Europa bez nowego traktatu. Cameron powiedział NO

Aktualizacja:

Nie będzie zmian traktatowych dla całej Unii. Premier Wielkiej Brytanii David Cameron zgodę na nie uzależniał od taryfy ulgowej dla brytyjskiego systemu finansowego, na co nie zgodziły się m.in. Niemcy i Francja. Nowy pakt fiskalny zawierający zasady dyscypliny finansów publicznych ma być wdrożony umową międzyrządową 17 państw eurolandu oraz 7 innych członków UE, w tym Polski. Takie są główne ustalenia całonocnych obrad szczytu w Brukseli, zakończonych o 5 rano.

- Premier David Cameron zasugerował coś, co jest nie do przyjęcia - żeby wpisać do Traktatu protokół, który pozwalałby Wielkiej Brytanii wycofać się z pewnych zasad odnoszących się do usług finansowych. Nie byliśmy w stanie tego przyjąć, gdyż jesteśmy zdania, że większość problemów na całym świecie była spowodowana brakiem regulacji w zakresie usług finansowych - powiedział nad ranem na konferencji prasowej po pierwszym dniu szczytu prezydent Francji Nicolas Sarkozy.

Premier David Cameron zasugerował coś, co jest nie do przyjęcia - żeby wpisać do Traktatu protokół, który pozwalałby Wielkiej Brytanii wycofać się z pewnych zasad odnoszących się do usług finansowych. Nie byliśmy w stanie tego przyjąć, gdyż jesteśmy zdania, że większość problemów na całym świecie była spowodowana brakiem regulacji w zakresie usług finansowych. prezydent Francji Nicolas Sarkozy

Jak tłumaczył prezydent Francji, taki zapis podważyłby większość wysiłków w zakresie regulacji sektora finansowego. Dodał, że porozumienia będą w związku z tym uchwalone dla 17 krajów strefy euro i tych spoza niej, które będą chciały dołączyć. - Myślę, że w ciągu dnia będę w stanie dać więcej szczegółów co do charakteru prawnego tych porozumień - mówił. Jak dodał, porozumienia powinny być podpisane najpóźniej w marcu.

W szóstce państw UE spoza eurolandu oprócz Polski są Litwa, Łotwa, Bułgaria, Rumunia i Dania. Do głębszej współpracy fiskalnej nie zgłosiły się Wielka Brytania, a także Czechy, Węgry i Szwecja. Przed południem polski minister ds. europejskich Mikołaj Dowgielewicz poinformował, że Węgrzy jednak zmienili zdanie i dołączą do paktu fiskalnego. Zasygnalizował też, że rządy Czech i Szwecji również mogą się zdecydować na ten krok, po konsultacji z partnerami koalicyjnymi w kraju. Wtedy poza porozumieniem znalazłaby się jedynie Wielka Brytania.

Kto tworzy Europę dwóch prędkości?

Sarkozy podkreślał, że nie chce krytykować stanowiska Wielkiej Brytanii. - My robimy wszystko, żeby uratować euro. Wielka Brytania ma klauzulę, że nie musi go przyjmować. Nie chcę tego komentować, ani krytykować, ale trudno zarzucać nam, że to my chcemy budować Unię dwóch prędkości, skoro jej budowanie to właśnie kwestia takich klauzul - mówił. - Mamy naszych przyjaciół z Polski, którzy mówią, że chcą przyjąć euro, jak będą gotowi i to też rozumiemy - dodał.

Według Sarkozy'ego, przy traktatach dwustronnych, jakie będą podpisywane, nie powinno być problemów prawnych.

Prezydent Francji mówił też, że kraje które chcą przystąpić do tego porozumienia zgodziły się na automatyczne sankcje przy przekraczaniu deficytu powyżej 3 proc. PKB. Dopytywany, jakie to będą sankcje, powiedział, że jeszcze nie wiadomo, ale dotyczyć one będą tylko poziomu deficytu, a nie poziomu długu publicznego powyżej 60 proc. PKB

EBC jednak pomoże

Na pytanie, czy jego zdaniem decyzje szczytu uspokoją rynki, Sarkozy powiedział, że nie wie. - Chciałbym to wiedzieć, ale problem jest niezmiernie złożony i nie chcę czytać przyszłości z kryształowej kuli. Razem z panią Merkel stworzyliśmy fundament do, naszym zdaniem, niezbędnych zmian. Zgodziliśmy się też, żeby nie było w tym wkładu sektora prywatnego - mówił.

Dopytywany z kolei o rolę Europejskiego Banku Centralnego i rozczarowanie, jakie przyniosła na rynkach czwartkowa decyzja EBC, że nie będzie drukował euro, by wykupywać za nie obligacje zadłużonych państw, powiedział: - Proszę zwrócić uwagę, co zrobił EBC: Obniżył stopy procentowe do rekordowego poziomu i po raz pierwszy w historii zaoferował bankom komercyjnym nieograniczone trzyletnie pożyczki na jeden proc. Rządy Włoch, czy Hiszpanii mogą się więc zwrócić po niskooprocentowaną pożyczkę do swoich banków, zamiast pożyczać na rynku na 6-7 proc.

Merkel zadowolona z ustaleń pierwszego dnia szczytu (TVN24)
Merkel zadowolona z ustaleń pierwszego dnia szczytu (TVN24)TVN24

Merkel zadowolona

Zadowolenie z rezultatu blisko 10-godzinnych rozmów wyraziła kanclerz Niemiec Angela Merkel. - Od dawna powtarzam, że 17 państw eurogrupy musi odzyskać wiarygodność. Jestem przekonana, że dzięki podjętym dziś decyzjom możemy ten cel osiągnąć i to zrobimy - powiedziała. - To bardzo, bardzo ważny wynik, ponieważ świadczy o tym, że uczymy się na popełnionych w przeszłości błędach - dodała.

- Utworzymy nową unię fiskalną dla euro, która będzie jednocześnie unią stabilizacyjną - oceniła kanclerz.

Barroso i Rompuy: Umowa z takim samym skutkiem, jak zmiana traktatu

Przedstawione przez Sarkozy'ego ustalenia szczytu potwierdzili na wspólnej konferencji prasowej szef Rady Europejskiej Herman van Rompuy i przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso.

Umowa międzyrządowa ma swoje wady, ale skoro nie jest możliwa zmiana traktatu UE, a to okazało się niemożliwe, to musimy wybrać tego typu współpracę na mocy umowy międzyrządowej. szef Rady Europejskiej Herman van Rompuy

- Umowa międzyrządowa ma swoje wady, ale skoro nie jest możliwa zmiana traktatu UE, a to okazało się niemożliwe, to musimy wybrać tego typu współpracę na mocy umowy międzyrządowej - powiedział o nowym pakcie fiskalnym van Rompuy. Podkreślił jednak, że Bruksela liczy, że w długiej perspektywie będzie można także zmienić traktat, ponieważ wszystkie kraje zgodziły się na "wzmocnienie zasad fiskalnych".

Wtórował mu Barroso. - Wolałbym porozumienie jednomyślne, ale nie było to możliwe. Wierzę, że będzie możliwy udział instytucji unijnych w tym procesie (wzmacniania zarządzania gospodarczego eurolandu i dyscypliny finansowej - red.) - powiedział. Ocenił, że zasady "nowego paktu stabilności są znacznie ambitniejsze niż to, co obowiązuje w tej chwili". Zdaniem Barroso zwiększenie integracji fiskalnej poprzez umowę międzynarodową będzie miało taki sam skutek jak zmiana traktatu. - Zobowiązanie polityczne jest tak samo silne jak prawne - argumentował i podkreślał, że obecnie kluczem do ratowania strefy euro jest szybkie działanie, które zwiększy zaufanie rynków.

Wśród ustaleń szczytu van Rompuy wymienił:

Przekazanie przez państwa UE 200 mld euro do MFW, który ma szybko je uruchomić dla zagrożonych państw strefy euro. Wzmocnienie MFW może nastąpić na drodze pożyczek banków centralnych krajów unijnych. Z nieoficjalnych informacji AFP wynika, że 150 mld euro miałoby pochodzić od krajów strefy euro, a 50 mld euro od krajów dziesiątki. Szefowa MFW Christine Legarde wyjaśniła, że potwierdzenie tych 200 mld euro powinno nastąpić w ciągu ok. 10 dni.

Przyspieszenie uruchomienia Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego do lipca 2012 r. EMS ma być stałym funduszem ratunkowym UE o wartości 500 mld euro (60 mld euro od Komisji Europejskiej; 440 mld euro pożyczek i gwarancji kredytowych od krajów strefy euro), o którego powołaniu zdecydowali na początku maja ministrowie finansów UE. Początkowo mówiono o zastąpieniu nim w 2012 lub 2013 roku powołanego nieco wcześniej tymczasowego "bezpiecznika finansowego eurolandu", czyli Europejskiego Funduszu Stabilizacji Finansowej. Jak powiedział wcześniej Sarkozy ESM oraz EFSF będą zarządzane przez Europejski Bank Centralny. Szczegóły tej decyzji muszą jeszcze zostać opracowane.

Zmiana podejścia Brukseli do zaangażowania sektora prywatnego w ratowanie strefy euro. - Zdecydowanie zmieniliśmy naszą doktrynę. Od tej pory będziemy ściśle stosować się do zasad i praktyk MFW. Nasze pierwsze podejście do PSI (dobrowolny udział w stratach), które miało negatywny skutek na rynku długu, jest oficjalnie skończone - ogłosił przewodniczący Rady Europejskiej. Teraz ma się to odbywać według zasad i standardów MFW.

Kwestia euroobligacji zostanie na razie odłożona. - Nie osiągnęliśmy porozumienia w tej sprawie. Ale państwa członkowskie dały mandat prezydentowi UE i KE, by kontynuować działania i złożyć kolejne sprawozdanie ws. integracji fiskalnej, w tym uwspólnotowienia długu (czyli właśnie euroobligacji - red.) - zastrzegł. Euroobligacjom stanowczo sprzeciwiają się Niemcy.

A także utworzenie nowego "paktu fiskalnego" zakładającego większą dyscyplinę budżetową:

Nowe państwa członkowskie będą musiały zapisać nowe zasady fiskalne w swoich konstytucjach lub dokumentach równoważnych

Zasady dotyczące nadmiernego deficytu będą bardziej automatyczne

Państwa członkowskie będą musiały składać preliminarze budżetowe w Komisji Europejskiej

Budżety państw członkowskich powinny być zrównoważone, a deficyty zaciągane tylko w w przypadku wyjątkowych okoliczności gospodarczych, np. do pobudzenia wzrostu konkluzja po pierwszym dniu szczytu

Herman van Rompuy o ustaleniach szczytu (TVN24)
Herman van Rompuy o ustaleniach szczytu (TVN24)TVN24
Barroso: Liczymy na zmianę traktatu w przyszłości (TVN24)
Barroso: Liczymy na zmianę traktatu w przyszłości (TVN24)TVN24

Wszystkie te zasady będą na razie wprowadzone w formie umowy międzyrządowej. Na zapisanie ich w nowym traktacie UE nie zgodził się Londyn. Brytyjski premier David Cameron zażądał podczas spotkania zabezpieczeń mających ograniczać wpływy rosnących w siłę regulatorów rynku finansowego Unii Europejskiej. Od spełnienia jego warunków uzależnił m.in. zgodę Wielkiej Brytanii na jakiekolwiek zmiany w unijnym traktacie, gdyby dotyczyły wszystkich krajów Wspólnoty, a nie tylko strefy euro.

Cameron chciał, by unijni regulatorzy systemów: bankowego, giełdowego i ubezpieczeniowego nie byli nadrzędni wobec regulatorów brytyjskich. - Krajowe organy nadzoru powinny pozostać odpowiedzialne za codzienną kontrolę poszczególnych przedsiębiorstw - miał mówić podczas spotkania podkreślając chęć zachowania władzy nad londyńskim centrum finansowym - City. Według Camerona Europejski Nadzór Bankowy nie powinien też narzucać brytyjskim bankom wymogu dokapitalizowania. - Europa powinna być powstrzymana przed nakładaniem dodatkowych kosztów na brytyjskiego podatnika - powiedział Reutersowi jeden z brytyjskich przedstawicieli na szczycie.

Wielka Brytania chciała również gwarancji, by siedziba Europejskiego Nadzoru Bankowego pozostała w City oraz zobowiązania ze strony Europejskiego Banku Centralnego, by rozliczał transakcje w euro wewnątrz strefy, a nie w City. W końcu szef brytyjskiego rządu domagał się większej elastyczności dla krajów UE w popieraniu jej niektórych przepisów, zwłaszcza jeśli chodzi o kwestie sektora finansowego i nowych obowiązków, jaki chce na niego nakładać Wspólnota. Stanowisko Camerona może być wytłumaczeniem dlaczego między nim a Nicolasem Sarkozym znów doszło do kłótni.

