W III kwartale przedsiębiorstwa informują o dalszej niewielkiej poprawie sytuacji ekonomicznej, jednak spada optymizm prognoz, a spowolnienie dotyczy popytu, zamówień, produkcji, eksportu oraz zatrudnienia - wynika z najnowszych badań koniunktury NBP.
"W III kw. przedsiębiorstwa poinformowały o dalszej niewielkiej poprawie swojej sytuacji ekonomicznej. Sprzyjał jej rosnący stopień wykorzystania mocy produkcyjnych oraz spadek nadmiernych zapasów produktów gotowych. Utrzymała się również wysoka zdolność do regulowania zobowiązań, w tym zwłaszcza kredytów bankowych", napisano w raporcie.
Dodano, że jednocześnie, drugi kwartał z rzędu, obniżył się optymizm prognoz kwartalnych. Pogorszenie zanotowano w odniesieniu do przewidywanej sytuacji, popytu, zamówień, produkcji, eksportu oraz zatrudnienia.
Eksporterzy się obawiają
Z badań wynika, że eksporterzy spodziewają się osłabienia tempa wzrostu sprzedaży zagranicznej, a spadek optymizmu w tej grupie ma miejsce mimo dobrych ocen koniunktury w Niemczech.
"W ślad za spadkiem optymizmu prognoz popytu przedsiębiorstwa rzadziej planują zwiększać zatrudnienie. Po czterech kwartałach wzrostu wskaźnik prognoz zatrudnienia wyhamował - pod koniec roku można oczekiwać, że redukcje będą nieco częstsze niż wzrost liczby pracowników. Trudno jest jednak obecnie ocenić, czy jest to korekta, czy zapowiedź odwrócenia obserwowanego w ciągu ostatniego roku trendu wzrostowego", napisano.
Płace nie wzrosną
NBP pisze, że skala planowanych podwyżek płac pozostaje niska. "Odsetek firm zamierzających zwiększyć wynagrodzenia jest co prawda wyraźnie wyższy niż w 2009 r., ale wciąż poniżej swojej średniej długookresowej", czytamy w raporcie.
NBP podaje, że odnotowano dalszy niewielki wzrost odsetka nowo planowanych inwestycji. "Wiele przedsiębiorstw nadal deklaruje wstrzymywanie się z rozpoczęciem inwestycji, oczekując na silniejsze sygnały poprawy koniunktury. Natomiast te firmy, które są już w fazie realizacji inwestycji najczęściej będą je kontynuować. Rezygnacja z dokończenia rozpoczętych projektów jest obecnie rzadkim zjawiskiem. Stanowi to dodatkowe potwierdzenie dobrej sytuacji finansowej sektora realnego", napisano.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24