Przygarnęli oszusta stulecia

Najnowsze

Aktualizacja:
PAP/EPAJerome Kerviel sprawcą "oszustwa stulecia" we francuskim banku

Francuski makler Jerome Kerviel, podejrzewany o spowodowanie miliardowych strat w banku Societe Generale, nie jest już bezrobotny - od tygodnia pracuje jako konsultant ds. informatyki.

Jak podał piątkowy dziennik "Le Figaro", zwolniony z aresztu 18 marca i przebywający pod nadzorem sądowym Kerviel jest od ubiegłego tygodnia zatrudniony w jednej z firm informatycznych w regionie paryskim, w departamencie Hauts-de-Seine.

Według agencji AP, makler jest zatrudniony jako konsultant informatyczny w firmie LCA specjalizującej się w doradztwie i ekspertyzach informatycznych w podparyskim Levallois-Perret.

"Le Figaro" pisze, że nowym pracodawcą Kerviela jest jego znajomy Jean-Raymond Lemaire, ekspert informatyczny, który - według dziennika - miał na krótko udzielić gościny maklerowi już po wykryciu afery w styczniu tego roku. Lemaire był jedną z 20 osób, z którymi sąd zakazał Kervielowi kontaktów po wypuszczeniu go z aresztu.

W ubiegłym tygodniu sąd uchylił ten zakaz. Kerviel pozostaje nadal pod nadzorem sądowym, nie wolno mu też opuszczać regionu paryskiego ani odwiedzać sal giełdowych.

Przekręt stulecia oszusta stulecia

31-letni makler przyznał się do obracania funduszami na łączną sumę około 50 mld euro i do fałszerstw, mających ukryć prowadzone przez niego operacje. Nielegalnie operując środkami banku naraził go na prawie 5 mld euro strat. Dyrekcja SocGen twierdzi, że nie wiedziała o inwestycjach w ryzykowne kredyty hipoteczne Kerviela. On utrzymuje, że jest jedynie kozłem ofiarnym, a zarząd przymykał oczy na jego działaniach, dopóki przynosiły one zyski. Jego obrońca podkreśla przy tym, że Kerviel nie odniósł ze swojej działalności żadnych osobistych korzyści.

Nieoczekiwanie makler stał się bożyszczem tłumów. Na całym świecie postrzegany jest jako symbol walki z bankami i wielkimi koncernami. W internecie można kupić koszulki z napisem "Kerviel jest moim chłopakiem", "Kocham Jerome Kerviela", "Brawo Jerome!" czy "Jerome Kerviel - 4 900 000 000 euro - szacuneczek".

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA