Szczyty eurolandu bez Polski? Tusk: Trudno

Aktualizacja:
Ani Polska, ani inne kraje spoza strefy euro, nie będą brały w szczytach eurolandu. Nawet jeśli podpiszą nowy traktat o pakcie fiskalnym - twierdzi PAP, powołując się na najnowszy projekt umowy. Pytany o to na konferencji prasowej premier Donald Tusk zaznaczył, że nawet jeśli tak się stanie, nie jest to dla Polski "być albo nie być". - Trudno, nie wszystko można wygrać - powiedział. Wcześniej zapewniał, że Polska będzie jednak walczyć o to, by móc uczestniczyć w szczytach.
Tusk: nie jesteśmy wszechmocniTVN24/fot. Grzegorz Rogiński/KPRM

Ani Polska, ani inne kraje spoza strefy euro, nie będą brały w szczytach eurolandu. Nawet jeśli podpiszą nowy traktat o pakcie fiskalnym - twierdzi PAP, powołując się na najnowszy projekt umowy. Pytany o to na konferencji prasowej premier Donald Tusk zaznaczył, że nawet jeśli tak się stanie, nie jest to dla Polski "być albo nie być". - Trudno, nie wszystko można wygrać - powiedział. Wcześniej zapewniał, że Polska będzie jednak walczyć o to, by móc uczestniczyć w szczytach.

Pytany o ustalenia nowego paktu fiskalnego, w którym nie znajdzie się prawdopodobnie zapis o dopuszczeniu do spotkań państw grupy euro krajów, które nie posługują się tą walutą, premier odparł, że nie wszystko jest jeszcze przesądzone. - Ale to nie jest być albo nie być dla Polski. W interesie wszystkich państw UE leży, by decyzje dotyczące strefy euro rodziły się w dyskusji, w której uczestniczą wszyscy, ale my na siłę nie przeforsujemy swego stanowiska. Nie wszystko można wygrać - uznał premier.

Jak dodał, "czasem przegrywamy, nie jesteśmy wszechmocni". Zaznaczył również, że to, w jakim stanie jest Europa, nie ma związku z prezydencją Polski w UE czy jakąkolwiek inną. - Kryzys i kłopoty nie są efektem działania UE jako instytucji - podkreślił Tusk.

Wcześniej Polska domagała się, by w nowym pakcie fiskalnym znalazł sie zapis o prawie uczestnictwa w spotkaniach państw euro. Taki zapis miałby też zapobiegać podziałowi UE na strefę eurolandu i resztę. Obejmująca prezydencję Dania nie chce jednak przeforsowywać tego postulatu. Zamiast tego Kopenhaga zamierza się skoncentrować na jak najszybszym zamknięciu negocjacji, tak aby umowa była gotowa na szczyt państw UE 30 stycznia.

Walka o udział

Jeszcze przed szczytem krajów UE w Brukseli w grudniu 2011 premier Donald Tusk zapewniał, że Polsce bardzo zależy na tym, aby mieć udział w spotkaniach krajów euro bez prawa głosu. Później pojawiły się jednak w tej kwestii liczne wątpliwości, ponieważ w pierwotnej propozycji traktatu nie było takiego zapisu. Minister finansów Jacek Rostowski nie ukrywał, iż "Polska nie jest tym usatysfakcjonowana".

Chcemy zapisać zasadę uczestnictwa bez głosowania w sprawach strefy euro, bo uważamy, że jeżeli strefa euro ma naprawdę głęboko się integrować, to musi to się odbyć bez tworzenia podziałów. Minister Jacek Rostowski, wypowiedź z 20.XII

Według źródeł, na które powołuje się PAP, w najnowszej wersji umowy nadal nie przewiduje się udziału krajów spoza eurostrefy w jej szczytach. Choć podczas negocjacji zdecydowana większość państw miała poprzeć taki zapis. Ma to dotyczyć zwłaszcza tych krajów, które są zobligowane przyjąć euro, jak m.in. Polska. Jak twierdzi "Dziennik Gazeta Prawna", państwa spoza strefy euro być może zostaną jedynie dopuszczone do "niektórych punktów dyskusji" podczas spotkań eurolandu.

Ograniczony dostęp

W szczytach euro, zgodnie z obecnym projektem, nie brałby też udziału przewodniczący Parlamentu Europejskiego, który obecnie uczestniczy w szczytach całej UE. - Przewodniczący szczytu euro powinien być w bliskim kontakcie i informować uczestników umowy, których walutą nie jest euro, oraz inne kraje UE o przygotowaniach i wynikach spotkań szczytu euro. Przewodniczący będzie też informował o rezultatach tych spotkań przewodniczącego PE - pisze PAP, cytując projekt paktu.

To właśnie PE ma być obecnie głównym orędownikiem wprowadzenia zapisów, o które zabiega Polska. Jak twierdzi "DGP", parlament w swoich poprawkach zabiega o to, aby nowy pakt fiskalny nie prowadził do rozbicia jedności UE i nie ograniczał wspólnotowych mechanizmów podejmowania decyzji w łamach UE. PE ma się też domagać, aby umowa nie tworzyła nowych instytucji, działających wyłącznie na potrzeby paktu. Europosłowie mają postulować, aby zapisy paktu w ciągu 5-7 lat trafiły do unijnych traktatów.

Nie, nie mamy takiego życzenia, by wślizgiwać się na spotkania euro. Pewne kwestie dotyczą tylko państw strefy euro i tak już jest. Nie staniemy się jednym z nich uczestnicząc w spotkaniach. Minister gospodarki Danii Margrethe Vestager

Forsowanie korzystnych m.in. dla Polski postanowień może jednak utrudnić postawa Danii, która sprawuje obecnie prezydencję w Radzie UE. Nowy duński rząd chce bowiem jak najszybciej zakończyć prace nad traktatem i nie jest zainteresowany udziałem w spotkaniach eurolandu. Dania ma ten "komfort", iż przystępując do UE nie zobowiązała się do przyjęcia euro. Przyszły kształt waluty nie ma więc dla Kopenhagi takiego znaczenia, jak dla Warszawy, która zobowiązała się przyjąć euro.

- Nie, nie mamy takiego życzenia, by wślizgiwać się na spotkania euro - powiedziała we wtorek minister gospodarki Danii Margrethe Vestager. Przekonywała, że Dania chce być informowana, "ale pewne kwestie dotyczą tylko państw strefy euro i tak już jest". - Nie staniemy się państwem euro, uczestnicząc w spotkaniach - dodała.

Kwestie finansowe

W najnowszej wersji umowy zmienił się też zapis o tzw. złotej zasadzie. Zakłada ona, że roczny deficyt strukturalny nie przekracza 0,5 proc. nominalnego PKB. Za kontrolę wdrażania tej zasady miałby odpowiadać Trybunał Sprawiedliwości UE. Zgodnie z nowym tekstem, uczestnicy paktu mieliby wpisać złotą zasadę do prawa narodowego, a najlepiej do konstytucji, podczas gdy poprzednio była to konstytucja lub prawo równoważne.

PE, który bierze udział w pracach nad tekstem, nie podobał się także zapis, że uczestnicy paktu mogą się "zaciągać" nawzajem do Trybunału UE. Zapis ten pozostał, zmieniono jednak udział Komisji Europejskiej. W obecnej wersji dokumentu KE nie może podawać uczestników nowego paktu do Trybunału UE. Mogą to robić tylko uczestnicy umowy. KE może natomiast przygotowywać raporty, na bazie których kraje o tym zdecydują.

W nowym tekście 60-procentowy próg długu publicznego w stosunku do PKB nie jest poddany orzecznictwu Trybunału UE na wzór złotej zasady. Sprzeciwili się temu uczestnicy piątkowych rozmów.

Nie zdążą do 30 stycznia?

Nowy projekt umowy przedstawiciele rządów mają omówić w czwartek. Potem tekstem mają zająć się ministrowie finansów na spotkaniu poprzedzającym szczyt UE 30 stycznia. Jednak wielu komentatorów, a także sami uczestnicy rozmów mają wątpliwości, czy uda się sfinalizować prace w tym terminie.

Obecny dokument to już trzecia wersja umowy o zwiększeniu dyscypliny budżetowej, która ma uchronić przed kolejnym kryzysem. Ponieważ Londyn zablokował na grudniowym szczycie zmianę traktatu UE, nowe zasady mają być wdrożone umową międzyrządową krajów strefy euro oraz chętnych państw spoza eurolandu, w tym Polski. Pierwsza wersja dokumentu powstała w połowie grudnia. Od tego czasu kraje UE, Parlament Europejski i Komisja Europejska nanoszą poprawki.

Źródło: PAP, "Dziennik Gazeta Prawna", tvn24.pl. TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24/fot. Grzegorz Rogiński/KPRM

Pozostałe wiadomości

O opłacie reprograficznej, nazywanej też ostatnio podatkiem od smartfonów, przez długi czas było cicho. Tymczasem Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego właśnie skierowało do konsultacji projekt rozporządzenia wraz z zaktualizowanym wykazem urządzeń, które opłatą tą zostaną objęte.

"Podatek od smartfonów". Jest projekt

"Podatek od smartfonów". Jest projekt

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Komisja Europejska zamierza przedstawić państwom członkowskim propozycję wprowadzenia ceł odwetowych na towary ze Stanów Zjednoczonych o łącznej wartości 93 miliardów euro. Działanie to ma być odpowiedzią na groźbę nałożenia przez administrację amerykańską trzydziestoprocentowych "ceł wzajemnych" na produkty pochodzące z krajów Unii Europejskiej.

Groźby Trumpa, Bruksela szykuje odwet

Groźby Trumpa, Bruksela szykuje odwet

Źródło:
PAP

Projekt waloryzacji rent i emerytur na 2026 rok został przyjęty przez Komitet Stały Rady Ministrów. Zakłada on najniższy wskaźnik wzrostu, jaki dopuszczają przepisy.

O tyle mają wzrosnąć emerytury. Projekt z zielonym światłem

O tyle mają wzrosnąć emerytury. Projekt z zielonym światłem

Źródło:
PAP

Firma W.Kruk zamierza przejąć spółkę Lilou - wynika z informacji Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Obie zajmują się sprzedażą biżuterii.

Znana marka biżuteryjna chce przejąć konkurenta

Znana marka biżuteryjna chce przejąć konkurenta

Źródło:
PAP

Nowy mechanizm dochodów własnych Unii Europejskiej, zaproponowany przez Komisję Europejską - tak zwany podatek od firm - może doprowadzić do poważnych zakłóceń gospodarczych w Unii Europejskiej - ostrzegają eksperci brukselskiego think tanku Bruegel. Ich zdaniem Bruksela powinna zrezygnować z realizacji tego pomysłu.

Chcą nowego podatku, eksperci biją na alarm

Chcą nowego podatku, eksperci biją na alarm

Źródło:
PAP

Ogłoszona przez prezydenta Donalda Trumpa "potężna" umowa handlowa z Japonią zakłada, że Japończycy nabędą 100 samolotów Boeinga oraz zwiększą zakupy amerykańskiego uzbrojenia i ryżu - podał Biały Dom.

Samoloty, sprzęt wojskowy i ryż w "potężnej" umowie Trumpa

Samoloty, sprzęt wojskowy i ryż w "potężnej" umowie Trumpa

Źródło:
PAP

W ramach rekonstrukcji rządu powstał resort gospodarki i finansów, na którego czele stanął Andrzej Domański. Przejął on zadania likwidowanego Ministerstwa Rozwoju i Technologii, zarządzanego przez Krzysztofa Paszyka.

