Rosja zniosła embargo na import produktów mlecznych z Serbii. Unia Europejska apelowała do władz w Belgradzie, aby nie zwiększały eksportu do Moskwy w geście solidarności z Unią, o członkostwo w której ten zabiega.
Moskwa w tym miesiącu na rok zakazała importu mięsa, ryb, nabiału, owoców i warzyw ze Stanów Zjednoczonych, UE, Norwegii, Kanady i Australii w odpowiedzi na zachodnie sankcje przeciwko Rosji w odpowiedzi na rolę Kremla w konflikt na wschodniej Ukrainie.
Rosja nakłada, Rosja znosi
Rosja szuka nowych dostawców żywności i poprosiła już kilka krajów, m.in Brazylię, żeby zwiększyły jej eksport na jej terytorium. Ma to zrównoważyć wpływ sankcji na gospodarkę.
Rosyjska służba weterynaryjna i fitosanitarna poinformowała w sobotę, że pozwala dwóm serbskim firmom na sprzedaż produktów mlecznych zarówno na teren Rosji jak i Białorusi i Kazachstanu (wszystkie te kraje wchodzą w skład Unii Celnej). Rosja nałożyła wcześniej na te firmy zakaz eksportu z powodu bliżej nieokreślonych naruszeń przepisów żywnościowych. Premier Serbii Aleksandar Vuczić powiedział w piątek, że otrzymał notę od przedstawiciela UE w Belgradzie z apelem, by Serbia nie zwiększała eksportu do Rosji w geście solidarności z Unią, o członkostwo w której Belgrad zabiega. Na konferencji prasowej Vuczić oświadczył, że Serbia nie planuje rozwijać dodatkowo eksportu do Rosji, ale też nie przyłączy się do zachodnich sankcji.
Serbscy rolnicy liczą na zysk
Jako kandydat do członkostwa w UE Serbia znalazła się pod presją, by prowadzić politykę zagraniczną w zgodzie z linią krajów członkowskich. Tymczasem serbscy producenci żywności liczą, że skorzystają na sporze handlowym między Moskwą a Zachodem, stawiając serbskie władze w niewygodnej pozycji i zmuszając do manewrowania między aspiracjami unijnymi i tradycyjnymi związkami z Rosją.
Niektórzy serbscy producenci, zwłaszcza owoców, odnotowali pewien wzrost popytu ze strony Rosji, ale możliwości są ograniczone. W 2013 roku jedynie 7,2 proc. serbskiego całkowitego eksportu trafiło do Rosji - odnotowuje agencja Reutera. Z kolei PAP pisze, że serbskie władze miały nadzieję na zwiększenie eksportu rolno-spożywczego do Rosji z obecnych 170 milionów dolarów rocznie do 300 mln dolarów.
Autor: ToL/km / Źródło: reuters, pap
Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu