Polecą iskry w sprawie euro?

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24.plEuro w naszych portfelach juz od 2011 r.?

Prezes NBP Sławomir Skrzypek twarzą w twarz z premierem Donaldem Tuskiem, a tematem rozmowy euro w Polsce w 2011 roku. Jak dowiaduje się TVN CNBC Biznes o 17 odbędzie się spotkanie Rady Polityki Pieniężnej z premierem Donaldem Tuskiem.

Deklarację o zamiarach przyjęcia europejskiej waluty w tym terminie premier nieoczekiwanie złożył w ubiegłym tygodniu w czasie Forum Ekonomicznego w Krynicy. (CZYTAJ WIĘCEJ)

Poniedziałek przyniósł premierowi nowe argumenty za tym, że Polska jest gotowa do przyjęcia euro w 2011 roku. Ceny i płace nie rosną w szalonym tempie, a deficyt budżetowy wynosi zaledwie 325 milionów złotych. (CZYTAJ WIĘCEJ o danych statystycznych)

Współpraca rządu i banku centralnego jest konieczna, aby spełnić wszystkie kryteria przyjęcia euro. Chodzi o spowolnienie wzrostu cen i stóp procentowych do wymagań Unii Europejskiej. Narodowy Bank Polski deklarował w ubiegłym tygodniu, że jest gotowy do współpracy z rządem w tej dziedzinie.

Jednak wcześniej prezes NBP był bardzo sceptyczny co do wprowadzania europejskiej waluty w Polsce. Jesienią ubiegłego roku mówił, iż byłoby to możliwe w 2012 roku. (CZYTAJ WIĘCEJ) Na koniec tego roku zapowiedział powstanie raportu, przygotowywanego przez NBP, dotyczącego kosztów i korzyści wejścia Polski do strefy euro.

Źródło: TVN CNBC Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN24.pl