Porozumienie fiskalne, które wprowadzi większą dyscyplinę budżetową i silniejszą integrację gospodarek UE ma zostać ratyfikowane przed połową 2012 r. - zapowiedział na konferencji kończącej szczyt w Brukseli szef Rady Europejskiej Herman van Rompuy. Premier Donald Tusk powiedział natomiast, że jest przekonany, iż w najbliższych miesiącach uda się przełamać kryzys polityczny, mimo że "sytuacja jest teraz skomplikowana, a atmosfera ciężka".
Jak powiedział van Rompuy, pakt fiskalny będzie projektem otwartym dla krajów spoza strefy euro. - Wszystkie poza jednym (Wielką Brytanią - red.) wyrażają chęć, by w nim uczestniczyć - powiedział szef RE.
Przedstawił też harmonogram prac nad paktem. - Najpierw odbędą się konsultacje w parlamentach narodowych, po których poznamy dokładną liczbę krajów, które będą w porozumieniu uczestniczyć - powiedział van Rompuy i dodał, że jest przekonany, że ta liczba będzie bliska 26.
- Następnie na początku marca lub szybciej porozumienie zostanie podpisane - powiedział. Pakt miałby być ratyfikowany maksymalnie do połowy 2012 r.
Jak dodał van Rompuy, nadal nie wiadomo, jaką formę prawną przyjmie pakt fiskalny. - Zapisy zostaną sformalizowane w najbliższych dniach - powiedział.
Jose Manuel Barroso zapewniał, że w prace nad paktem włączą się Komisja Europejska i Parlament Europejski.
Tusk: Chcieliśmy osiągnąć więcej
Obecny na konferencji Donald Tusk podsumował natomiast półroczną polską prezydencję. - Chcieliśmy osiągnąć więcej, działać szybciej, ale okoliczności były trudniejsze niż ktokolwiek mógł się spodziewać - przyznał. Dodał, że zadaniem Polski było przede wszystkim "utrzymanie wiary w sens zjednoczonej Europy", a także "mobilizowanie państw spoza strefy euro na rzecz wzmocnienia tej strefy". Zapewnił, że od stycznia Polska dalej będzie kontynuować prace w tych dziedzinach.
Mimo, że sytuacja jest teraz skomplikowana, a atmosfera ciężka to wiara takich państw jak Polska, pomoże przełamać kryzys polityczny. Jestem przekonany, że to możliwe. Najbliższe miesiące pokażą, że damy radę premier Donald Tusk
Szef polskiego rządu zaznaczył także, że kryzys nie zrodził się z tego, iż 27 państw europejskich jest zjednoczonych. - źródła kryzysu, jaki nęka Europę, to nie źródła wynikająca z tego, że jesteśmy razem. Wspólnotowość to nie źródło kryzysu. Przeciwnie jesteśmy przekonani, że to, że jesteśmy razem, to warunek by z niego wyjść - stwierdził.
Wyraził także nadzieję, że mimo iż jak przyznał - sytuacja jest teraz skomplikowana - a atmosfera "ciężka" - to "wiara takich państw jak Polska, pomoże przełamać kryzys polityczny". - Jestem przekonany, że to możliwe. Najbliższe miesiące pokażą, że damy radę - zakończył.
Angela Merkel podsumowując dwudniowy szczyt powiedziała natomiast, że podczas rozmów "atmosfera była dobra, a dyskusja konstruktywna". - Choć było nam przykro, że Wielka Brytania nie mogła iść z nami. Ale przyjęliśmy do wiadomości, że Cameron jest zainteresowany ratowaniem euro i pracowaliśmy - przyznała kanclerz Niemiec.
17+6 czy 17+9?
Podczas nocnych rozmów europejscy przywódcy ustalili, że niezbędna dla ratowania euro większa integracja fiskalna nie zostanie wprowadzona za pomocą zmian w traktacie UE, lecz poprzez międzyrządowy pakt fiskalny, który podpisze 17 państw strefy euro oraz 6 chętnych państw spoza eurolandu (Polska, Litwa, Łotwa, Bułgaria, Rumunia i Dania). Zmiany traktatowe dla całej Unii uniemożliwiło stanowisko Wielkiej Brytanii. Premier David Cameron zgodę na nie uzależniał bowiem od taryfy ulgowej dla brytyjskiego systemu finansowego, na co nie zgodziły się m.in. Niemcy i Francja. Wstępną chęć podpisania paktu wyraziły też rządy Węgier, Szwecji i Czech, ale uzależniły to od wyniku konsultacji w swoich krajowych parlamentach.
Uzgodniony nowy pakt fiskalny zakłada m.in. ściślejszą kontrolę budżetów narodowych przez instytucje europejski i automatyczne kary za nadmierny deficyt budżetowy. Na razie jednak nie wiadomo jakie dokładnie rozwiązania zostaną zapisane w pakcie, ani w jaki sposób miałyby być egzekwowane.
Nie jest także jasne, jaką formę prawną miałby przyjąć pakt.
Źródło: tvn24