118 ton złota kupiły w drugim kwartale tego roku krajowe banki centralne. To o 28 proc. więcej niż w tym samym okresie rok wcześniej. Wszystko dlatego, że złoto uchodzi za najpewniejsze zabezpieczenie w kryzysowych czasach.
Według najnowszego raportu World Gold Council w sierpniu 2014 roku globalne zasoby złota zgromadzone przez krajowe banki centralne wyniosły 31,8 tys. ton. Najwięcej cennego kruszcu w swoich skarbcach zgromadziły Stany Zjednoczone. Według oficjalnych danych jest tam 8 133 tony złota. To 71,9 proc. wszystkich rezerw walutowych w tym kraju. Najwięcej złota, bo ponad 20 tys. ton, USA zgromadziły w 1952 roku. Ta liczba spadła poniżej 10 ton pierwszy raz dopiero w 1968 roku.
Złoty ranking
Na drugim miejscu rankingu znajdują się Niemcy, które zgromadziły 3 384 ton złota. Oznacza to, że zarządzany przez kanclerz Angelę Merkel kraj 68,4 proc. rezerw walutowych zabezpieczył w złocie. Niemieckie skarbce były bardziej zasobne w złoto, ale tamtejszy bank centralny postanowił zmniejszyć ilość posiadanego kruszcu i regularnie co roku wyprzedaje 6-7 ton złota. Na złotym podium znalazły się także Włochy, które posiadają 2 451 ton złota. To 67 proc. wszystkich rezerw walutowych w tym kraju. Co ciekawe, włoski bank centralny od 2011 roku próbuje zwiększać rezerwy i skupuje złoto, gdy nadarza się atrakcyjna okazja. Na czwartym miejscu, czyli tuż za podium, znalazła się Francja. Zgromadzone w skarbcach złoto w ilości 2 435 ton to 65,1 proc. wszystkich rezerw walutowych. Ponad połowę mniej, bo 1 094 tony złota zgromadziła Rosja, która od lutego tego roku regularnie zwiększa swoje zasoby. Rezerwy walutowe w złocie wynoszą 9,7 proc. Zdaniem analityków Rosja kupując złoto, dolary i euro, chce zabezpieczyć się przed wpływem zachodnich sankcji.
Chiny kupują
Na kolejnym, szóstym miejscu znajdują się Chiny z rezerwami złota w ilości 1 054 ton. To tylko 1,1 proc. całości rezerw walutowych kraju. Analitycy twierdzą, że chiński bank centralny planuje zwiększyć zasoby złota, aby wzmocnić swoją walutę na międzynarodowych rynkach. Na siódmej pozycji uplasowała się Szwajcaria z 1054 tonami złota, a na ósmej Japonia, która zgromadziła 765 ton złota. Dwa ostatnie miejsca w pierwszej dziesiątce zajmują Holandia (612 ton) oraz Indie (557 ton).
Autor: msz/km / Źródło: indiatimes.com