Sojusz TP SA i TVN. Klient ponad wszystko

08.06 | Internet i telewizja razem - TP SA i TVN jesienią ogłosiły strategiczną współpracę, dziś prezesi obu spółek przedstawili szczegóły. W jaki sposób wpłynie to na wyniki firm? Czy współpraca przeniesie się także na inne pola? O tym Marek Tejchman rozmawiał z prezesami Maciejem Wituckim i Markusem Tellenbachem. (TVN CNBC)
Wywiad z prezesami TP SA i TVNTVN CNBC

Internet i telewizja razem - TP SA i TVN jesienią ogłosiły strategiczną współpracę, dziś prezesi obu spółek przedstawili szczegóły. W jaki sposób wpłynie to na wyniki firm? Czy współpraca przeniesie się także na inne pola? O tym Marek Tejchman rozmawiał z prezesami Maciejem Wituckim i Markusem Tellenbachem.

Marek Tejchman, TVN CNBC: Synergia, współpraca, wspólna oferta - ale czyim będę klientem, przychodząc do punktu Telekomunikacji, kupując usługę?

Maciej Witucki, prezes Telekomunikacji Polskiej SA:

Oby klientów było jak najwięcej - to pierwszy i najważniejszy cel tej współpracy. I oby byli jak najbardziej zadowoleni z jak najlepszej oferty, która przy okazji tworzy jeszcze wartość dla akcjonariuszy jednej i drugiej spółki... Ważna jest oferta, to, że w punktach TP i Orange można będzie znaleźć bardzo dobre pakiety telewizji n. A z drugiej strony będąc klientem platformy n będzie można dokupić bezprzewodowy lub przewodowy internet z Telekomunikacji Polskiej.

Mamy oczywiście system, który rozprowadza koszty i zyski tej współpracy - to jest coś, co ustaliliśmy już 8 miesięcy temu. Dzisiaj uruchamiamy ofertę w punktach sprzedaży jednej i drugiej strony, a zasady ustaliliśmy dużo wcześniej. Klientami podzielimy się więc bez problemów, ważne jest to, by było ich jak najwięcej.

MT: Współpraca, która została ogłoszona jesienią 2010 roku dziś jest konkretyzowana. Czy mamy do czynienia już z ostateczną ofertą, czy z kolejnym krokiem, który do niej przybliża? Czy możemy spodziewać się kolejnego etapu współpracy?

Markus Tellenbach, prezes TVN SA: Ten dzień jest historyczny. Od początku mieliśmy intencje udostępnienia nowej oferty naszym klientom. Chcę powiedzieć, że przez ostatnie 8 miesięcy rozwijania naszej współpracy zawsze mieliśmy ich na uwadze. Cały czas przyświecała nam myśl zwiększenia korzyści dla klientów, zapewnienia im wszystkiego co najlepsze, co może im dać to porozumienie. Najlepszą ofertę pod względem jej dostępności, najlepszą pod względem prędkości internetu i najlepsze aplikacje dla internetu mobilnego. To wszystko w połączeniu z najlepszą ofertą programową.

Stworzyliśmy atrakcyjne oferty, które stanowią zachętę dla klientów i są konkurencyjne. Jednocześnie obie firmy stworzyły unikalne propozycje sprzedaży dla samych siebie.

Jesteśmy wyjątkowi na polskim rynku oferując tę połączoną ofertę. Jesteśmy wyjątkowi zapewniając klientom tego rodzaju jakość w tak wygodnej formie, która wykorzystuje wyrafinowane technologie i atrakcyjne ceny. To zaczyna się dzisiaj. Teraz będziemy rozwijać obecne porozumienie, wykorzystując kreatywność obu spółek. Będziemy słuchali uważnie informacji zwrotnych, jakie otrzymamy od naszych klientów. Będziemy otwarci na pomysły marketingowe.

Mamy nadzieję, że wejdziemy na drogę ewolucji, dzięki czemu będziemy mieli więcej zadowolonych klientów. A to oznacza również zadowolonych akcjonariuszy.

MT: Czy ta współpraca prowadzi również do zwiększenia liczby nowych klientów, czy skupia się na zwiększaniu przychodów pochodzących od dotychczasowych klientów - zarówno Telekomunikacji Polskiej, jak i TVN?

Marcus Tellenbach: Celem jest zwiększanie bazy klientów. Chcemy więc przekonać ludzi do unikalności naszej oferty i przyciągnąć ich, aby stali się naszymi klientami. Oczywiście dotychczasowi klienci są dla nas bardzo ważni. Będziemy przedstawiać im nową ofertę i będziemy im pomagać. Chcemy więc, aby obecni klienci stali się dla nas jeszcze bardziej cenni. To jest naszym celem, podobnie jak celem jest powiększenie udziału w rynku.

Mając to wszystko na uwadze chcę powiedzieć, że kluczową sprawą na rynku takim jak Polska jest lojalność klientów. Chcemy doprowadzić do ograniczenia liczby tych, którzy rezygnują z oferty. Funkcjonujemy w bardzo konkurencyjnym środowisku. TP, podobnie jak TVN i platforma N zmaga się z dużą liczbą konkurentów na rynku. Dlatego chcemy przekonać naszych obecnych klientów, że powinni z nami zostać przy naszej poszerzającej się ofercie.

MT: Przechodząc do liczb: jakiego zwiększenia przychodów spółek możemy oczekiwać dzięki tej ofercie? Czy można to policzyć, jeśli mamy do czynienia z połączoną ofertą dwóch spółek?

Marcus Tellenbach: Oczekujemy rosnących przychodów. Na obecnym wstępnym etapie wprowadzania oferty podawanie liczb i prognoz nie byłoby wiarygodne. Kiedy pojawią się pierwsze dane opierając się na naszym doświadczeniu będziemy optymalizować system.

Nasze przygotowania dobrze zgrywają się w czasie. Mamy przed sobą lato, aby przygotować się do działań takich jak Complex Operation. Jeśli chodzi o płatną telewizję, to 50 procent klientów wygrywa się w IV kwartale - czyli w okresie przed Bożym Narodzeniem. To dla nas kluczowy moment.

Wykorzystamy lato na wzmocnienie i przyspieszenie współpracy i wejdziemy na pełne obroty w okresie sprzedaży bożonarodzeniowej. Jeśli chodzi o liczby to pozostajemy ostrożni. Przedstawimy prognozy kiedy będziemy mieli do nich solidne podstawy - jeszcze nie dzisiaj.

MT: Kiedy pierwszy raz rozmawialiśmy o tej współpracy, na jesieni 2010 roku, wtedy zysk dla każdej ze stron szacowano na ok. 100 mln zł po stronie każdej ze stron. To z perspektywy Telekomunikacji Polskiej nie wydawało się wiele, ale mam wrażenie, że dla TP bardzo ważną liczbą jest liczba klientów Neostrady. Czy ta współpraca będzie miała przełożenie właśnie na liczbę klientów i przekroczenie poziomu 2 milionów? Czy może bardziej chodzi o pieniądze? Co jest istotniejsze?

Maciej Witucki: Niewątpliwie ta współpraca jest nastawiona na "górną część rachunku wyników": na przychody, na liczbę klientów, na utrzymywanie tych, których już mamy i zdobywanie nowych. Dzisiaj uruchomiliśmy ofertę. Gdy dodać to porozumienie do uruchomionej dwa tygodnie temu Neostrady Fiber - czyli 40, 80 megabitów doprowadzonych do domu [klienta] - to dzisiaj moim zdaniem mamy najlepszą w Polsce ofertę internetu i telewizji HD.

To bardzo duży argument dla Telekomunikacji Polskiej w walce konkurencyjnej z telewizjami kablowymi, które dotąd w tych dużych szybkościach i w kontencie HD były liderami.

MT: Będzie powyżej dwóch milionów klientów Neostrady?

