli podyktowana jest zmianami kapitałowymi, w wyniku których w dniu 2 czerwca br. spółka InPost Sp. z o.o. zmieniła nazwę na InPost Paczkomaty Sp. z o.o. i jak oświadczyła Prezesowi UKE, "zaprzestała świadczenia usług pocztowych", które przejęte zostały przez nową spółkę InPost Sp. z o.o. dotychczas występującą jako Nowoczesne Usługi Pocztowe Sp. z o.o.".
Muszą dokończyć kontrolę
Urząd podał, że zmiany kapitałowe "skutkują koniecznością dokończenia czynności kontrolnych w dawnej spółce InPost Sp. z o.o.(obecnie InPost Paczkomaty Sp. z o.o.) oraz wszczęcia kontroli w nowej spółce InPost Sp. z o.o. przekształconej ze spółki Nowoczesne Usługi Pocztowe Sp. z o.o.".
Celem kontroli ma być "ustalenie zakresu działalności prowadzonej od 2 czerwca 2014 r. przez ww. operatorów pocztowych oraz faktycznego sposobu realizacji przez nich usług pocztowych". Zdaniem UKE przeprowadzenie kontroli "jest niezbędne dla uzyskania pełnej wiedzy na temat działania ww. operatorów pocztowych oraz ich współpracy z innymi podmiotami na rynku usług pocztowych". Kontrola w InPost Paczkomaty potrwa do 31 lipca, a w InPost 29 sierpnia.
Rozdzielenie działalności
Według informacji InPostu zmiana nazwy spółki InPost spółka z o. o. na InPost Paczkomaty spółka o. o. "podyktowana jest faktem, że 1 czerwca 2014r. nastąpiło rozdzielenie w ramach Grupy Integer.pl dwóch rodzajów działalności".
Spółka InPost Paczkomaty będzie zajmować się "odsprzedażą usług paczkomatowych i kurierskich nabywanych od innych podmiotów". Z kolei świadczeniem usług pocztowych i kurierskich będzie zajmować się InPost sp. o.o. (wcześniej: Nowoczesne Usługi Pocztowe sp. z o. o.).
Firma informuje też, że zmiany w ramach struktury kapitałowej Grupy Integer.pl miały charakter wyłącznie formalno-prawny.
Kontrakt i kontrole
Pod koniec stycznia Prokuratura Okręgowa w Krakowie wszczęła śledztwo w sprawie przetargu na dwuletnią obsługę korespondencji z sądów i prokuratur, wartego ok. 500 mln złotych. Kontrakt zdobyła PGP, bo złożyła ofertę o ponad 84 mln zł niższą od Poczty Polskiej. Śledztwo wszczęto z zawiadomienia Poczty Polskiej. Dotyczy ono "złożenia w celu uzyskania zamówienia publicznego nierzetelnego pisemnego oświadczenia w zakresie dotyczącym wymogów stawianych przez zamawiającego".
Prokuratorzy w ramach śledztwa będą sprawdzać, czy zwycięzca przetargu dysponuje odpowiednią infrastrukturą i liczbą pracowników, tak jak zadeklarował w przetargu. Chodzi przede wszystkim o posiadanie placówek w każdej gminie.
Polska Grupa Pocztowa zapewnia, że wraz InPostem i Ruchem jest w stanie zrealizować kontrakt z wykorzystaniem ponad 7500 placówek. W ramach dwuletniego kontraktu PGP ma doręczyć ponad 100 mln przesyłek, czyli przeciętnie ponad 4 mln listów, paczek oraz przesyłek kurierskich w obrocie krajowym i zagranicznym miesięcznie. Według PGP, umowa jest realizowana we współpracy z InPostem oraz Ruchem, przy wykorzystaniu m.in. kiosków, sklepów czy placówek usługowych.
Urząd Komunikacji Elektronicznej kontrolował PGP oraz właśnie InPost i Ruch, jako firmy współpracujące z PGP.
Autor: mn//gry / Źródło: tvn24bis.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: integer.pl