Sojusz TP SA i TVN. Klient ponad wszystko

08.06 | Internet i telewizja razem - TP SA i TVN jesienią ogłosiły strategiczną współpracę, dziś prezesi obu spółek przedstawili szczegóły. W jaki sposób wpłynie to na wyniki firm? Czy współpraca przeniesie się także na inne pola? O tym Marek Tejchman rozmawiał z prezesami Maciejem Wituckim i Markusem Tellenbachem. (TVN CNBC)
Wywiad z prezesami TP SA i TVNTVN CNBC

Internet i telewizja razem - TP SA i TVN jesienią ogłosiły strategiczną współpracę, dziś prezesi obu spółek przedstawili szczegóły. W jaki sposób wpłynie to na wyniki firm? Czy współpraca przeniesie się także na inne pola? O tym Marek Tejchman rozmawiał z prezesami Maciejem Wituckim i Markusem Tellenbachem.

Marek Tejchman, TVN CNBC: Synergia, współpraca, wspólna oferta - ale czyim będę klientem, przychodząc do punktu Telekomunikacji, kupując usługę?

Maciej Witucki, prezes Telekomunikacji Polskiej SA:

Oby klientów było jak najwięcej - to pierwszy i najważniejszy cel tej współpracy. I oby byli jak najbardziej zadowoleni z jak najlepszej oferty, która przy okazji tworzy jeszcze wartość dla akcjonariuszy jednej i drugiej spółki... Ważna jest oferta, to, że w punktach TP i Orange można będzie znaleźć bardzo dobre pakiety telewizji n. A z drugiej strony będąc klientem platformy n będzie można dokupić bezprzewodowy lub przewodowy internet z Telekomunikacji Polskiej.

Mamy oczywiście system, który rozprowadza koszty i zyski tej współpracy - to jest coś, co ustaliliśmy już 8 miesięcy temu. Dzisiaj uruchamiamy ofertę w punktach sprzedaży jednej i drugiej strony, a zasady ustaliliśmy dużo wcześniej. Klientami podzielimy się więc bez problemów, ważne jest to, by było ich jak najwięcej.

MT: Współpraca, która została ogłoszona jesienią 2010 roku dziś jest konkretyzowana. Czy mamy do czynienia już z ostateczną ofertą, czy z kolejnym krokiem, który do niej przybliża? Czy możemy spodziewać się kolejnego etapu współpracy?

Markus Tellenbach, prezes TVN SA: Ten dzień jest historyczny. Od początku mieliśmy intencje udostępnienia nowej oferty naszym klientom. Chcę powiedzieć, że przez ostatnie 8 miesięcy rozwijania naszej współpracy zawsze mieliśmy ich na uwadze. Cały czas przyświecała nam myśl zwiększenia korzyści dla klientów, zapewnienia im wszystkiego co najlepsze, co może im dać to porozumienie. Najlepszą ofertę pod względem jej dostępności, najlepszą pod względem prędkości internetu i najlepsze aplikacje dla internetu mobilnego. To wszystko w połączeniu z najlepszą ofertą programową.

Stworzyliśmy atrakcyjne oferty, które stanowią zachętę dla klientów i są konkurencyjne. Jednocześnie obie firmy stworzyły unikalne propozycje sprzedaży dla samych siebie.

Jesteśmy wyjątkowi na polskim rynku oferując tę połączoną ofertę. Jesteśmy wyjątkowi zapewniając klientom tego rodzaju jakość w tak wygodnej formie, która wykorzystuje wyrafinowane technologie i atrakcyjne ceny. To zaczyna się dzisiaj. Teraz będziemy rozwijać obecne porozumienie, wykorzystując kreatywność obu spółek. Będziemy słuchali uważnie informacji zwrotnych, jakie otrzymamy od naszych klientów. Będziemy otwarci na pomysły marketingowe.

Mamy nadzieję, że wejdziemy na drogę ewolucji, dzięki czemu będziemy mieli więcej zadowolonych klientów. A to oznacza również zadowolonych akcjonariuszy.

MT: Czy ta współpraca prowadzi również do zwiększenia liczby nowych klientów, czy skupia się na zwiększaniu przychodów pochodzących od dotychczasowych klientów - zarówno Telekomunikacji Polskiej, jak i TVN?

Marcus Tellenbach: Celem jest zwiększanie bazy klientów. Chcemy więc przekonać ludzi do unikalności naszej oferty i przyciągnąć ich, aby stali się naszymi klientami. Oczywiście dotychczasowi klienci są dla nas bardzo ważni. Będziemy przedstawiać im nową ofertę i będziemy im pomagać. Chcemy więc, aby obecni klienci stali się dla nas jeszcze bardziej cenni. To jest naszym celem, podobnie jak celem jest powiększenie udziału w rynku.

Mając to wszystko na uwadze chcę powiedzieć, że kluczową sprawą na rynku takim jak Polska jest lojalność klientów. Chcemy doprowadzić do ograniczenia liczby tych, którzy rezygnują z oferty. Funkcjonujemy w bardzo konkurencyjnym środowisku. TP, podobnie jak TVN i platforma N zmaga się z dużą liczbą konkurentów na rynku. Dlatego chcemy przekonać naszych obecnych klientów, że powinni z nami zostać przy naszej poszerzającej się ofercie.

MT: Przechodząc do liczb: jakiego zwiększenia przychodów spółek możemy oczekiwać dzięki tej ofercie? Czy można to policzyć, jeśli mamy do czynienia z połączoną ofertą dwóch spółek?

Marcus Tellenbach: Oczekujemy rosnących przychodów. Na obecnym wstępnym etapie wprowadzania oferty podawanie liczb i prognoz nie byłoby wiarygodne. Kiedy pojawią się pierwsze dane opierając się na naszym doświadczeniu będziemy optymalizować system.

Nasze przygotowania dobrze zgrywają się w czasie. Mamy przed sobą lato, aby przygotować się do działań takich jak Complex Operation. Jeśli chodzi o płatną telewizję, to 50 procent klientów wygrywa się w IV kwartale - czyli w okresie przed Bożym Narodzeniem. To dla nas kluczowy moment.

Wykorzystamy lato na wzmocnienie i przyspieszenie współpracy i wejdziemy na pełne obroty w okresie sprzedaży bożonarodzeniowej. Jeśli chodzi o liczby to pozostajemy ostrożni. Przedstawimy prognozy kiedy będziemy mieli do nich solidne podstawy - jeszcze nie dzisiaj.

MT: Kiedy pierwszy raz rozmawialiśmy o tej współpracy, na jesieni 2010 roku, wtedy zysk dla każdej ze stron szacowano na ok. 100 mln zł po stronie każdej ze stron. To z perspektywy Telekomunikacji Polskiej nie wydawało się wiele, ale mam wrażenie, że dla TP bardzo ważną liczbą jest liczba klientów Neostrady. Czy ta współpraca będzie miała przełożenie właśnie na liczbę klientów i przekroczenie poziomu 2 milionów? Czy może bardziej chodzi o pieniądze? Co jest istotniejsze?

Maciej Witucki: Niewątpliwie ta współpraca jest nastawiona na "górną część rachunku wyników": na przychody, na liczbę klientów, na utrzymywanie tych, których już mamy i zdobywanie nowych. Dzisiaj uruchomiliśmy ofertę. Gdy dodać to porozumienie do uruchomionej dwa tygodnie temu Neostrady Fiber - czyli 40, 80 megabitów doprowadzonych do domu [klienta] - to dzisiaj moim zdaniem mamy najlepszą w Polsce ofertę internetu i telewizji HD.

To bardzo duży argument dla Telekomunikacji Polskiej w walce konkurencyjnej z telewizjami kablowymi, które dotąd w tych dużych szybkościach i w kontencie HD były liderami.

MT: Będzie powyżej dwóch milionów klientów Neostrady?

Maciej Witucki: Będzie duża ilość klientów Neostrady, do tego się zobowiązaliśmy. Będzie rosła liczba klientów telewizji. Dzisiaj klienci telewizji to 25 proc. naszej bazy internetowej, najlepsi gracze w Europie mają 40-50 proc. tej bazy i jestem przekonany, że z tą ofertą, która teraz startuje właśnie takie mamy możliwości.

W tym porozumieniu ważny jest efekt rozwoju, efekt zdobywania klientów - i oczywiście gdzieś na końcu te magiczne synergie kosztowe. Ale one są tylko dodatkiem.

MT: Prezes TVN mówił o konkurencyjności polskiego rynku, o wyzwaniach które tutaj są. Na rynku telekomunikacyjnym tę konkurencję widać wyraźnie: jest nowy-stary gracz na rynku, jest mowa, że będzie się zmieniał Polkomtel... Pytanie czy Telekomunikacja Polska szykuje na ten rok "coś jeszcze", co będzie odpowiedzią na te zmiany na rynku?

Maciej Witucki: Ostatnimi czasy uruchamiając rano portale informacyjne , telekomunikacyjne i biznesowe zauważam, że na szczęście wróciliśmy do takich czasów, kiedy TP i Orange zajmują znowu znaczącą część newsów o kolejnych usługach. Wczoraj były usługi integracyjne dla biznesu, nowa Neostrada, dziś to umowa o współpracy z TVN... Myślę, że "nabieramy szybkości". Mamy trzyletnią strategię i ten rok środkowy jest czasem, kiedy nie zajmujemy się regulacyjnymi wojnami, tylko zajmujemy się rozwojem i nowym biznesem. To jest ten kierunek, którego będziemy się trzymać.

MT: Chciałbym porozmawiać o przyszłości w długiej perspektywie. Czy wierzy pan, że telekomy i nadawcy telewizyjni mogą być także dostawcami elektryczności i gazu, czy mogą wykorzystać swoją bazę klientów, by wejść na ten rynek? Dostawcy energii boja się takiej konkurencji. Czy uważa pan że to przyszłościowy rynek?

Marcus Tellenbach: Wierzę że powinniśmy się zajmować tym, w czym jesteśmy dobrzy. Jesteśmy dobrzy w produkcji programów telewizyjnych, dostarczaniu rozrywki, zapewnianiu informacji, w tym informacji biznesowych.

Wydaje mi się że nie powinniśmy zbaczać w kierunku, który na pierwszy rzut oka, wydaje się obiecujący – bo w idealnym świecie klienci mogliby łączyć karty kredytowe z rachunkami za gaz, czy za paliwo na stacjach i tak dalej. Przeanalizowaliśmy dokładnie czy taka współpraca przyczyni korzyści obydwu firmom. Według nas to bardziej sensowny sposób, by tworzyć wartość w spółkach. A nam nie zależy na stwarzaniu okazji do zarobku dostawcom gazu – nie mamy w tym interesu. Dlatego odpowiedź brzmi "nie". Ten kierunek mnie nie interesuje i nie wydaje mi się byśmy byli dobrymi sprzedawcami gazu.

Źródło: TVN CNBC

Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC

Pozostałe wiadomości

Donald Trump skrytykował w serwisie Truth Social Jerome'a Powella, szefa Rezerwy Federalnej - amerykańskiego banku centralnego. "Zawsze się myli i zawsze się spóźnia" - napisał prezydent USA.

Trump: on powinien odejść jak najszybciej

Trump: on powinien odejść jak najszybciej

Źródło:
PAP, tvn24. pl

- Mamy niskie bezrobocie, mamy dobrze funkcjonujące firmy w Polsce - przekonywał w programie "Fakty po Faktach" poseł Maciej Konieczny z partii Razem, komentując kwestię obniżania składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Zwolennikiem zmiany przepisów jest poseł Ryszard Petru (Polska 2050-Trzecia Droga).

Spór o składkę. "Mamy ogromną sferę optymalizacji podatkowej"

Spór o składkę. "Mamy ogromną sferę optymalizacji podatkowej"

Źródło:
tvn24.pl

W czwartek weszła w życie ustawa, która zakazuje sprzedaży podgrzewanych wyrobów tytoniowych z charakterystycznym aromatem. Producenci i sprzedający mają dziewięć miesięcy na dostosowanie się do nowych przepisów.

Te produkty będą zakazane. Ustawa weszła w życie

Te produkty będą zakazane. Ustawa weszła w życie

Źródło:
PAP

Od czwartku obowiązuje rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej, wprowadzające zakaz fotografowania obiektów wojskowych i infrastruktury krytycznej bez zezwolenia. Nowe przepisy mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa i umożliwienie służbom interwencję oraz nakładanie kar za nielegalne fotografowanie tych miejsc.