Maciej Witucki: Będzie duża ilość klientów Neostrady, do tego się zobowiązaliśmy. Będzie rosła liczba klientów telewizji. Dzisiaj klienci telewizji to 25 proc. naszej bazy internetowej, najlepsi gracze w Europie mają 40-50 proc. tej bazy i jestem przekonany, że z tą ofertą, która teraz startuje właśnie takie mamy możliwości.

W tym porozumieniu ważny jest efekt rozwoju, efekt zdobywania klientów - i oczywiście gdzieś na końcu te magiczne synergie kosztowe. Ale one są tylko dodatkiem.

MT: Prezes TVN mówił o konkurencyjności polskiego rynku, o wyzwaniach które tutaj są. Na rynku telekomunikacyjnym tę konkurencję widać wyraźnie: jest nowy-stary gracz na rynku, jest mowa, że będzie się zmieniał Polkomtel... Pytanie czy Telekomunikacja Polska szykuje na ten rok "coś jeszcze", co będzie odpowiedzią na te zmiany na rynku?

Maciej Witucki: Ostatnimi czasy uruchamiając rano portale informacyjne , telekomunikacyjne i biznesowe zauważam, że na szczęście wróciliśmy do takich czasów, kiedy TP i Orange zajmują znowu znaczącą część newsów o kolejnych usługach. Wczoraj były usługi integracyjne dla biznesu, nowa Neostrada, dziś to umowa o współpracy z TVN... Myślę, że "nabieramy szybkości". Mamy trzyletnią strategię i ten rok środkowy jest czasem, kiedy nie zajmujemy się regulacyjnymi wojnami, tylko zajmujemy się rozwojem i nowym biznesem. To jest ten kierunek, którego będziemy się trzymać.

MT: Chciałbym porozmawiać o przyszłości w długiej perspektywie. Czy wierzy pan, że telekomy i nadawcy telewizyjni mogą być także dostawcami elektryczności i gazu, czy mogą wykorzystać swoją bazę klientów, by wejść na ten rynek? Dostawcy energii boja się takiej konkurencji. Czy uważa pan że to przyszłościowy rynek?

Marcus Tellenbach: Wierzę że powinniśmy się zajmować tym, w czym jesteśmy dobrzy. Jesteśmy dobrzy w produkcji programów telewizyjnych, dostarczaniu rozrywki, zapewnianiu informacji, w tym informacji biznesowych.

Wydaje mi się że nie powinniśmy zbaczać w kierunku, który na pierwszy rzut oka, wydaje się obiecujący – bo w idealnym świecie klienci mogliby łączyć karty kredytowe z rachunkami za gaz, czy za paliwo na stacjach i tak dalej. Przeanalizowaliśmy dokładnie czy taka współpraca przyczyni korzyści obydwu firmom. Według nas to bardziej sensowny sposób, by tworzyć wartość w spółkach. A nam nie zależy na stwarzaniu okazji do zarobku dostawcom gazu – nie mamy w tym interesu. Dlatego odpowiedź brzmi "nie". Ten kierunek mnie nie interesuje i nie wydaje mi się byśmy byli dobrymi sprzedawcami gazu.

Źródło: TVN CNBC

Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC

Pozostałe wiadomości

Turystyka kulinarna od lat jest ważnym trendem. Smakosze powinni mieć na oku Neapol, który znalazł się na szczycie listy Taste Atlas z najlepszymi kulinarnymi miastami na świecie.

Najlepsze kulinarne miasta świata

Najlepsze kulinarne miasta świata

Źródło:
PAP

Sieć Action poinformowała o wycofaniu ze sprzedaży pudru dla dzieci Nuagé oraz zestawu do karmienia lalek. Jak zaapelowano w komunikacie, "w przypadku zakupu wskazanych artykułów należy natychmiast zaprzestać ich używania i zwrócić do sklepu".

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Źródło:
tvn24.pl

22 grudnia przypada ostatnia w tym roku niedziela handlowa. Na podpis prezydenta czeka ustawa zakładająca wolne od pracy 24 grudnia oraz trzy niedziele handlowe przed świętami Bożego Narodzenia.

