Rośniemy za unijne pieniądze

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Polska dzielnie wydaje pieniądze z funduszy UE

Przez sześć miesięcy tego roku Polska wydała z funduszy unijnych prawie 12 mld zł, czyli o prawie 1,5 mld zł więcej niż planowano - poinformowało w czwartek Ministerstwo Rozwoju Regionalnego. Wydawanie pieniędzy gorzej idzie województwom - prognoz nie wypełniły aż cztery.

Rząd planował, że przez pierwsze półrocze 2010 roku z krajowych i regionalnych programów unijnych wydamy 10.366 mln zł. Tymczasem według stanu na koniec czerwca było to 11.928 mln zł. Planowane cele udało się przekroczyć w pięciu zarządzanych centralnie programach - innowacyjna gospodarka, infrastruktura i środowisko, kapitał ludzki, pomoc techniczna i rozwój Polski Wschodniej. W sumie na ich realizację w pierwszym półroczu wydaliśmy prawie 7 mld zł.

Kapitał ludzki okazał się najważniejszy

Największa część tej kwoty przypada na program kapitał ludzki, z którego finansowane są inicjatywy podnoszące kwalifikacje i potencjał na rynku pracy oraz na program infrastruktura i środowisko, z którego są finansowane duże inwestycje kolejowe, drogowe, kanalizacyjne.

Ponad 5 mld zł zostało wydane w ramach realizacji Regionalnych Programów Operacyjnych zarządzanych przez 16 województw. Wśród regionów, które najlepiej poradziły sobie z wydawaniem unijnych pieniędzy były małopolskie, podkarpackie i wielkopolskie. Tylko na te trzy województwa przypada 1.435 mln zł.

Nie wszyscy pilnowali budżetu...

Jak poinformowali przedstawiciele ministerstwa rozwoju regionalnego, cztery województwa nie wypełniły planu - mazowieckie, zachodniopomorskie, śląskie i lubelskie. Według założeń, województwo mazowieckie miało wydać 630.488 tys. zł. Udało mu się wydać 334.042 tys., czyli zrealizowało plan w prawie 52 proc.

Nie ma powodów do obaw. Sytuacja jest opanowana

Jak powiedział dziennikarzom wiceminister rozwoju regionalnego Krzysztof Hetman, nie ma na razie powodów do niepokoju, ponieważ zostało jeszcze pięć i pół roku na wydawanie pieniędzy (środki przyznane Polsce przez Brukselę na lata 2007-2013 można wydawać do końca 2015 roku). Przyznał, że gdyby Mazowsze dalej tak słabo radziło sobie z realizacją programów unijnych, to może zaistnieć groźba, że część pieniędzy przeznaczonych dla tego województwa mogłaby zostać przekazana innym regionom. Zaznaczył jednak, że na razie nie są podejmowane w tym kierunku żadne działania. - Będziemy się spotykać z województwami, które nie wypełniły swoich celów i będziemy dociekać, jakie są przyczyny tego stanu rzeczy - zapowiedział Hetman.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24