51 proc. ankietowanych podatników stwierdziło, że wypełnienie formularza PIT nie sprawiło im większych problemów - cieszy się resort finansów. Na zlecenie ministerstwa CBOS przeprowadził sondaż, w którym jednak ponad 1/3 pytanych uznała, że miała trudności ze sporządzeniem rocznego zeznania podatkowego.
Ministerstwo finansów cieszy się, że po raz pierwszy w historii tej ankiety o braku problemów z rozliczeniem mówiło więcej niż połowa pytanych - 51 procent. Centrum Badania Opinii Społecznej prowadzi takie ankiety od początku lat dziewięćdziesiątych, od czasu gdy składamy roczne rozliczenia podatkowe (po raz pierwszy rozliczaliśmy podatki PIT w 1993 r.)
Z tegorocznego badania wynika, że trudności ze złożeniem rozliczenia miało 36 proc. podatników, a co ósmy ankietowany (13 proc.) nie potrafił zająć jednoznacznego stanowiska.
"3/4 ankietowanych rozliczających się samodzielnie (76 proc.) złożyło swoje zeznanie osobiście w urzędzie skarbowym, a 11 proc. przesłało deklarację pocztą" - informuje MF.
Zgodnie z komunikatem, 8 proc. podatników rozliczyło się przez internet (wg danych MF, w ten sposób w 2011 r. przesłano rekordowe 950 tys. elektronicznych PIT-ów, trzykrotnie więcej niż przed rokiem), a co dwudziesty badany dostarczył swój PIT w inny sposób, najczęściej za pośrednictwem osób trzecich: księgowych, krewnych, bądź znajomych.
Ankieta wykazała, że prawie co drugi badany podczas wypełniania formularza PIT korzystał z pomocy członków rodziny i znajomych, co trzeci wspomagał się specjalnym programem komputerowym lub zwracał się po radę do fachowych doradców. prawa
"Chociaż dane te są zbliżone do ubiegłorocznych, w ostatnich dwóch latach dość wyraźnie (o 9 punktów) powiększyła się grupa osób posługujących się aplikacjami komputerowymi (takimi, jak bezpłatna aplikacja desktopowa udostępniana przez resort finansów)" - zauważa ministerstwo.
Z ankiety CBOS wynika również, że z możliwości złożenia e-deklaracji najczęściej korzystali najzamożniejsi podatnicy (16 proc.), mieszkańcy największych miast (15 proc.) oraz osoby z wykształceniem wyższym (12 proc.) i średnim (10 proc.). Dużo rzadziej robili to badani, których dochód nie przekracza 750 zł netto oraz z wykształceniem zasadniczym (1 proc.) i podstawowym (3 proc.), a także osoby starsze (w wieku co najmniej 55 lat).
"Podobnie jak w 2010 r., większość badanych (58 proc.), składając samodzielnie zeznanie podatkowe za ubiegły rok, skorzystała z ulg. Najczęściej były to osoby w wieku 35-44 lata" - dodaje resort finansów.
W ankiecie CBOS przeprowadzonej w dniach 5-11 maja br. uczestniczyło 1189 dorosłych mieszkańców Polski.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24