"Strateg" - dokument o Zbigniewie Brzezińskim w TVN24 Biznes i Świat

Najnowsze

Aktualizacja:
tvn24"Strateg" - film o Zbigniewie Brzezińskim w TVN24 Biznes i Świat

Widzowie TVN24 Biznes i Świat mogą obejrzeć film dokumentalny Katarzyny Kolendy-Zaleskiej "Strateg". To portret Zbigniewa Brzezińskiego, doradcy prezydenta Jimmy'ego Cartera ds. bezpieczeństwa narodowego. O polityku opowiadają m.in. nobliści oraz b. prezydenci Polski i Stanów Zjednoczonych.

Emisje filmu dokumentalnego "Strateg" na antenie telewizji TVN24 Biznes i Świat w niedzielę o godz. 22.00.

SPRAWDŹ, GDZIE OGLĄDAĆ TVN24 BIZNES i ŚWIAT

Urodzony w Warszawie Zbigniew Brzeziński dopiero pod koniec lat. 50 uzyskał amerykańskie obywatelstwo. Przez wiele lat był wykładowcą na prestiżowym Uniwersytecie Harvarda. Jego książki, takie jak "Totalitarna dyktatura i samowładztwo" czy "Blok sowiecki: Jedność i konflikt" otworzyły mu drogę do Białego Domu, gdzie był był doradcą numer jeden. To za jego namową Polska znalazła się w planach pierwszej zagranicznej podróży Jimmy'ego Cartera.

Prof. Brzeziński odegrał czołową rolę w staraniach USA na rzecz demontażu i upadku komunizmu w Europie Wschodniej, w powstrzymaniu sowieckiej interwencji w Polsce po powstaniu Solidarności i w doprowadzeniu do porażki wojsk sowieckich w Afganistanie, co przyczyniło się do rozpadu ZSRR.

Autor przełomowych koncepcji

Film Kolendy-Zaleskiej mówi m.in. o negocjacjach pokojowych egipsko-izraelskich w Camp David, zimnej wojnie, dramatycznej próbie odbicia amerykańskich zakładników w Teheranie, o "Solidarności" i wyborze Papieża Jana Pawła II. - Zbigniew Brzeziński jest autorem przełomowych koncepcji w polityce Stanów Zjednoczonych - mówi Maciej Wierzyński z programu "Horyzont" w TVN24 Biznes i Świat.

Wierzyński: Brzeziński jest autorem przełomowych koncepcji w polityce USATVN24 BiS

Nowe fakty

Dokument zawiera m.in. rozmowy z żoną, córką i synami profesora, którzy do tej pory nigdy na jego temat nie wypowiadali się publicznie. Ujawnia wiele niepublikowanych dotąd dokumentów, w tym akta Służby Bezpieczeństwa PRL, która latami inwigilowała Brzezińskiego. Jednak główna oś filmu jest oparta na obszernym wywiadzie ze Zbigniewem Brzezińskim, na rozmowach z jego współpracownikami, z wybitnymi postaciami światowej polityki.

Kolenda-Zaleska przyznaje, że bohater jej filmu to wspaniały, ciepły człowiek. - A najtrudniejsze było przekonanie go do opowiedzenia o sobie - mówi. - Profesor był początkowo bardzo nieufny. Jednak stopniowo jakoś zyskiwałam sobie jego zaufanie. Potem to już poszło - dodaje.

Autor: rf, msz/klim/kwoj / Źródło: TVN24 Biznes i Świat