Unijne pieniądze dla miast i gmin. Samorządy dostaną co najmniej 17 mld euro

Najnowsze

sxc.huSamorządy mają pozostać jednym z głównych odbiorców pomocy unijnej

W okresie 2014–2020 jednostki samorządu terytorialnego (JST) mogą liczyć na co najmniej 17,77 mld euro z Brukseli. Tak wynika z wyliczeń ministerstwa infrastruktury i rozwoju dokonanych specjalnie na prośbę "Rzeczpospolitej".

Z nowego budżetu UE do JST trafią kolejne ogromne środki na modernizację Polski lokalnej, powiatowej i regionalnej - podkreśla wiceszef MIR Marceli Niezgoda.

Główny odbiorca

Samorządy pozostaną, obok firm, głównym odbiorcą pomocy unijnej – mówi wiceminister. Jak wylicza "Rzeczpospolita", na przedsiębiorstwa czeka 15,77 mld euro, więc do samorządów trafi więcej pieniędzy. A niewykluczone, że będzie ich jeszcze więcej, bo według szacunków resortu na inwestycje JST pójdzie minimum 23 proc. wszystkich środków polityki spójności przyznanych Polsce na lata 2014–2020. Zaś w okresie 2007–2013 było to 30 proc. i – jak podaje ministerstwo - można przyjąć, że również w latach 2014–2020 udział samorządów będzie mieścił się w granicach 23–30 proc. Jak wylicza "Rz", środki pójdą m.in. na inwestycje związane z: infrastrukturą transportową, ochroną środowiska, gospodarką niskoemisyjną czy infrastrukturą społeczną i ochrony zdrowia.

Autor: mn/klim/ / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu