Sojusz TP SA i TVN. Klient ponad wszystko

08.06 | Internet i telewizja razem - TP SA i TVN jesienią ogłosiły strategiczną współpracę, dziś prezesi obu spółek przedstawili szczegóły. W jaki sposób wpłynie to na wyniki firm? Czy współpraca przeniesie się także na inne pola? O tym Marek Tejchman rozmawiał z prezesami Maciejem Wituckim i Markusem Tellenbachem. (TVN CNBC)
Wywiad z prezesami TP SA i TVNTVN CNBC

Internet i telewizja razem - TP SA i TVN jesienią ogłosiły strategiczną współpracę, dziś prezesi obu spółek przedstawili szczegóły. W jaki sposób wpłynie to na wyniki firm? Czy współpraca przeniesie się także na inne pola? O tym Marek Tejchman rozmawiał z prezesami Maciejem Wituckim i Markusem Tellenbachem.

Marek Tejchman, TVN CNBC: Synergia, współpraca, wspólna oferta - ale czyim będę klientem, przychodząc do punktu Telekomunikacji, kupując usługę?

Maciej Witucki, prezes Telekomunikacji Polskiej SA:

Oby klientów było jak najwięcej - to pierwszy i najważniejszy cel tej współpracy. I oby byli jak najbardziej zadowoleni z jak najlepszej oferty, która przy okazji tworzy jeszcze wartość dla akcjonariuszy jednej i drugiej spółki... Ważna jest oferta, to, że w punktach TP i Orange można będzie znaleźć bardzo dobre pakiety telewizji n. A z drugiej strony będąc klientem platformy n będzie można dokupić bezprzewodowy lub przewodowy internet z Telekomunikacji Polskiej.

Mamy oczywiście system, który rozprowadza koszty i zyski tej współpracy - to jest coś, co ustaliliśmy już 8 miesięcy temu. Dzisiaj uruchamiamy ofertę w punktach sprzedaży jednej i drugiej strony, a zasady ustaliliśmy dużo wcześniej. Klientami podzielimy się więc bez problemów, ważne jest to, by było ich jak najwięcej.

MT: Współpraca, która została ogłoszona jesienią 2010 roku dziś jest konkretyzowana. Czy mamy do czynienia już z ostateczną ofertą, czy z kolejnym krokiem, który do niej przybliża? Czy możemy spodziewać się kolejnego etapu współpracy?

Markus Tellenbach, prezes TVN SA: Ten dzień jest historyczny. Od początku mieliśmy intencje udostępnienia nowej oferty naszym klientom. Chcę powiedzieć, że przez ostatnie 8 miesięcy rozwijania naszej współpracy zawsze mieliśmy ich na uwadze. Cały czas przyświecała nam myśl zwiększenia korzyści dla klientów, zapewnienia im wszystkiego co najlepsze, co może im dać to porozumienie. Najlepszą ofertę pod względem jej dostępności, najlepszą pod względem prędkości internetu i najlepsze aplikacje dla internetu mobilnego. To wszystko w połączeniu z najlepszą ofertą programową.

Stworzyliśmy atrakcyjne oferty, które stanowią zachętę dla klientów i są konkurencyjne. Jednocześnie obie firmy stworzyły unikalne propozycje sprzedaży dla samych siebie.

Jesteśmy wyjątkowi na polskim rynku oferując tę połączoną ofertę. Jesteśmy wyjątkowi zapewniając klientom tego rodzaju jakość w tak wygodnej formie, która wykorzystuje wyrafinowane technologie i atrakcyjne ceny. To zaczyna się dzisiaj. Teraz będziemy rozwijać obecne porozumienie, wykorzystując kreatywność obu spółek. Będziemy słuchali uważnie informacji zwrotnych, jakie otrzymamy od naszych klientów. Będziemy otwarci na pomysły marketingowe.

Mamy nadzieję, że wejdziemy na drogę ewolucji, dzięki czemu będziemy mieli więcej zadowolonych klientów. A to oznacza również zadowolonych akcjonariuszy.

MT: Czy ta współpraca prowadzi również do zwiększenia liczby nowych klientów, czy skupia się na zwiększaniu przychodów pochodzących od dotychczasowych klientów - zarówno Telekomunikacji Polskiej, jak i TVN?

Marcus Tellenbach: Celem jest zwiększanie bazy klientów. Chcemy więc przekonać ludzi do unikalności naszej oferty i przyciągnąć ich, aby stali się naszymi klientami. Oczywiście dotychczasowi klienci są dla nas bardzo ważni. Będziemy przedstawiać im nową ofertę i będziemy im pomagać. Chcemy więc, aby obecni klienci stali się dla nas jeszcze bardziej cenni. To jest naszym celem, podobnie jak celem jest powiększenie udziału w rynku.

Mając to wszystko na uwadze chcę powiedzieć, że kluczową sprawą na rynku takim jak Polska jest lojalność klientów. Chcemy doprowadzić do ograniczenia liczby tych, którzy rezygnują z oferty. Funkcjonujemy w bardzo konkurencyjnym środowisku. TP, podobnie jak TVN i platforma N zmaga się z dużą liczbą konkurentów na rynku. Dlatego chcemy przekonać naszych obecnych klientów, że powinni z nami zostać przy naszej poszerzającej się ofercie.

MT: Przechodząc do liczb: jakiego zwiększenia przychodów spółek możemy oczekiwać dzięki tej ofercie? Czy można to policzyć, jeśli mamy do czynienia z połączoną ofertą dwóch spółek?

Marcus Tellenbach: Oczekujemy rosnących przychodów. Na obecnym wstępnym etapie wprowadzania oferty podawanie liczb i prognoz nie byłoby wiarygodne. Kiedy pojawią się pierwsze dane opierając się na naszym doświadczeniu będziemy optymalizować system.

Nasze przygotowania dobrze zgrywają się w czasie. Mamy przed sobą lato, aby przygotować się do działań takich jak Complex Operation. Jeśli chodzi o płatną telewizję, to 50 procent klientów wygrywa się w IV kwartale - czyli w okresie przed Bożym Narodzeniem. To dla nas kluczowy moment.

Wykorzystamy lato na wzmocnienie i przyspieszenie współpracy i wejdziemy na pełne obroty w okresie sprzedaży bożonarodzeniowej. Jeśli chodzi o liczby to pozostajemy ostrożni. Przedstawimy prognozy kiedy będziemy mieli do nich solidne podstawy - jeszcze nie dzisiaj.

MT: Kiedy pierwszy raz rozmawialiśmy o tej współpracy, na jesieni 2010 roku, wtedy zysk dla każdej ze stron szacowano na ok. 100 mln zł po stronie każdej ze stron. To z perspektywy Telekomunikacji Polskiej nie wydawało się wiele, ale mam wrażenie, że dla TP bardzo ważną liczbą jest liczba klientów Neostrady. Czy ta współpraca będzie miała przełożenie właśnie na liczbę klientów i przekroczenie poziomu 2 milionów? Czy może bardziej chodzi o pieniądze? Co jest istotniejsze?

Maciej Witucki: Niewątpliwie ta współpraca jest nastawiona na "górną część rachunku wyników": na przychody, na liczbę klientów, na utrzymywanie tych, których już mamy i zdobywanie nowych. Dzisiaj uruchomiliśmy ofertę. Gdy dodać to porozumienie do uruchomionej dwa tygodnie temu Neostrady Fiber - czyli 40, 80 megabitów doprowadzonych do domu [klienta] - to dzisiaj moim zdaniem mamy najlepszą w Polsce ofertę internetu i telewizji HD.

To bardzo duży argument dla Telekomunikacji Polskiej w walce konkurencyjnej z telewizjami kablowymi, które dotąd w tych dużych szybkościach i w kontencie HD były liderami.

MT: Będzie powyżej dwóch milionów klientów Neostrady?

Maciej Witucki: Będzie duża ilość klientów Neostrady, do tego się zobowiązaliśmy. Będzie rosła liczba klientów telewizji. Dzisiaj klienci telewizji to 25 proc. naszej bazy internetowej, najlepsi gracze w Europie mają 40-50 proc. tej bazy i jestem przekonany, że z tą ofertą, która teraz startuje właśnie takie mamy możliwości.

W tym porozumieniu ważny jest efekt rozwoju, efekt zdobywania klientów - i oczywiście gdzieś na końcu te magiczne synergie kosztowe. Ale one są tylko dodatkiem.

MT: Prezes TVN mówił o konkurencyjności polskiego rynku, o wyzwaniach które tutaj są. Na rynku telekomunikacyjnym tę konkurencję widać wyraźnie: jest nowy-stary gracz na rynku, jest mowa, że będzie się zmieniał Polkomtel... Pytanie czy Telekomunikacja Polska szykuje na ten rok "coś jeszcze", co będzie odpowiedzią na te zmiany na rynku?

Maciej Witucki: Ostatnimi czasy uruchamiając rano portale informacyjne , telekomunikacyjne i biznesowe zauważam, że na szczęście wróciliśmy do takich czasów, kiedy TP i Orange zajmują znowu znaczącą część newsów o kolejnych usługach. Wczoraj były usługi integracyjne dla biznesu, nowa Neostrada, dziś to umowa o współpracy z TVN... Myślę, że "nabieramy szybkości". Mamy trzyletnią strategię i ten rok środkowy jest czasem, kiedy nie zajmujemy się regulacyjnymi wojnami, tylko zajmujemy się rozwojem i nowym biznesem. To jest ten kierunek, którego będziemy się trzymać.

MT: Chciałbym porozmawiać o przyszłości w długiej perspektywie. Czy wierzy pan, że telekomy i nadawcy telewizyjni mogą być także dostawcami elektryczności i gazu, czy mogą wykorzystać swoją bazę klientów, by wejść na ten rynek? Dostawcy energii boja się takiej konkurencji. Czy uważa pan że to przyszłościowy rynek?

Marcus Tellenbach: Wierzę że powinniśmy się zajmować tym, w czym jesteśmy dobrzy. Jesteśmy dobrzy w produkcji programów telewizyjnych, dostarczaniu rozrywki, zapewnianiu informacji, w tym informacji biznesowych.

Wydaje mi się że nie powinniśmy zbaczać w kierunku, który na pierwszy rzut oka, wydaje się obiecujący – bo w idealnym świecie klienci mogliby łączyć karty kredytowe z rachunkami za gaz, czy za paliwo na stacjach i tak dalej. Przeanalizowaliśmy dokładnie czy taka współpraca przyczyni korzyści obydwu firmom. Według nas to bardziej sensowny sposób, by tworzyć wartość w spółkach. A nam nie zależy na stwarzaniu okazji do zarobku dostawcom gazu – nie mamy w tym interesu. Dlatego odpowiedź brzmi "nie". Ten kierunek mnie nie interesuje i nie wydaje mi się byśmy byli dobrymi sprzedawcami gazu.

Źródło: TVN CNBC

Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC

Pozostałe wiadomości

Polacy pracujący w Wielkiej Brytanii zarabiają więcej niż rodowici Brytyjczycy - podał "Economist", powołując się na rządowe dane. Jednym z czynników stojących za tą zmianą jest podnoszenie kwalifikacji przez polskich migrantów.

Polacy prześcignęli w zarobkach Brytyjczyków

Polacy prześcignęli w zarobkach Brytyjczyków

Źródło:
PAP

- Podwyżka zasiłku pogrzebowego będzie kosztowała budżet maksymalnie dwa miliardy złotych rocznie - ogłosiła w środę w Sejmie ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Podkreśliła, że podwyżka to "absolutna konieczność".

Pierwsza podwyżka od 14 lat. "Absolutna konieczność"

Pierwsza podwyżka od 14 lat. "Absolutna konieczność"

Źródło:
PAP

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) podjęła decyzję. Stopy procentowe zostaną obniżone o 50 punktów bazowych do poziomu 5,25 procent - podano w komunikacie. Poprzednia obniżka stóp procentowych miała miejsce w październiku 2023 roku. 

Stopy procentowe. Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej

Stopy procentowe. Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Lepiej późno niż wcale - napisał w środę premier Donald Tusk. Wcześniej Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe po raz pierwszy od października 2023 roku.

Pierwsza taka decyzja od kilkunastu miesięcy. Tusk komentuje

Pierwsza taka decyzja od kilkunastu miesięcy. Tusk komentuje

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się obniżyć stopy procentowe o 50 punktów bazowych, a główna stopa referencyjna została obniżona do poziomu 5,25 procent. Jarosław Sadowski z firmy Rankomat wskazał, jak decyzja RPP wpłynie na wysokość raty kredytu.

Tak zmieni się rata kredytu

Tak zmieni się rata kredytu

Źródło:
tvn24.pl

Weto prezydenta Andrzeja Dudy wobec ustawy obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców jest głęboko niesprawiedliwe - oceniła rzeczniczka małych i średnich przedsiębiorców Agnieszka Majewska, zapowiadając dalszą walkę o zmianę przepisów.

"Głęboko niesprawiedliwa" decyzja prezydenta

"Głęboko niesprawiedliwa" decyzja prezydenta

Źródło:
PAP

Zbliża się koniec nieczytelnych, niechlujnie wypełnionych oświadczeń majątkowych. Trwają prace nad systemem generowania i przechowywania elektronicznych wersji dokumentów - wskazuje resort cyfryzacji.

Oświadczenia majątkowe po nowemu. Resort wyjaśnia

Oświadczenia majątkowe po nowemu. Resort wyjaśnia

Źródło:
tvn24.pl

Fed pozostawił stopy procentowe w USA bez zmian w przedziale 4,25-4,50 procent - podano w komunikacie po posiedzeniu. Jak podano, niepewność wokół perspektyw gospodarczych w USA "wzrosła jeszcze bardziej".

Fed podjął decyzję sprawie stóp procentowych w USA

Fed podjął decyzję sprawie stóp procentowych w USA

Źródło:
PAP

Komisja Europejska pozwała Polskę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w związku z niewdrożeniem Aktu o usługach cyfrowych. "Polska nie wyznaczyła koordynatora ds. usług cyfrowych i nie nadała mu uprawnień do wykonywania zadań wynikających z aktu o usługach cyfrowych" - czytamy w komunikacie KE. Za wdrożenie tych przepisów odpowiedzialne jest Ministerstwo Cyfryzacji. W środę poinformowano także o złożeniu skargi przeciw Polsce w związku z niewdrożeniem unijnej dyrektywy o eurowiniecie.

Polska pozwana do TSUE

Polska pozwana do TSUE

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał nowe dane o wynagrodzeniach. Mediana w listopadzie 2024 roku wyniosła 6842 złote i była o prawie jedną piątą niższa od przeciętnego wynagrodzenia, które wynosiło 8376,58 złotego.

Tyle naprawdę zarabiamy. Nowe dane

Tyle naprawdę zarabiamy. Nowe dane

Źródło:
PAP

W środę strajk kolejarzy sparaliżował ruch pociągów w Portugali. - Możemy odstąpić od protestu, ale tylko wtedy, kiedy rząd przystanie na proponowane przez nas warunki - stwierdził szef związku zawodowego Fectrans Jose Manuel Oliveira. Strajkujący żądają podwyżek i lepszych warunków pracy.

Chaos na stacjach kolejowych

Chaos na stacjach kolejowych

Źródło:
PAP

Do dziesięciu lat miałby zostać zwiększony czas nieprzerwalnego zamieszkiwania w Polsce przez cudzoziemców, którzy chcą uzyskać polskie obywatelstwo - zakłada propozycja noweli Prawa i Sprawiedliwości, o czym informuje "Rzeczpospolita". Obecnie są to trzy lata. Prace nad zmianami planuje również obecny rząd, ale propozycję ma przedstawić dopiero jesienią.

Ma być trudniej o polski paszport dla cudzoziemców

Ma być trudniej o polski paszport dla cudzoziemców

Źródło:
PAP

Hiszpański rząd zatwierdził skrócenie czasu pracy w ciągu tygodnia z 40 do 37,5 godzin. Projekt trafi teraz pod głosowanie parlamentu. Rząd jednak nie ma większości i zabiega o poparcie między innym u nacjonalistów katalońskich.

Chcą pracować najkrócej od 40 lat. "Pomagamy ludziom być trochę szczęśliwszymi"

Chcą pracować najkrócej od 40 lat. "Pomagamy ludziom być trochę szczęśliwszymi"

Źródło:
PAP

Żyjemy z technologią 5G, ale operatorzy telekomunikacyjni myślą już o 6G. 12 największych firm europejskich z tej branży zaapelowało do regulatorów, by poszerzyć pasmo dla usług mobilnych. Ostrzegli też, że Europie grozi pozostanie w tyle za USA przy wdrażaniu technologii 6G.

Technologia 6G. Apel operatorów

Technologia 6G. Apel operatorów

Źródło:
Reuters

Stopa bezrobocia w kwietniu 2025 roku wyniosła 5,2 procent - wynika z szacunków resortu rodziny. Ministerstwo dodało, że bezrobocie spadło w porównaniu z poprzednim miesiącem o 0,1 punktu procentowego.

Takie jest teraz bezrobocie w Polsce

Takie jest teraz bezrobocie w Polsce

Źródło:
PAP

W wieku 81 lat zmarł Jan Koral, współtwórca marki Koral - poinformował portal Sądeczanin. Cukiernik stworzył w Nowym Sączu lodziarnię "Bajka", w której to jego bracia, Józef i Marian, uczyli się fachu. Później dzięki nim lody Koral stały się znane w całym kraju i w Europie.

Zmarł Jan Koral. To on zaraził braci pasją do lodów

Zmarł Jan Koral. To on zaraził braci pasją do lodów

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Donald Trump ocenił, że obecnie Rosja nie powinna wrócić do grupy G7, do której należy siedem najbogatszych gospodarek świata. Zaznaczył, że w jego ocenie wykluczenie Rosji z G8 po aneksji Krymu było błędem. Wyraził jednak nadzieję, że Rosję do zakończenia wojny z Ukrainą może zmotywować perspektywa ponownego udziału w piłkarskich mistrzostwach świata.

Trump o powrocie Rosji do G7: to nie jest dobry moment

Trump o powrocie Rosji do G7: to nie jest dobry moment

Źródło:
PAP

- Wiem jedno. Rosja chce ukraść Polsce demokrację w tych wyborach - powiedział na antenie TVN24, w programie "Rozmowa Piaseckiego" wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Zapytany o "bezprecedensową" ingerencję ze strony rosyjskiej w wybory w Polsce zaznaczył, że jest ona "trójkierunkowa".

"Rosja chce ukraść Polsce demokrację"

"Rosja chce ukraść Polsce demokrację"

Źródło:
tvn24.pl

W sobotę w Szwajcarii dojdzie do pierwszych rozmów USA i Chin od rozpoczęcia wojny handlowej między obu mocarstwami - zapowiedział sekretarz skarbu USA Scott Bessent. - Nie chcemy się odłączać od Chin, to czego chcemy to sprawiedliwy handel - zaznaczył.

Jest zapowiedź pierwszych rozmów USA i Chin od rozpoczęcia wojen handlowych

Jest zapowiedź pierwszych rozmów USA i Chin od rozpoczęcia wojen handlowych

Źródło:
PAP

"L4, ciąża. W weekend chcę pojechać nad wodę, zrobić grilla i odpocząć. Co w razie kontroli?" - zapytała internautka na jednej z grup w mediach społecznościowych. O odpowiedź poprosiliśmy Zakład Ubezpieczeń Społecznych. - Nieobecność w miejscu zamieszkania w czasie przeprowadzanej kontroli nie musi oznaczać niewłaściwego wykorzystywania zwolnienia lekarskiego - przekazała nam Monika Folaron z biura prasowego ZUS.

Grillowanie i wypad nad wodę na zwolnieniu. ZUS odpowiada

Grillowanie i wypad nad wodę na zwolnieniu. ZUS odpowiada

Źródło:
tvn24.pl

Premier Mark Carney podkreślił, że Kanada nie jest na sprzedaż, na co Donald Trump odparł, że "czas to pokaże". Prezydent USA wykluczył też obniżkę ceł na kanadyjskie towary.

Donald Trump do Marka Carneya: Czas to pokaże. Nigdy nie mów nigdy

Donald Trump do Marka Carneya: Czas to pokaże. Nigdy nie mów nigdy

Źródło:
PAP

Amerykańscy przedsiębiorcy dwoją się i troją, by znaleźć sposób na cła wprowadzone przez Donalda Trumpa. Jak zauważa CNN, w centrum ich uwagi są takie pojęcia jak "skład celny" i "zharmonizowane kody systemowe". To pierwsze pozwala zapłacić cło później, a to drugie - znacznie je zmniejszyć. Wszystko legalnie.

Dziwne, ale legalne sposoby na omijanie ceł Trumpa

Dziwne, ale legalne sposoby na omijanie ceł Trumpa

Źródło:
CNN

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja wynosi 520 milionów złotych. W Polsce odnotowano trzy wygrane czwartego stopnia. Oto liczby, które padły 6 maja 2025 roku.

Potężna kumulacja w Eurojackpot

Potężna kumulacja w Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

Komisja Europejska zapowiedziała, że do końca 2025 roku zostanie wprowadzony zakaz zawierania nowych umów na rosyjski gaz. Zgodnie z planem Brukseli kontrakty długoterminowe z Rosją mają być wygaszone z końcem roku 2027. Zapowiedź KE skomentował premier Donald Tusk.

"Mamy to!". Donald Tusk o zapowiedzi Brukseli

"Mamy to!". Donald Tusk o zapowiedzi Brukseli

Źródło:
PAP

Rząd przyjął pakiet deregulacyjny, który obejmuje zwiększenie limitu rocznej sprzedaży zwalniającej z obowiązku płacenia podatku VAT z 200 do 240 tysięcy złotych. Nowe przepisy mają także na celu między innymi ochronę podatników przed nagłymi zmianami przepisów.

Zmiany w podatkach. Decyzja rządu

Zmiany w podatkach. Decyzja rządu

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Rząd Indii zagroził podjęciem kroków prawnych przeciwko domowi aukcyjnemu Sotheby's w Hongkongu, jeśli nie wstrzyma aukcji klejnotów związanych z relikwiami Buddy - podała stacja BBC.

Spór o klejnoty związane z relikwiami Buddy. Rząd Indii grozi domowi aukcyjnemu

Spór o klejnoty związane z relikwiami Buddy. Rząd Indii grozi domowi aukcyjnemu

Źródło:
PAP

Rząd przyjął projekt noweli dotyczący aplikacji mObywatel. Wprowadzone mają zostać nowe funkcje, takie jak mLegitymacja nauczyciela, mStłuczka czy wirtualny asystent. Rozszerzone mają też być możliwości podpisu elektronicznego.

Aplikacja mObywatel. Zmiany i nowe funkcje

Aplikacja mObywatel. Zmiany i nowe funkcje

Źródło:
PAP

Zespół CERT Orange ostrzega przed cyberprzestępcami podszywającymi się pod operatora sieci komórkowej. "Dwie domeny używane w atakach zablokowaliśmy, ale to kwestia czasu, kiedy pojawi się kolejna" - napisano w komunikacie.

"Dziś oszuści mocno się rozkręcili". Ostrzeżenie

"Dziś oszuści mocno się rozkręcili". Ostrzeżenie

Źródło:
tvn24.pl