Pendolino z usterkami. PKP odrzuca odbiór składów

Pendolino z usterkami
TVN24 BiSPendolino z usterkami

PKP Intercity przetestowały cztery pociągi typu pendolino. Nie odebrały żadnego, ale obiecują, że szybkie składy wyjadą na tory w grudniu – informuje "Puls Biznesu".

- Rozpoczęliśmy finalny odbiór czterech pociągów, niestety żadnego nie mogliśmy zaakceptować. Mamy nadzieję, że następnym razem dostarczone zostaną nam w pełni sprawne składy - podkreśla Marcin Celejewski, prezes PKP Intercity.

Sporo usterek

Okazało się, że pociągi mają sporo usterek, takich jak niesprawne światła lub radio. PKP Intercity chcą natomiast, by 20 składów, kosztujących 400 mln EUR, nie miało żadnych wad, nawet drobnych.

Jakub Majewski, prezes Fundacji ProKolej, przekonuje, że strony powinny się szybko porozumieć, by zgodnie z planem pendolino mogło zacząć kursować od 14 grudnia 2014 r. Ewentualny spór o usterki może pokrzyżować plany.

Wyjadą w grudniu?

Na ile prawdopodobne będzie dotrzymanie grudniowego terminu, wyjaśni się już w najbliższych dniach. Intercity przyśpieszają testowanie składów. Dotychczas spółka sprawdzała dwa pociągi podczas weekendu, czyli w sumie przetestowała cztery. Od przyszłego tygodnia będzie sprawdzać dwa składy w dni robocze i dwa w weekendy, więc do końca października przetestowanych będzie w sumie dziewięć.

Ogromny przetarg

PKP Intercity zawarło umowę na zakup 20 pociągów Pendolino w maju 2011 roku. Za ok. 400 mln euro dostarczy je koncern Alstom. Składy wejdą do rozkładu jazdy w grudniu tworząc kategorię EIC Premium.

Pasażerowie będą mogli z nich korzystać na trasach między Warszawą i Krakowem, Katowicami, Wrocławiem oraz Trójmiastem. Na trasie z Warszawy do Gdańska jeździć będzie 10 pociągów Pendolino i dwa ekspresy. Trasę z Warszawy do Wrocławia obsłużą dwa Pendolino i trzy ekspresy (pierwotnie na tej trasie miało jeździć 5 składów Pendolino), ze stolicy do Krakowa będzie jeździć 9 składów Pendolino i jeden ekspres (pierwotnie 11 i 2), a z Warszawy do Katowic 5 składów Pendolino i 5 pociągów typu ekspres. Czas przejazdu między stolicą a Gdańskiem ma wynosić 2 godziny 58 minut, Wrocławiem - 3 godz. 42 minut, Krakowem - 2 godz. 28 minut, a Katowicami - 2 godz. 34 minuty.

Rozmowa z prezesem PKP Intercity Marcin Celejewskim z 4 października tego roku o sprzedaży biletów na przejazdy pociągami pendolino.

Celejewski: sprzedaż biletów na Pendolino ruszy 14 listopada
Celejewski: sprzedaż biletów na Pendolino ruszy 14 listopadaTVN24 Biznes i Świat

Autor: MSZ / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości