Pomogą hiszpańskim bankom. Ale stawiają warunki

Najnowsze

tvn24Szef Eurogrupy (Jean-Claude Juncker

Ministrowie finansów strefy euro ostatecznie zatwierdzili plan pomocy dla banków Hiszpanii, który przewiduje wsparcie do 100 mld euro. Dokładna wysokość pożyczki ma być znana we wrześniu, po zakończeniu audytu banków. Jednak nic za darmo, hiszpańskie banki, aby otrzymać pomoc, będą musiały spełnić określone warunki.

- Jednomyślne przyjęcie przez eurogrupę programu dla Hiszpanii otwiera drogę do niezbędnego dokapitalizowania oraz naprawy krajowego sektora finansowego. Cel tego programu jest bardzo jasny: zapewnienie zdrowych oraz skutecznie regulowanych i rygorystycznie nadzorowanych banków, tak by były zdolne do wspierania trwałego wzrostu gospodarczego - powiedział komisarz ds. gospodarczych, walutowych i euro Olli Rehn. Dokładna wysokość pożyczki ma być znana we wrześniu, po zakończeniu audytu banków. Do czasu pełnej wyceny potrzeb banków, EFSF ma mieć odłożone 30 mld euro dla Hiszpanii "w razie pilnej i niespodziewanej potrzeby finansowej".

Restrukturyzacja banków

Przyjęty przez ministrów dokument "Memorandum of Understanding" określa szczegółowe warunki, których spełnienie będzie niezbędne, by banki w potrzebie otrzymały pomoc. Warunki będą określone dla każdego banku z osobna, będą one musiały m.in. przygotować plan swojej restrukturyzacji.

"Problematyczne aktywa"

Komisja Europejska podkreśliła, że plany restrukturyzacyjne banków będą musiały być zgodne z zasadami pomocy publicznej w Unii Europejskie, tak by zapewnić, że na koniec tego procesu banki będą już w pełni rentownymi podmiotami, które nie wymagają dalszego wsparcia publicznego. Ponadto zreformowany ma być cały sektor bankowy Hiszpanii, a "problematyczne aktywa" banków mają być wydzielone. Media pisały o możliwości utworzenia tzw. "złego banku" z zebranymi z banków toksycznymi aktywami, który byłby zarządzany przez hiszpańskie władze.

Odpowiedzialność hiszpańskiego rządu

Zgodnie z postanowieniami eurogrupy, pożyczka dla Hiszpanii na rekapitalizację banków ma być spłacona maksymalnie w ciągu 15 lat. Uzgodniono ponadto, że pieniądze dla hiszpańskich banków będą kierowane za pośrednictwem hiszpańskiego funduszu restrukturyzacyjnego (FROB), ale pełną odpowiedzialność za pożyczkę ma ponosić hiszpański rząd.

Reakcja giełdy w Madrycie

Zadowolenie z decyzji eurogrupy wyraził Międzynarodowy Fundusz Walutowy, podkreślając, że przyjęte rozwiązanie jest zgodne z zalecenami MFW. Źle zareagowana natomiast giełda w Madrycie, gdzie główny indeks i kursy wielkich banków Santander i BBVA spadły w piątek o ponad 5 proc. Może to być też wynik ogłoszonych w piątek rządowych prognoz na przyszły rok: bezrobocie wzrośnie do 24,6 proc. zaś PKB ma się zmniejszyć o 0,5 proc.

Autor: km//bgr / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24