Polskie Davos po raz siedemnasty

Najnowsze

TVN24Globalne problemy i regionalne rozwiązania w polskim Davos

Dwa tysiące gości z 60 krajów, 150 dyskusji na temat biznesu i polityki międzynarodowej. Rusza XVII. Forum Ekonomiczne. Krynica będzie gościć m.in. Jarosława Kaczyńskiego i Kazimierza Marcinkiewicza, Aleksandra Kwaśniewskiego i Wiktora Janukowycza, Vaclava Havla i Guenter Verheugen.

Przedstawiciele państw Europy Środkowowschodniej, Unii Europejskiej i organizacji międzynarodowych będą rozmawiać m.in. o polityce energetycznej. W czasie forum odbędzie się ok. 150 dyskusji panelowych m.in. w takich dziedzinach jak: makroekonomia, biznes, paliwa, energetyka, polityka międzynarodowa, nauka i kultura.

Krynickie Forum rozwija się z każdym rokiem zarówno pod względem liczby uczestników, jak i poruszanych w trakcie kilkudniowego spotkania zagadnień. Tegoroczna edycja nie jest pod tym względem wyjątkiem. Organizatorzy spodziewają się 2000 gości z 60 krajów.

Znane twarze na forum

Na otwarciu trwającego do soboty forum pojawić ma się m.in. premier Jarosław Kaczyński i minister finansów Zyta Gilowska. Wśród zaproszonych gości są też były prezydent Czech Vaclav Havel, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Guenter Verheugen, komisarz UE ds. polityki regionalnej Danuta Huebner oraz były prezydent Aleksander Kwaśniewski i były premier Kazimierz Marcinkiewicz, a także premier Ukrainy Wiktor Janukowycz.

Uczestnicy Forum będą dyskutować m.in. o bezpieczeństwie energetycznym w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, inwestycjach oraz europejskiej integracji finansowej.

Raport z transformacji

Podczas Forum zostanie zaprezentowane specjalne opracowanie "Nowa Europa. Raport z transformacji", przygotowane pod kierunkiem prof. Dariusza Rosatiego. Celem raportu jest ocena postępów w procesie transformacji i integracji gospodarczej krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Analiza obejmuje 28 krajów z Europy Środkowej, Europy Południowo-Wschodniej i byłego ZSRR.

Szansa na nowe znajomości

Nie sposób tego zmierzyć ani dokładnie zbadać, ale uczestnicy Forum zgodnie przyznają, że nawiązywane tam kontakty i rozmowy owocują później często konkretnymi umowami handlowymi. Coraz ściślejszą współpracę gospodarczą z krajami wschodniej Europy widać doskonale na przykładzie Polski. Nasza wymiana z Rosją czy Ukrainą rośnie w ostatnim czasie w niespotykanym wcześniej tempie. Zdanych Ministerstwa Gospodarki wynika, że polski eksport do Rosji przekroczył w 2006 roku 4,7 miliarda dolarów (wzrost o niespełna jedną piątą w porównaniu z rokiem 2005), a import wzrósł o ponad jedną trzecią, do 12,1 ml dol.

W pierwszych pięciu miesiącach bieżącego roku (najświeższe dostępne dane) polski eksport był o prawie połowę większy niż rok wcześniej i wyniósł 2,3 miliarda dolarów. Jeszcze szybciej rozwija się współpraca gospodarcza Polski i Ukrainy, z którą mamy znaczącą nadwyżkę handlową (w 2006 roku było to 2,6 miliarda a dolarów). W ubiegłym roku polski eksport sięgnął 4 miliardów dolarów (wzrost o 53 procent), a import przekroczył 1,3 mld dol. (o 29 procent więcej niż rok wcześniej). Podobną dynamikę udało się utrzymać w pierwszym półroczu 2007 roku.

Źródło: TVN24, "Rzeczpospolita"

Źródło zdjęcia głównego: TVN24