Szefowa MFW: Niepokój na świecie szkodliwy dla gospodarki

PAP/EPAChristine Lagarde uspokaja rynki

Szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Christine Lagarde ostrzegła w środę przed zagrożeniem, jakie rosnące napięcia geopolityczne stanowią dla globalnej gospodarki. W tym kontekście wymieniła sytuację na Ukrainie.

Mówiąc o zagrożeniach dla wzrostu globalnej gospodarki, która zdaniem Lagarde wciąż "zbyt słabo i wolno" podnosi się po kryzysie, szefowa MFW wskazała na "ryzyko rosnących napięć geopolitycznych, które może pogorszyć perspektywy globalnej gospodarki".

Geopolityczne napięcia

- Ukraina to jedno ze źródeł geopolitycznych napięć - powiedziała szefowa MFW w przemówieniu na wydziale stosunków zagranicznych (School of Advanced International Studies) Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Waszyngtonie. Zdaniem Lagarde, jeśli nie znajdzie się dobre wyjście z sytuacji, jaka zaistniała na Ukrainie po aneksji Krymu, to kryzys ten "może mieć szersze efekty uboczne".

Jak wskazała, jest wiele innych krajów na świecie, "przynajmniej około dwudziestu", gdzie istnieją napięcia geopolityczne o konsekwencjach gospodarczych grożących wewnętrzną destabilizacją tych krajów, jak i potencjalnymi skutkami dla świata zewnętrznego.

- MFW działa w około połowie tych krajów (...) po to, by zmniejszać napięcia; nie polityczne i wojskowe - to nie nasze zadanie - ale gospodarcze i finansowe, które często są u źródeł napięć geopolitycznych albo są ich konsekwencjami - powiedziała szefowa funduszu.

Misja Kijów

Lagarde podkreśliła, że eksperci MFW byli w Kijowie już od 10 marca, natychmiast po prośbie od premiera Ukrainy Arsenija Jaceniuka dotyczącej pożyczki z funduszu. Po ocenie sytuacji gospodarczej i finansowej Ukrainy MFW przygotował pakiet ratunkowy w wysokości 14-18 mld USD na wsparcie reform.

- Teraz do władz i społeczeństwa należy najtrudniejsza część zadania - przeprowadzenie i wdrożenie reform i zmiana kursu gospodarki. Jestem pewna, że chcą to zrobić, i mam nadzieję, że zrobią - mówiła Lagarde. Wyraziła nadzieję, że udział MFW skłoni także innych partnerów do zaangażowania się w pomoc dla Ukrainy.

- Mam nadzieję, że program dla Ukrainy zadziała, a geopolityczne napięcia opadną, by ten kraj (...) mógł stanąć na nogi - powiedziała.

Kto powstrzyma Rosję?

Pytana, jak sankcje Zachodu wobec Rosji mogą wpłynąć na globalną gospodarkę, przyznała, że na razie "trudno powiedzieć". "Ale już samo mówienie o sankcjach przyniosło efekt" - oceniła, wskazując na odpływ kapitału z Rosji i politykę monetarną tego kraju. - To były bezpośrednie konsekwencje - podkreśliła.

Zdaniem Lagarde światowa gospodarka już ustabilizowała się po kryzysie finansowym z 2008 roku, ale wzrost gospodarczy jest wciąż "zbyt słaby i wolny". W przyszłym tygodniu MFW opublikuje najnowsze prognozy gospodarcze dla świata. - W 2013 roku globalny wzrost wynosił około 3 proc.; prognozujemy skromną poprawę w 2014 i 2015 roku, ale nadal poniżej tendencji, jakie notowaliśmy w przeszłości - powiedziała Lagarde.

Co zrobi Ameryka?

Przyznała, że spośród rozwiniętych gospodarek najsilniejszy wzrost mają Stany Zjednoczone, m.in. dzięki silnemu prywatnemu popytowi. Zastrzegła, że bardzo ważne jest "ostrożne" wycofywanie się z prowadzonego przez amerykański bank centralny (Fed) programu masowego zasilania gospodarki tanim pieniądzem, który Fed od grudnia zaczął stopniowo ograniczać.

Wyraziła też rozczarowanie, że Kongres USA ponownie odrzucił w ubiegłym tygodniu reformę MFW z 2010 roku.

Jeżeli chodzi o strefę euro, to Lagarde przyznała, że wzrost gospodarczy jest niewielki i nierówny: "silniejszy w krajach stanowiących rdzeń eurolandu, a słaby w krajach południa UE". Wśród zagrożeń wymieniła zbyt słabą inflację w eurolandzie. - Zbyt długo utrzymująca się niska inflacja może hamować popyt i produkcję oraz tłumić wzrost gospodarczy i zatrudnienie - powiedziała. Potrzebnych jest, by temu przeciwdziałać, więcej "niekonwencjonalnych" działań w polityce pieniężnej - dodała.

Autor: //gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA

Pozostałe wiadomości