Jest kolejny krok w kierunku terminalu skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu. - 11 podmiotów, złożonych z 17 firm z dziewięciu krajów, chce nadzorować jego budowę - poinformowała spółka Polskie LNG, generalny realizator inwestycji. Jednocześnie wybierany jest główny wykonawca projektu.
Zainteresowani nadzorem inwestorskim nad budową terminalu LNG, czyli kontrolą nad przebiegiem tej kilkuletniej inwestycji mogli ubiegać się o nią od 18 sierpnia br. do 7 października.
Terminal LNG w Świnoujściu powstanie do czerwca 2014 roku. Jego docelowa przepustowość wyniesie 7,5 mld m sześc. gazu rocznie Koszty inwestycji szacuje się na 600 - 700 mln euro terminal dane
Do 26 października spośród tych firm zostaną wybrane cztery, które będą zaproszone przez Polskie LNG do złożenia do 15 grudnia ofert wstępnych. Po rozmowach, które potrwają do 15 lutego 2010 roku zainteresowani będą mogli złożyć ostateczne oferty. Wybór nadzorcy ma zostać dokonany w marcu.
Kto zbuduje?
Jednocześnie z wyborem nadzorcy inwestycji Polskie LNG prowadzi procedurę wyboru firmy która zbuduje terminal. Ubiega się o to osiem konsorcjów skupiających 25 firm z dziewięciu krajów. Wybór czterech podmiotów, z którymi będą prowadzone dalsze negocjacje, zaplanowano na pierwszą połowę listopada br.
Rozpoczęcie budowy terminalu LNG w Świnoujściu zaplanowano na połowę przyszłego roku. Obiekt ma być oddany do użytku w czerwcu 2014 r. Zdolność przeładunkowa terminalu ma pozwolić na obiór 5 mld m sześc. skroplonego gazu ziemnego rocznie. Obiekt został tak zaprojektowany, by jego zdolności przeładunkowe dało się rozbudować do 7,5 mld m sześc. LNG rocznie. Koszty inwestycji szacuje się na 600 - 700 mln euro.
Źródło: PAP, lex.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24