Grzywna za robienie zdjęć. Zakaz wchodzi w życie

Grzywna za robienie zdjęć. Zakaz wchodzi w życie

Źródło:
PAP

Liczba samochodów elektrycznych (BEV) w pierwszym kwartale 2025 roku wzrosła o 22 procent w porównaniu do tego samego okresu w minionym roku - wynika z Licznika Elektromobilności uruchomionego przez Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM) i Polskie Stowarzyszenie Nowej Mobilności (PSNM). Eksperci zauważają, że brak dopłat do elektrycznych samochodów dostawczych znacznie zmniejsza potencjał zakupowy w Polsce.

Nowe dane o elektrykach w Polsce. "To bardzo kontrastuje"

Nowe dane o elektrykach w Polsce. "To bardzo kontrastuje"

Źródło:
PAP

W Polsce droższe niż w Niemczech są między innymi wielkanocne słodycze, jaja i majonez. Tańsze są natomiast niektóre owoce i warzywa, cukier oraz sery - tak wynika z porównania cen w sklepach w Warszawie i Bonn, przeprowadzonego przez "Deutsche Welle".

Porównali ceny w Polsce i w Niemczech

Porównali ceny w Polsce i w Niemczech

Źródło:
PAP

Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego obniżyła główne stopy procentowe o 25 punktów bazowych - podano w komunikacie po posiedzeniu. EBC nie użył już w swoim komunikacie określenia "restrykcyjne" w odniesieniu do stóp.

Jest decyzja w sprawie stóp procentowych w strefie euro

Jest decyzja w sprawie stóp procentowych w strefie euro

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Według raportu Intrum "European Payment Report 2025", co czwarta firma w Europie może zniknąć z rynku w ciągu dwóch lat. Szczególnie niepokojące są prognozy dla małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP), gdzie aż 29 procent respondentów dostrzega ryzyko upadłości.

Mogą zniknąć z rynku w ciągu dwóch lat. Niepokojący raport

Mogą zniknąć z rynku w ciągu dwóch lat. Niepokojący raport

Źródło:
PAP

Pakiet deregulacyjny, który premier zapowiadał na czwartek, zostanie ogłoszony po świętach, konferencja została przełożona - wynika z informacji Polskiej Agencji Prasowej uzyskanej w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Wcześniej Donald Tusk mówił, że pakiet ma być przedstawiony w czwartek.

Nagły zwrot akcji. Wystąpienie premiera z poślizgiem

Nagły zwrot akcji. Wystąpienie premiera z poślizgiem

Źródło:
PAP

Wielkanoc coraz bliżej. Z powodu zbliżających się świąt w najbliższych dniach sklepy niektórych sieci będą otwarte dłużej. Z kolei w Wielką Sobotę sklepy będą otwarte krócej niż zazwyczaj. Poniżej przedstawiamy kalendarz handlowy na nadchodzące dni.

Zakupy przed świętami. Godziny otwarcia sklepów

Zakupy przed świętami. Godziny otwarcia sklepów

Źródło:
tvn24.pl

Po raz pierwszy w historii Czechy odbierają wyłącznie nierosyjską ropę - poinformował w czwartek premier tego kraju Petr Fiala. Zakończona została rozbudowa transalpejskiego rurociągu TAL i pierwsze dostawy nierosyjskiej ropy pochodzące ze zbiorników we włoskim Trieście dotarły do naszych południowych sąsiadów.

Zerwali z rosyjską ropą. Pierwszy taki dzień w historii

Zerwali z rosyjską ropą. Pierwszy taki dzień w historii

Źródło:
PAP

21 nowych propozycji deregulacji przedstawiła Inicjatywa SprawdzaMY. Zaproponowała między innymi wprowadzenie jednolitego wzoru umowy kredytu hipotecznego czy wideorozmów z dyspozytorem medycznym 999.

Nowe propozycje deregulacji. "Warunki kredytowe byłyby bardziej przejrzyste"

Nowe propozycje deregulacji. "Warunki kredytowe byłyby bardziej przejrzyste"

Źródło:
PAP

Zgodnie z danymi Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych, za wielkanocny koszyk zapłacimy o ponad 7 procent więcej niż w ubiegłym roku, czyli 65 złotych. Największy wzrost cen odnotowano w przypadku czekolady, soli i masła, natomiast chleb pszenny i kiełbasa krakowska potaniały.

Koszyk wielkanocny. Te produkty podrożały najbardziej

Koszyk wielkanocny. Te produkty podrożały najbardziej

Źródło:
PAP

Organy likwidacyjne Krajowej Administracji Skarbowej uzyskały łącznie ponad sześć milionów złotych ze sprzedaży samochodów odebranych przez sądy pijanym kierowcom - przekazało redakcji biznesowej tvn24.pl Ministerstwo Finansów.

Miliony za skonfiskowane auta. Tyle pojazdów sprzedano

Miliony za skonfiskowane auta. Tyle pojazdów sprzedano

Źródło:
tvn24.pl

Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego opublikowała listę nominowanych w jubileuszowej, 35. edycji konkursu "Teraz Polska". Wśród wyróżnionych znalazło się 57 firm i instytucji z całej Polski, których produkty, usługi i innowacje cechują się wysoką jakością, nowoczesnością oraz znacznym potencjałem rynkowym.

Znamy nominowanych w konkursie "Teraz Polska"

Znamy nominowanych w konkursie "Teraz Polska"

Źródło:
tvn24.pl

Główny Inspektorat Sanitarny wydał w środę ostrzeżenie w sprawie partii maku, w której stwierdzono przekroczenie najwyższego dopuszczalnego poziomu alkaloidów opium. Kwestionowany produkt jest wycofywany z obrotu handlowego.

Partia produktu wycofana ze sklepów. "Ryzyko dla zdrowia"

Partia produktu wycofana ze sklepów. "Ryzyko dla zdrowia"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

- To, co tam powinno się przede wszystkim znaleźć, to wszystkie te systemowe rozwiązania, o które my walczymy. Bo możemy tę górę, która narosła w tej chwili, posprzątać - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Henryka Bochniarz, przewodnicząca Rady Głównej Konfederacji Lewiatan, pytana o pakiet deregulacji. Dodała, że prawo nie powinno być uchwalane "z soboty na niedzielę".

"Możemy tę górę posprzątać"

"Możemy tę górę posprzątać"

Źródło:
TVN24

Amerykańska waluta jako pierwsza odczuła skutki nowych amerykańskich ceł na import z większości krajów świata - podał "Washington Post". Gazeta dodała, że wartość dolara wobec euro spadła o blisko 10 procent od chwili przejęcia władzy przez Donalda Trumpa.

Ofiara wyższych ceł. "Inwestorzy zwątpili"

Ofiara wyższych ceł. "Inwestorzy zwątpili"

Źródło:
PAP

Rosja chciałaby uzyskać zgodę Stanów Zjednoczonych na zakup samolotów Boeing za zamrożone środki państwowe po zawieszeniu broni w Ukrainie - poinformował Bloomberg, powołując się na źródło w Moskwie.

Rosja chce kupić amerykańskie samoloty

Rosja chce kupić amerykańskie samoloty

Źródło:
PAP

Inflacja w Unii Europejskiej wyniosła w marcu 2025 roku 2,5 procent rok do roku - przekazał Eurostat. Polska miała trzeci najwyższy wskaźnik HICP we Wspólnocie.

Wzrost cen w Europie. Polska na podium

Wzrost cen w Europie. Polska na podium

Źródło:
PAP

Inflacja bazowa liczona po wyłączeniu cen żywności i energii w marcu 2025 roku wyniosła 3,6 procent rok do roku - podał Narodowy Bank Polski. W lutym ten wskaźnik również wyniósł 3,6 procent.

Inflacja bazowa w Polsce. Nowe dane

Inflacja bazowa w Polsce. Nowe dane

Źródło:
tvn24.pl

Honda przenosi produkcję hybrydowej wersji modelu Civic z Japonii do USA - przekazał koncern motoryzacyjny. Według agencji Kyodo jest to efekt analizy kosztów uwzględniających dodatkowe cła na samochody importowane do Stanów Zjednoczonych.

Gigant przenosi produkcję do USA

Gigant przenosi produkcję do USA

Źródło:
PAP

Szykują się spadki rat kredytów - wynika z wyliczeń, które przygotował dla tvn24.pl główny analityk firmy Rankomat Jarosław Sadowski. Wszystko przez spadki stawek WIBOR 3M i WIBOR 6M, w oparciu o które wyliczane są raty kredytów. Sygnał do zniżek dała konferencja prasowa prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego.

"Przychodzę jako gołąb", raty lecą w dół. Wyliczenia

"Przychodzę jako gołąb", raty lecą w dół. Wyliczenia

Źródło:
tvn24.pl

PKO Bank Polski ostrzega przed mailami, których autorzy podszywają się pod tę instytucję finansową. Oszuści rozsyłają rzekome "potwierdzenie przelewu", a otworzenie wiadomości i pobranie załącznika może spowodować, że stracimy pieniądze.

Największy bank w Polsce ostrzega. "Możesz stracić pieniądze"

Największy bank w Polsce ostrzega. "Możesz stracić pieniądze"

Źródło:
tvn24.pl

Gospodarka Chin zaskoczyła analityków. Wzrost PKB był wyższy od przewidywań i w pierwszym kwartale 2025 roku wyniósł 5,4 procent rok do roku - wynika z rządowych danych.

Gospodarka Chin zaskoczyła. "Pojawi się efekt domina"

Gospodarka Chin zaskoczyła. "Pojawi się efekt domina"

Źródło:
PAP, Reuters

Aż 30 procent zawodów może zostać zastąpionych do 2030 roku przez algorytmy, roboty i sztuczną inteligencję (AI). Jak wskazuje raport firmy SAIO, zajmującej się tworzeniem robotów, szczególnie zagrożone są profesje związane z manualnym przetwarzaniem dokumentów, księgowością, obsługą klienta i analizą danych.

Te zawody niedługo mogą zniknąć

Te zawody niedługo mogą zniknąć

Źródło:
PAP

Premier Włoch Giorgia Meloni spotka się w czwartek w Waszyngtonie z prezydentem Stanów Zjednoczonych Donaldem Trumpem. Będzie pierwszą liderką kraju Unii Europejskiej, która odwiedzi go od czasu ogłoszenia przez niego ceł na produkty ze Wspólnoty. Cła zostały później zawieszone na 90 dni. - Meloni udaje się z pokojową misją handlową - podkreśla szef włoskiej dyplomacji Antonio Tajani.

Wojna handlowa byłaby "szaleństwem". Misja pokojowa "ulubienicy Trumpa"

Wojna handlowa byłaby "szaleństwem". Misja pokojowa "ulubienicy Trumpa"

Źródło:
PAP

Powołano nowego przedstawiciela do spraw negocjacji handlowych i wiceministra handlu - podał chiński resort zasobów ludzkich. Został nim Li Chenggang, który zastąpił na tym stanowisku Wanga Shouwena.

Pekin reaguje. Zmiana przedstawiciela do spraw negocjacji handlowych

Pekin reaguje. Zmiana przedstawiciela do spraw negocjacji handlowych

Źródło:
PAP

W najbliższą sobotę od godziny 14 obowiązuje zakaz zatrudniania pracowników do pracy w handlu - przypomina Państwowa Inspekcja Pracy (PIP). Po tej godzinie za ladą mogą stanąć jedynie właściciel sklepu lub członkowie jego rodziny.

Kara może wynieść nawet sto tysięcy złotych

Kara może wynieść nawet sto tysięcy złotych

Źródło:
tvn24.pl

Poczta Hongkongu ogłosiła w środę, że wstrzymuje dostawy paczek do Stanów Zjednoczonych w reakcji na "nadmierne" podniesienie ceł przez prezydenta Donalda Trumpa.

Wstrzymują dostawy do USA. Reakcja na decyzję Trumpa

Wstrzymują dostawy do USA. Reakcja na decyzję Trumpa

Źródło:
PAP

Apple, z obawy przed cłami, w marcu wysłało z Indii do USA iPhone'y o rekordowej wartości dwóch miliardów dolarów - podał we wtorek Reuters. Na początku kwietnia prezydent Donald Trump podpisał rozporządzenie nakładające "cła wzajemne" obejmujące ponad 180 państw i terytoriów.

Wyścig z czasem, żeby zdążyć przed cłami. Padł rekord

Wyścig z czasem, żeby zdążyć przed cłami. Padł rekord

Źródło:
Reuters

- Cła to jest narzędzie biznesowe. Prezydent Donald Trump z tego korzysta, aby ludzie przyszli do stołu negocjacyjnego - stwierdził w TVN24 BiS profesor Jim Mazurkiewicz, prezes Polsko-Amerykańskiej Izby Handlowej w Teksasie.

Trump "jest gotów podejmować trudne decyzje, aby skorygować tę sytuację"

Trump "jest gotów podejmować trudne decyzje, aby skorygować tę sytuację"

Źródło:
tvn24.pl