Polscy producenci warzyw i owoców mogą od piątku ubiegać się o wsparcie, z tytułu strat poniesionych przez epidemię wywołaną bakterią E.Coli. W programie mogą uczestniczyć organizacje producentów warzyw i owoców, a także producenci niezrzeszeni w żadnej organizacji.
O wsparcie mogą ubiegać się producenci, którzy z powodu epidemii wycofali swoje produkty z rynku, zaniechali zbiorów, lub dokonali wcześniejszych zbiorów, zanim owoce i warzywa dojrzały, czyli w ramach tzw. ielonych zbiorów. Produkty objęte programem wsparcia to ogórki, sałata, endywia, cukinia i słodka papryka. Hodowcy innych roślin, którzy ucierpieli z powodu epidemii, też mogą ubiegać się o wsparcie, pod warunkiem że będą całe, zdrowe, czyste, wolne od szkodników oraz obcych smaków i zapachów.
Szczegółowe informacje oraz potrzebne formularze można uzyskać w oddziałach terenowych Agencji Rynku Rolnego, a także w jej centrali oraz na stronie internetowej.
Milionowe straty
Szacuje się, że straty polskich producentów warzyw z powodu Polscy epidemii EHEC wynosiły 160-180 mln zł. Jak mówił niedawno minister rolnictwa Marek Sawicki Komisja Europejska przygotowała 210 mln euro na rekompensaty dla producentów warzyw w całej Wspólnocie. W przypadku, gdyby kwota zgłoszonych strat była większa to zastosowany zostanie współczynnik redukcji. Oznacza to, że kwota ta może być podzielona na większą grupę producentów.
Wiadomo już, że producenci będą mogli dostać maksymalnie w przypadku produkcji pomidorów - 33,2 euro za 100 kg, sałaty - 38,9 euro za 100 kg, ogórków - 24,0 euro za 100 kg, papryki - 44,4 euro za 100 kg; cukinii 29,6 euro za 100 kg.
ARR przyjmuje wnioski do 11 lipca, a pieniądze, w przypadku pozytywnie rozpatrzonego wniosku, będą wypłacane do 15 października br.
Źródło: TVN CNBC
Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu