Polacy coraz gorzej oceniają działalność związków zawodowych - wynika z sierpniowego badania CBOS. Pomimo, że wciąż doceniają ich rolę w wywalczeniu wolności, to ostatnie działania związkowców aprobuje coraz mniej osób.
Autorzy sondażu nie podają, co dokładnie osłabia naszą sympatię do związków. Czy są to coraz częstsze demonstracje, czy roszczenia i chęć utrzymania przywilejów, o których inni nawet nie marzą? - nie wiadomo. Faktem jest, że niezależnie od preferencji partyjnych - co podkreślają autorzy raportu - w ocenie NSZZ "Solidarność i OPZZ przeważają negatywne opinie.
Obecną działalność NSZZ "Solidarność" dobrze ocenia 23 proc. badanych, a 43 proc. wyraża dezaprobatę wobec działań tej centrali związkowej. Pozytywną opinię o aktualnej aktywności OPZZ ma 18 proc. ankietowanych, negatywną 36 proc. 34 proc. badanych pytanych o ocenę działalności NSZZ "S" wybrało odpowiedź "trudno powiedzieć". W wypadku OPZZ takich osób było 46 proc.
Coraz niżej
Od poprzedniego badania, przeprowadzonego w marcu br., notowania obu związków zawodowych pogorszyły się. Akceptacja dla aktualnych działań Solidarności spadła o 11 pkt proc. przy czym jednocześnie o 9 pkt proc. wzrosła liczba ankietowanych oceniających "S" negatywnie. Poziom pozytywnych ocen OPZZ zmniejszył się o 9 pkt proc.; jednocześnie o 5 pkt proc wzrosła liczba not negatywnych.
Blisko połowa - 47 proc. - badanych sądzi, że obecnie Solidarność wyraża interesy swoich działaczy; 25 proc. myśli, że aktualnie walczy ona o prawa wszystkich swoich członków, a jedynie 9 proc. - że nadal ma na uwadze interesy całego społeczeństwa.
Chlubna karta daleko od bieżącej sytuacji
Chociaż obecne działania Solidarności nie spotykają się z aprobatą ankietowanych, rola tego związku w najnowszej historii Polski nie budzi wśród ankietowanych większych wątpliwości. Łącznie 84 proc. respondentów uważa, że "S" odegrała w niej pozytywną rolę, w tym 36 proc sądzi, że była to rola zdecydowanie pozytywna. Jedynie 8 proc. jest zdania, że rola NSZZ "S" w historii naszego kraju była negatywna (w tym 2 proc., że zdecydowanie negatywna).
Od poprzedniego badania w 2000 r., w którym zadano pytanie o ocenę roli, jaką NSZZ "S" odegrał w historii Polski, o 15 proc wzrosła liczb pozytywnych ocen, o 9 proc. spadła liczba osób, mających przeciwne zdanie na ten temat.
61 proc. respondentów jest przekonanych, że w latach 1980-1981 Solidarność reprezentowała interesy całego społeczeństwa; 18 proc., że były to partykularne interesy związkowe a 10 proc. - jedynie interesy własnych działaczy. CBOS przeprowadził sondaż w dniach 6-12 sierpnia 2009 r. na liczącej 1041 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.
Źródło: PAP, lex.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24