Unia bez tuńczyka na talerzu do końca roku?

TVN24 Biznes

Aktualizacja:
TVN24Unijni rybacy nie mogą łowić już tuńczyka w tym roku

Nie tylko polski dorsz na cenzurowanym UE. Komisja Europejska wydała w środę zakaz połowów tuńczyka do końca roku, bowiem kraje członkowskie wyczerpały już tegoroczne limity połowów.

Podobnie jak w przypadku "polskich" dorszy, KE twierdzi, że tegoroczna unijna kwota połowowa tuńczyka czerwonego, która wynosi 16,8 tys. ton, została już wyczerpana. Oznacza to natychmiastowy zakaz połowów dla rybaków z Cypru, Grecji, Portugalii i Hiszpanii (Malta, Włochy i Francja zaprzestały połowów już w wakacje).

Dodatkowo KE wytknęła tym krajom "braki w komunikacji" w sprawie faktycznych wielkości połowów i zapowiedziała stanowcze kroki, które w przyszłości zapobiegną tego rodzaju problemom.

Tuńczyk czerwony, niegdyś bardzo popularny gatunek występujący w Morzu Śródziemnym, jest dziś zagrożony wyginięciem z powodu nadmiernych połowów. KE uważa, że odpowiedzialność ponoszą sami rybacy, którzy od lat przekraczają przyznane im kwoty i nie zgłaszają wszystkich połowów. Tymczasem konsumpcja tuńczyka - ryby szczególnie polecanej przez dietetyków - rośnie z roku na rok. Coraz wyższa jest także jego cena - w Europie Zachodniej sięga 25-30 euro za kilogram, zaś w Japonii, gdzie tuńczyk jest składnikiem sushi i sashimi - nawet 100 dolarów.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24