Trybunał Konstytucyjny odrzucił w całości wniosek grupy posłów Lewicy w sprawie emerytur pomostowych. Posłowie zakwestionowali szczegółowe zasady przyznawania pomostówek, według których prawo do nich przysługuje tylko tym, którzy zaczęli pracę przed 1999 rokiem.
Według ustawy prawo do emerytury pomostowej mają jedynie pracownicy, którzy wykonywali prace w szczególnych warunkach przed 1 stycznia 1999 roku. Osoby, które rozpoczęły szkodliwą dla zdrowia pracę po tej dacie, nie mają już takiego prawa. Zdaniem wnioskujących do Trybunałów posłów Lewicy, obecne przepisy dyskryminują niektórych pracowników.
Wnioskodawcy argumentowali, że przepis ten jest niezgodny z konstytucją, ponieważ narusza wynikającą z zasady demokratycznego państwa prawnego zasadę ochrony praw słusznie nabytych. Nakazuje ona chronić zarówno prawa nabyte, jak i ekspektatywy praw. Im dłuższa jest perspektywa czasowa podejmowanych działań, tym silniejsza powinna być ochrona zaufania do państwa i stanowionego przez nie prawa - argumentowali. W ocenie wnioskodawcy, kwestionowane przepisy naruszają te zasady.
Zdaniem wnioskodawcy ustawa o emeryturach pomostowych oraz załącznika nr 1 i załącznika nr 2 do tej ustawy naruszają też zasadę równości. Wykaz prac w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze nie zawiera prac w hałasie, wykonywanych poza pomieszczeniami zamkniętymi, pracy zmianowej nocnej oraz pracy nauczycieli. Jak przekonywali, pominięcie to nie znajduje uzasadnienia z medycznego punktu widzenia ze względu na duże obciążenie psychofizyczne przy tych kategoriach prac.
Trybunał nie podzielił tych argumentów.
Źródło: TVN CNBC Biznes, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24