Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo chce zainwestować w elektrociepłownie zasilane gazem. Zakłady Azotowe Puławy i Zakłady Chemiczne Police to potencjalni partnerzy koncernu do wspólnych inwestycji, które mają przestawić istniejące elektrociepłownie opalane węglem kamiennym na gaz ziemny.
Powodem jest konieczność budowania popytu na dodatkowy surowiec, który za kilka lat może trafić do Polski m.in. poprzez terminal w Świnoujściu i gazociąg Baltic Pipe (ma połączyć krajowy system z Danią). Od kilku lat nad Wisłą zużywa się tę samą ilość gazu, czyli około 14 mld m sześć., z czego 2/3 pochodzi z importu.
Puławy i Police - rozbudowa
Z uzyskanych przez "Parkiet" informacji wynika, że PGNiG chce realizować wspólne przedsięwzięcia w energetyce m.in. z Zakładami Azotowymi Puławy i Zakładami Chemicznymi Police.
Dla Polic i Puław najważniejszym elementem rozmów są negocjacje o dostawach gazu. Oba zakłady należą do jednych z największych odbiorców surowca w kraju. Zakup gazu stanowi około połowy kosztów nabycia surowców przez spółki. Obie firmy mają też elektrociepłownie, które dziś są zasilane węglem kamiennym. Wzrost zapotrzebowania na energię elektryczną i cieplną powoduje, że prawdopodobnie będą musiały je rozbudować. PGNiG mogłoby współfinansować projekty, ale pod warunkiem, że zużywanym surowcem będzie gaz.
Azoty - przejście na gaz
Współpraca PGNiG i Azotów Tarnów, które wykorzystują do produkcji tańszy gaz ze złóż lokalnych, też mogłaby przynieść korzyści. To na ten surowiec tarnowska firma mogłaby przestawić lokalną elektrociepłownię opalaną teraz węglem.
Inwestycje w elektrownie zasilane gazem będą coraz bardziej opłacalne Elektrownie na gaz
O planowanych wspólnych projektach energetycznych z PGNiG informowała też Grupa Lotos, która chce zwiększyć moce swojej elektrociepłowni. Ponadto niemiecki koncern RWE prowadzi wstępne rozmowy z gazowniczą spółką na temat budowy w Polsce dwóch bloków energetycznych o mocy 400 MW każdy. PGNiG ma też dostarczać surowiec do bloków parowo-gazowych, które wybuduje KGHM.
Dywersyfikacja działalności
- PGNiG powinno inwestować w energetykę, aby dywersyfikować prowadzoną działalność i zwiększać zużycie gazu w Polsce - powiedział "Parkietowi" Paweł Dobrowolski, menedżer w Deloitte. - Szczególnie opłacalne powinny być projekty związane z budową i rozbudową elektrowni szczytowych, które mają zapewnić dostawy energii elektrycznej w godzinach, gdy jest na nią największe zapotrzebowanie. Wspólne inwestycje z zakładami azotowymi też mogą być opłacalne, gdyż zapewniają spółce stały odbiór surowca - dodał ekspert.
Źródło: "Parkiet"
Źródło zdjęcia głównego: TVN24