Polacy polubili zarabianie na prywatyzacji

Najnowsze


- Liczba rachunków inwestycyjnych przekroczyła w maju 1,5 mln, a z miesiąca na miesiąc przybywa ich po kilka tysięcy - wynika z danych Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych. Nowych inwestorów przyciągają do giełdy m.in. oferty publiczne firm państwowych.

- Maj był kolejnym miesiącem, w którym rosła liczba rachunków maklerskich. Od początku 2011 roku ich liczba zwiększyła się o ponad 23 tysiące. Tylko w maju liczba rachunków zwiększyła się o ponad dziewięć tysięcy - poinformował KDPW.

Jako główny powód wzrostu liczby nowych rachunków wskazano ofertę publiczną banku BGŻ. - Spółki Skarbu Państwa zazwyczaj cieszą się zwiększonym zainteresowaniem giełdowych inwestorów i przyciągają na parkiet nowe osoby, nie związane wcześniej z rynkiem kapitałowym – powiedziała Iwona Sroka z KDWP.

Z kim najlepiej inwestować?

Najwyższy miesięczny wzrost liczby rachunków zanotował DI BRE Banku; w maju liczba prowadzonych tam kont zwiększyła się o 2 tys. 267. Drugie w kolejności było Biuro Maklerskie Alior Banku (wzrost o 1 tys. 758 w porównaniu do ubiegłego miesiąca), a trzeci wynik odnotowało Biuro Maklerskie BGŻ (1 tys. 793 nowych rachunków).

Procentowy najwyższy wzrost liczby prowadzonych kont – o 16 proc. – miał miejsce w Domu Maklerskim Banku BPS. Biuro Maklerskie BGŻ zanotowało 6-proc. wzrost, a liczba rachunków w Domu Maklerskim AmerBrokers wzrosła o 4 proc.

Z danych KDPW wynika, że na koniec maja 2011 r. najwięcej rachunków prowadził DI BRE Banku (219 tys. 39); drugie miejsce zajął Centralny Dom Maklerski Pekao SA (214 tys. 459), a trzecie – DM Pekao SA (181 tys. 790 rachunków).

Źródło: PAP