Poczekają dłużej na oferty ws. Energi

Najnowsze

Aktualizacja:
EnergaNa oferty skarb poczeka dłużej

Ministerstwo Skarbu Państwa przesunęło termin składania wiążących ofert na kupno spółki Energa: z przełomu lipca i sierpnia na 16 sierpnia - wynika z ustaleń agencji ISB.

- Termin został przesunięty na 16 sierpnia - powiedziała agencji osoba zbliżona do transakcji. Z ustaleń ISB wynika, że przesunięcia terminu oczekiwali inwestorzy. Pierwotny termin składania ofert wiążących był wyznaczony na przełom lipca i sierpnia, a konkretna data była ustalona najpierw na 29 lipca, a potem na 2 sierpnia.

W pierwszej połowie czerwca MSP zakwalifikowało na krótką listę w sprawie kupna 82,90 proc. akcji spółki Energa pięć podmiotów. Są to: CEZ, Elektrownia Połaniec - Grupa GDF Suez Energia Polska, konsorcjum Kulczyk Holding z udziałem GS Global Infrastructure Partners II L.P. i GS Capital Partners VI Fund L.P., PGE Polska Grupa Energetyczna oraz Energeticky a Prujmyslovy Holding, a.s.

Wcześniej oferty wstępne złożyło osiem podmiotów, a według ówczesnych nieoficjalnych informacji agencji ISB, wśród trzech najwyższych ofert wstępnych były: CEZ, konsorcjum Kulczyka oraz PGE.

MSP liczy, że "jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem" to prywatyzacja Energi zostanie sfinalizowana w listopadzie, a najdalej na przełomie 2010 i 2011 roku. Wartość spółki szacuje się na około 6 mld zł.

Energa jest czwartą co do wielkości grupą energetyczną w Polsce. Obsługuje 2,8 mln klientów indywidualnych oraz ponad 300 tys. firm, co daje jej ok. 16-procentowy udział w rynku sprzedaży. Grupa prowadzi działalność związaną z dystrybucją energii w północnej i środkowej Polsce.

Źródło: ISB

Źródło zdjęcia głównego: Energa