Dziś jest niedziela handlowa

Dziś jest niedziela handlowa

Źródło:
PAP

Premier Albanii Edi Rama zapowiedział wprowadzenie blokady na popularną aplikację TikTok - poinformował Reuters. Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać od stycznia 2025 roku. TikTok domaga się wyjaśnień od albańskich władz.

Zapowiedź zakazu popularnej aplikacji. "Zablokujemy dla wszystkich"

Zapowiedź zakazu popularnej aplikacji. "Zablokujemy dla wszystkich"

Źródło:
Reuters

W poniedziałek oddamy do użytku odcinek drogi ekspresowej S7, dzięki czemu Warszawa i Kraków uzyskają bezpośrednie połączenie - informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Podróż między miastami ma trwać około 2,5 godziny, czyli prawie o połowę krócej niż gdy jeżdżono starą krajową "siódemką" przez Radom i Kielce.

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Źródło:
PAP, GDDKiA

Niemal miliard dolarów będzie można wygrać we wtorkowym losowaniu amerykańskiej loterii Mega Millions - podał portal stacji CNN. Wyjaśnił też, że to efekt kilkumiesięcznej kumulacji.

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Źródło:
CNN, tvn24.pl

W sobotnim losowaniu Lotto żaden z graczy nie trafił szóstki. Oznacza to, że w najbliższym losowaniu można będzie wygrać dwanaście milionów złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 21 grudnia 2024 roku.

Wielka kumulacja w Lotto

Wielka kumulacja w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

Za pracę w niedzielę i święta pracownikowi przysługuje dzień wolny lub dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100 procent za każdą godzinę pracy - podkreśliła radca prawny doktor Monika Wieczorek. Wskazała też, że w niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Źródło:
PAP

Nasza gospodarka przygotowuje się do kolejnych sankcji po objęciu władzy przez Donalda Trumpa - przekazał prezydent Kuby Miguel Diaz-Canel. W przemówieniu zaznaczył, że kończący się rok był "jednym z najgorszych w ostatnim dziesięcioleciu".

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

Źródło:
PAP

Sztuka ręcznej produkcji oraz zdobienia bombek powoli zanika - stwierdził Zbigniew Bartuzi, szef firmy produkującej bombki choinkowe Szkła-Dekor. Dodał, że "rynek i sieci handlowe zostały zdominowane przez ozdoby z Chin".

Branża zanika. "To wszystko jest już chińskie"

Branża zanika. "To wszystko jest już chińskie"

Źródło:
PAP

W trakcie spotkania unijnych przywódców kanclerz Niemiec Olaf Scholz z irytacją zareagował na propozycję prezydenta Andrzeja Dudy dotyczącą rosyjskich aktywów - podał "Financial Times". Według relacji dziennika niemiecki polityk "warknął" na polskiego prezydenta, zaskakując tym pozostałych przywódców.

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Źródło:
"Financial Times", PAP

Podwyższenie wieku emerytalnego to jedno z podstawowych działań - uważa dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej (SGH) profesor Agnieszka Chłoń-Domińczak. Według niej niski wiek emerytalny jest dyskryminujący szczególnie dla kobiet, które ze względu na krótszy czas pracy, otrzymują później niższe świadczenia.

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Źródło:
PAP

Średnie wydatki na święta Bożego Narodzenia w 2024 roku wyniosą 1460 złotych - wynika z badania BIG InfoMonitor. Dodano, że mimo inflacji i tak 47 procent badanych nie zamierza rezygnować z żadnych wydatków świątecznych.

Tyle wydamy na święta

Tyle wydamy na święta

Źródło:
PAP

2,2 miliona turystów przybyło na Kubę w 2024 roku. To o milion urlopowiczów mniej, niż spodziewał się rząd w Hawanie. Od kilku lat w kubańskiej turystyce widoczny jest kryzys.

