Od początku 2014 roku w życie weszły zapisy ustawy deregulacyjnej. Ułatwią one dostęp do takich zawodów, jak m.in. taksówkarz, ochroniarz, pośrednik i zarządca nieruchomości oraz przewodnik turystyczny.
Sejm uchwalił pierwszą transzę deregulacyjną w drugiej połowie kwietnia 2013 roku. Senat miał ponad 170 poprawek, które Sejm rozpatrzył w czerwcu. 9. lipca prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę, która zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2014 roku.
To dopiero początek zmian w prawie. W Sejmie trwają prace nad drugą transzą deregulacji, a propozycja trzeciej transzy czeka na rozpatrzenie przez stały komitet Rady Ministrów. W planach resortu sprawiedliwości jest także czwarta transza. Dzięki nim ułatwiony ma zostać dostęp do około 250 zawodów.
Sprzedaż mieszkań bez kwalifikacji
Zgodnie z ustawą m.in zawód pośrednika w obrocie nieruchomościami oraz zarządcy nieruchomości będzie można wykonywać bez konieczności ubiegania się o licencje zawodowe, potwierdzania wykształcenia lub zdawania egzaminów, a jedynie na podstawie ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej.
Zmiany spotkały się z krytyką przedstawicieli branży. Polska Federacja Rynku Nieruchomości, w obawie przed spadkiem jakości usług, ogłosiła, że wprowadzi własne egzaminy potwierdzające wiedzę pośrednika lub zarządcy. Na ich podstawie wydawać będzie własne zaświadczenia potwierdzające kwalifikacje kandydata.
Wyjątki dla taksówkarzy
Złagodzeniu ulegną też wymogi zawodowe wobec taksówkarzy - w swoim czasie najaktywniej protestujących przeciw zmianom. Ustawa deregulacyjna określa, że w gminach, o liczbie mieszkańców poniżej 100 tysięcy, nie będzie już obowiązkowe szkolenie w zakresie transportu drogowego taksówką i potwierdzenie go egzaminem. W gminach większych niż 100 tysięcy to rada miasta będzie miała prawo ustalać zasady szkoleń i egzaminów dla taksówkarzy. Utrzymanie egzaminów zapowiedziały m.in. Kraków, Łódź i Warszawa. Szkoleń i egzaminów na taksówkarzy nie będzie w Sopocie i Gdyni, gdzie liczba wydawanych licencji co roku spada.
Pokaże zabytki, ale nic o nich nie powie?
Niższe będą wymogania wobec kandydatów na pilotów wycieczek, przewodników turystycznych i przewodników górskich. Na mocy ustawy deregulacyjnej kandydat na przewodnika turystycznego lub pilota wycieczek, nie będą już musieli przechodzić szkolenia teoretycznego i praktycznego. Wystarczy wykształcenie średnie i brak karania za przestępstwo umyślne.
Od nowego roku pracownicy ochrony fizycznej i zabezpieczenia technicznego nie będą musieli uzyskiwać licencji. Zamiast tego ochroniarze mają być wpisani na listy kwalifikowanych pracowników, a egzamin zastąpi nałożenie obowiązku cyklicznych szkoleń lub kursów specjalistycznych.
Co z adwokatami?
Ustawa rozszerza dostęp do takich zawodów, jak komornik, adwokat, radca prawny i notariusz - likwiduje część testową egzaminów i konieczność odbycia odpowiedniej aplikacji.
Od nowego roku kandydaci na detektywów nie będą już musieli zdawać egzaminów państwowych. Ustawa stanowi, że wystarczającym wymogiem będzie zaliczenie obowiązkowego szkolenia.
Ustawa ułatwia też karierę geodetom bibliotekarzom. Kandydaci do tych zawodów będą mieli do pokonania mniej formalnych szczebli związanych z elementami egzaminu, stażów i praktyk oraz potrzebnego wykształcenia.
Autor: rf/klim/ / Źródło: TVN24 Biznes i Świat