PKB zahamował. Stagnacja w eurolandzie

Najnowsze

Aktualizacja:
Mercedes-BenzNiemiecka gospodark ciągnie euroland

Produkt Krajowy Brutto w strefie euro w pierwszym kwartale pozostał bez zmian, tak wynika ze wstępnych wyliczeń Eurostatu. Analitycy szacowali spadek PKB w eurolandzie. Dobre wieści napłynęły z Niemiec ich PKB w pierwszym kwartale 2012 roku wzrósł o 1,7 proc. rdr.

Produkt Krajowy Brutto w strefie euro w pierwszym kwartale tego roku pozostał bez zmian, licząc kwartał do kwartału, po spadku w czwartym kwartale 2011 r. o 0,3 proc. - poinformował unijny urząd statystyczny Eurostat, we wstępnym wyliczeniu. Dana Eurostatu są sprzeczne z wyliczeniami analityków, którzy szacowali spadek PKB w pierwszym kwartale, licząc kwartał do kwartału,o 0,2 proc.

Również PKB w strefie euro liczony rok do rok pozostał bez zmian w pierwszym kwartale 2012 roku, po wzroście w czwartym kwartale 2011 r. o 0,7 proc. Tu analitycy także szacowali spadek PKB o 0,2 proc.

Niemcy idą do przodu

Rozwija się za to gospodarka największego kraju eurolandu - Niemiec. PKB naszych sąsiadów rośnie szybciej niż przewidywali analitycy. Z danych Federalnego Urzędu Statystycznego w Wiesbaden wynika, że produkt krajowy brutto Niemiec wzrósł w I kw. 2012 r. o 1,7 proc. rok do roku, bez uwzględniania czynników sezonowych. Eksperci spodziewali się wzrostu o 0,9 proc.

Po uwzględniu czynników sezonowych wzrost PKB wyniósł wzrost 1,2 proc., również w tym wypadku prognozy analityków okazały się za małe. Według ich szacunków wzrost PKB miał wynieść 0,8 proc.

Pięć razy lepiej

Jeszcze bardziej prognozy ekonomistów rozminęły się z wyliczeniami statystycznymi urzędu, kiedy porówna się dane w ujęciu kwartał do kwartału. W tym wypadku PKB Niemiec wzrósł w I kw. o 0,5 proc., po spadku w IV kw. 2011 o 0,2 proc. To pięć razy więcej niż się spodziewano, bo tu oceniano wzrost PKB jedynie o 0,1 proc.

Komisja Europejska prognozowała 11 maja, że PKB Niemiec wzrośnie w 2012 r. o 0,7 proc., a w 2013 r. o 1,7 proc.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Mercedes-Benz