Resort znika, minister odchodzi. "Nawet Ronaldo schodzi z boiska"

Resort znika, minister odchodzi. "Nawet Ronaldo schodzi z boiska"

Źródło:
pap/tvn24.pl

Szef rządu Donald Tusk ogłosił długo wyczekiwane przetasowania w Radzie Ministrów. Po rekonstrukcji w jej składzie zostanie tylko czternastu z dotychczasowych ministrów, z czego niektórzy z nowymi funkcjami.

Pozostają w rządzie, niektórzy w innej roli

Pozostają w rządzie, niektórzy w innej roli

Źródło:
tvn24.pl

Stopa bezrobocia w czerwcu 2025 roku wyniosła 5,2 procent - przekazał w środę Główny Urząd Statystyczny (GUS). Miesiąc wcześniej bezrobocie było na poziomie 5,0 procent.

Rośnie bezrobocie. Nowe dane

Rośnie bezrobocie. Nowe dane

Źródło:
PAP

Chiński wiceminister handlu Wang Wentao stanowczo zaprotestował przeciwko objęciu dwóch instytucji finansowych 18. pakietem sankcji wobec Rosji - przekazało ministerstwo handlu w Pekinie. Sprzeciw został wyrażony podczas rozmowy z unijnym komisarzem do spraw handlu Maroszem Szefczoviczem.

"Stanowczy protest" Chin wobec unijnych działań

"Stanowczy protest" Chin wobec unijnych działań

Źródło:
PAP

Premier Donald Tusk po godzinie 10 ogłosił zmiany w składzie Rady Ministrów. Dotychczasowy minister finansów Andrzej Domański będzie ministrem finansów i gospodarki. - To pierwszy taki przypadek w historii, żeby w jednym miejscu skupić decyzje i gospodarcze i finansowe - oznajmił Tusk.

To będzie nowy superresort

To będzie nowy superresort

Źródło:
tvn24.pl

Ministerstwo Przemysłu stało się jednym z najkrócej funkcjonujących ministerstw w historii Polski. Od formalnego utworzenia resortu, który miał dbać za transformację energetyczną kraju do ogłoszenia jego zniknięcia minął rok, cztery miesiące i 22 dni. Po środowej rekonstrukcji rządu ministerstwo, które miało swoją siedzibę w Katowicach przestaje funkcjonować.

Ministerstwo instant. "Żyło" ledwie nieco ponad 500 dni

Ministerstwo instant. "Żyło" ledwie nieco ponad 500 dni

Źródło:
tvn24.pl

Premier Donald Tusk ogłosił powstanie Ministerstwa Energii. Na jego czele ma stanąć Miłosz Motyka, który do tej pory był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, gdzie odpowiadał za sektor odnawialnych źródeł energii oraz elektroenergetyki.

Miłosz Motyka stanie na czele nowego Ministerstwa Energii

Miłosz Motyka stanie na czele nowego Ministerstwa Energii

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Nowym ministrem aktywów państwowych zostanie Wojciech Balczun - poinformował Donald Tusk. W wyniku rekonstrukcji rządu Balczun ma zastąpić na czele MAP Jakuba Jaworowskiego.

Wojciech Balczun nowym ministrem aktywów państwowych

Wojciech Balczun nowym ministrem aktywów państwowych

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W wyniku rekonstrukcji rządu stanowisko ministra rolnictwa i rozwoju wsi straci Czesław Siekierski. Zastąpić go ma Stefan Krajewski - przekazał premier Donald Tusk.

Stefan Krajewski będzie szefem resortu rolnictwa i rozwoju wsi

Stefan Krajewski będzie szefem resortu rolnictwa i rozwoju wsi

Źródło:
tvn24.pl

Pracownicy sezonowi na Zachodzie zarabiają dwukrotnie więcej niż w Polsce, jednak wysokie koszty utrzymania i transportu sprawiają, że krótkoterminowe wyjazdy stały się mniej opłacalne - pisze "Rzeczpospolita".

Zmiany na rynku pracy. "Mniejsze zainteresowanie Polaków"

Zmiany na rynku pracy. "Mniejsze zainteresowanie Polaków"

Źródło:
PAP

W czerwcu Argentyna odnotowała najniższą inflację od trzech lat, co pozwoliło jej opuścić grupę krajów z najwyższym wzrostem cen - podał portal Infobae. Na czele rankingu znajdują się Wenezuela, Sudan i Zimbabwe.

Kraje z najwyższą inflacją. Zmiana lidera

Kraje z najwyższą inflacją. Zmiana lidera

Źródło:
PAP

Kanada w rozmowach ze Stanami Zjednoczonymi przyjmie tylko najkorzystniejsze dla siebie rozwiązania - przekazał szef rządu Mark Carney na spotkaniu z premierami kanadyjskich prowincji i terytoriów.

"Jedyna rzecz, którą rozumie prezydent Trump"

"Jedyna rzecz, którą rozumie prezydent Trump"

Źródło:
PAP

Donald Trump zasugerował we wtorek, że pozwoli Jerome'owi Powellowi dokończyć kadencję na stanowisku przewodniczącego Rezerwy Federalnej (Fed). - I tak wkrótce odejdzie - powiedział prezydent USA.

"Wkrótce odejdzie". Trump nie ustaje w atakach

"Wkrótce odejdzie". Trump nie ustaje w atakach

Źródło:
PAP

We wtorkowym losowaniu Lotto żadnemu z graczy nie udało się wytypować prawidłowo wszystkich sześciu liczb. Oznacza to, że kumulacja rośnie do sześciu milionów złotych. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 22 lipca 2025 roku.

Wyniki losowania Lotto

Wyniki losowania Lotto

Źródło:
tvn24.pl

We wtorkowym losowaniu w Eurojackpot nie odnotowano głównej wygranej, a kumulacja rośnie do 480 milionów złotych. W Polsce najwyższe byłe wygrane czwartego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 22 lipca 2025 roku.

Ogromna kumulacja w Eurojackpot

Ogromna kumulacja w Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

Sejmowa komisja odrzuciła we wtorek petycję w sprawie uzależnienia wysokości składek na ubezpieczenie emerytalne od liczby posiadanych dzieci. - Prawo nie może nakazywać, nie możemy my nakazywać komuś posiadania dzieci, co jest niezgodne z Konstytucją - powiedział przedstawiający założenia petycji poseł Marcin Józefaciuk (KO). Z kolei Rafał Bochenek z PiS argumentował, że "państwo polskie powinno dbać o to, aby w Polsce rodziło się jak najwięcej dzieci".

Chcą, by bezdzietni płacili więcej. Jest decyzja w sprawie petycji

Chcą, by bezdzietni płacili więcej. Jest decyzja w sprawie petycji

Źródło:
PAP

Niektórzy posłowie w oświadczeniach majątkowych informują o znacznych kwotach w zobowiązaniach - oznacza to, że mają do spłaty duże kredyty i pożyczki. Są nawet parlamentarzyści, których wierzytelności i długi przekraczają milion złotych.

Oni mają milionowe zobowiązania. Oświadczenia majątkowe posłów

Oni mają milionowe zobowiązania. Oświadczenia majątkowe posłów

Źródło:
tvn24.pl

Wybierając się na wakacje w Polsce, możemy zostać dodatkowo obciążeni opłatą klimatyczną. Jej wysokość w różnych częściach naszego kraju jest zróżnicowana. Eksperci podatkowi wyjaśniają, jak wybór odpowiedniego miejsca może ograniczyć koszty całego wyjazdu.

Nawet 300 złotych różnicy w opłatach "za powietrze"

Nawet 300 złotych różnicy w opłatach "za powietrze"

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o aplikacji mObywatel - podała Kancelaria Prezydenta RP. Nowelizacja wprowadza dodatkowe usługi - takie jak mStłuczka, wirtualnego asystenta AI oraz mLegitymację dla uczniów i nauczycieli.

Zmiany w mObywatelu. Jest podpis prezydenta

Zmiany w mObywatelu. Jest podpis prezydenta

Źródło:
PAP