PGNiG we współpracy z Lotosem rozpoczęło badania sejsmiczne w poszukiwaniu konwencjonalnych złóż ropy naftowej w północno-zachodniej Polsce na koncesjach Kamień Pomorski i Kaleń - podało PGNiG.
"Spółki rozpoczęły prace nad wykonaniem zdjęcia sejsmicznego o nazwie Moracz 3D. Badane są utwory skalne poziomu dolomitu głównego, wieku cechsztyńskiego. Prace odbywają się na koncesjach Kamień Pomorski i Kaleń, których właścicielem jest PGNiG" - napisano w raporcie. Prace, które prowadzi spółka z grupy PGNiG Geofizyka Kraków, rozpoczęły się 22 sierpnia i potrwają do końca października. Analiza badań sejsmicznych potrwa około roku. "Jeśli wyniki będą korzystne, to spółki rozpoczną wiercenia otworów poszukiwawczych" - podał PGNiG.
Jeszcze 25 wierceń
Pod koniec sierpnia gazowa firma poinformowała, że do końca 2014 roku planuje wykonać lub rozpocząć wiercenie w Polsce jeszcze 25 otworów poszukiwawczych i eksploatacyjnych zarówno węglowodorów konwencjonalnych, jak i niekonwencjonalnych. Oznacza to wykonanie lub rozpoczęcie wiercenia 40 otworów w całym 2014 r. W ubiegłym roku PGNiG i Lotos Petrobaltic podpisały porozumienia o wspólnych operacjach na obszarze koncesyjnym Kamień Pomorski. Chodziło o zintensyfikowanie prac poszukiwawczych na terenie Polski, dzięki czemu ma wzrosnąć wydobycie gazu ziemnego i ropy naftowej. Po podpisaniu tego porozumienia spółki podawały, że położona na terenie województwa zachodniopomorskiego koncesja Kamień Pomorski jest jedną z bardziej perspektywicznych w rejonie. Powierzchnia obszaru koncesyjnego wynosi 217 km kw.
Autor: rf / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN 24