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Źródło:
PAP

Ekonomia jest bolesnym nauczycielem i to widać w różnych naszych badaniach, w których Polacy deklarują kupowanie mniejszej ilości żywności - stwierdził na antenie TVN24 dyrektor biura Federacji Polskich Banków Żywności Norbert Konarzewski. Dodał, że wśród społeczeństwa rośnie świadomość w kwestii marnowania żywności.

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

Źródło:
tvn24.pl

Kapusta kwaszona jest równie dobra co kiszona, a owoce na susz mogą zawierać konserwanty - ostrzegają eksperci. Radzą też klientom, by nie kupowali produktów na Wigilię w pośpiechu i starannie czytali etykiety na opakowaniach.

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Źródło:
PAP

W niedzielę 22 grudnia sklepy będą otwarte, a w Wigilię handel będzie dozwolony ustawowo do godziny 14.00. Na podpis prezydenta czeka ustawa przewidująca, że od przyszłego roku 24 grudnia będzie dniem wolnym dla wszystkich pracowników, a trzy niedziele poprzedzające Wigilię będą handlowe.

Czy w najbliższą niedzielę sklepy będą otwarte?

Czy w najbliższą niedzielę sklepy będą otwarte?

Źródło:
PAP

- Przyszłoroczny deficyt wynika chociażby z tego, że na obronę wydamy w przyszłym roku 4,7 procent PKB. Wiemy, że jesteśmy w takim miejscu w historii i w takim miejscu na mapie, że te wydatki na obronę muszą być wysokie albo nawet bardzo wysokie - powiedział w czwartek w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański.

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Źródło:
tvn24.pl

W weekend ruszają na terenie całego kraju wzmożone kontrole policji - przekazał komisarz Antoni Rzeczkowski z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Policjanci będą sprawdzać między innymi trzeźwość, prędkość, a także sposób przewożenia dzieci i stan techniczny pojazdów.

Wzmożone kontrole na drogach. Apel policji

Wzmożone kontrole na drogach. Apel policji

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W Polsce najwyższe były wygrane czwartego stopnia w wysokości niemal 270 tysięcy złotych każda. Oto liczby, które wylosowano 20 grudnia 2024 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Źródło:
tvn24.pl

Od 1 stycznia 2025 roku wzrośnie płaca minimalna. Ostateczna stawka najniższej krajowej ustalona przez rząd jest wyższa niż wynagrodzenie zaproponowane pierwotnie na Radzie Dialogu Społecznego.

Tysiące Polaków z podwyżką od stycznia

Tysiące Polaków z podwyżką od stycznia

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację likwidującą obowiązek naliczania składki zdrowotnej od zbycia środków trwałych. Nowela obniża też minimalną podstawę wymiaru składki płaconej przez przedsiębiorców. Nowe przepisy mają obowiązywać od 2025 roku.

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja prezydenta

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja prezydenta

Źródło:
PAP
Jak zapłacić niższy podatek

Jak zapłacić niższy podatek

Źródło:
tvn24.pl

System rozliczeniowy Elixir, obsługujący przelewy międzybankowe w złotych przez kilka najbliższych dni będzie miał przerwę w standardowym funkcjonowaniu - poinformowała Krajowa Izba Rozliczeniowa. Chodzi o dni ustawowo wolne od pracy - 25 i 26 grudnia oraz 1 stycznia. Realizacja przelewów będzie działać także nieco inaczej 24 i 31 grudnia.

Na przelew trzeba będzie poczekać. Ważny komunikat

Na przelew trzeba będzie poczekać. Ważny komunikat

Źródło:
tvn24.pl

- Trwają prace koncepcyjne nad obniżeniem VAT na transport publiczny, ale nie ma planów redukcji stawki VAT na żywność - poinformował w czwartek minister finansów Andrzej Domański. Minister oczekuje, że w czwartym kwartale gospodarka będzie rosła w tempie 2,8-2,9 procent.

Możliwe zmiany w podatku. Minister finansów wyjaśnia

Możliwe zmiany w podatku. Minister finansów wyjaśnia

Źródło:
PAP