Obiecujący początek

Pierwsze przecieki zza zamkniętych drzwi, za którymi obradowali przywódcy dawały nadzieję na pełne porozumienie. Było to przed północą.

Urzędnicy unijni, na których powoływał się Reuters, podkreślali, że jest zgoda w sprawie nowego "fiskalnego porozumienia". Dodawali, że zgodzono się, by sankcje na kraje łamiące dyscyplinę budżetową były stosowane automatycznie, chyba że zablokowane zostaną przez kwalifikowaną większością głosów. Obecnie wynosi ona 255 na 345 głosów w Radzie Unii Europejskiej (73,91 proc.), jeśli akt głosowany jest na wniosek Komisji Europejskiej, lub w innych przypadkach 232 głosy oddane przez co najmniej 2/3 ogółu (czyli 17) państw. Zablokować decyzję mogłyby też trzy czwarte państw członkowskich.

Premier Wielkiej Brytanii: To bardzo ważne rozmowy/TVN24
Premier Wielkiej Brytanii: To bardzo ważne rozmowy/TVN24TVN24

Czytaj też: Nieformalne spotkanie Francja-Niemcy-Wielka Brytania bez kompromisu

Czytaj raport: Europa nad przepaścią

Źródło: Reuters, PAP, TVN24

Pozostałe wiadomości

Słynny inwestor Warren Buffet ujawnił, co stanie się z jego majątkiem. W rozmowie z "Wall Street Journal" 93-latek powiedział, że ponownie przepisał swój testament. Do tej pory założenie było takie, że po śmierci Buffeta jego majątek trafi do fundacji Billa i Melindy Gatesów. Zapis uległ jednak zmianie.

Warren Buffet zmienia testament. Co stanie się z pieniędzmi miliardera?

Warren Buffet zmienia testament. Co stanie się z pieniędzmi miliardera?

Źródło:
CNN

Przerwy w dostawie prądu na Ukrainie w najbliższą zimę mogą trwać 12 godzin na dobę - poinformował dyrektor generalny największej firmy energetycznej Yasno Serhij Kowalenko w wywiadzie dla portalu Delo.ua. Jego zdaniem deficyt energii może wynieść 35 procent.

Przerwy w dostawach prądu w Ukrainie. Zapowiadają się poważne problemy

Przerwy w dostawach prądu w Ukrainie. Zapowiadają się poważne problemy

Źródło:
PAP

Od poniedziałku do końca września w Chorwacji obowiązywać będą sezonowe opłaty drogowe a ceny za wjazd na autostradę podniesione zostaną o 10 procent - poinformowała w piątek spółka państwowa Chorwackie Autostrady (HAC). Podniesienie stawek nie dotyczy autobusów i ciężarówek.

Letnia podwyżka opłat za autostrady w popularnym wśród Polaków kraju

Letnia podwyżka opłat za autostrady w popularnym wśród Polaków kraju

Źródło:
PAP

Partnerstwo pomiędzy Microsfotem a OpenAI może zostać objęte dochodzeniem z zakresu prawa antymonopolowego Unii Europejskiej. Jak podaje Reuters organy regulacyjne uważają ich klauzule o wyłączności jako problematyczne. Podobna umowa pomiędzy Google a firmą Samsung w zakresie sztucznej inteligencji również została poddana kontroli.

Umowy między wielkimi koncernami w sprawie AI na celowniku Brukseli

Umowy między wielkimi koncernami w sprawie AI na celowniku Brukseli

Źródło:
Reuters

Co zrobić, gdy w trasie złapie nas burza? Co w sytuacji, gdy auto zostanie zalane? Jakie ubezpieczenia mogą się przydać? O problemach, które mogą spotkać kierowców w wakacje w materiale z programu "Raport" TVN Turbo.

Burza, grad, zalane auto? To trzeba wiedzieć

Burza, grad, zalane auto? To trzeba wiedzieć

Źródło:
TVN Turbo

Analitycy banku Goldman Sachs spodziewają się w lipcu "znacznego wzrostu" inflacji w Polsce w związku z częściowym uwolnieniem cen energii. Zwrócili uwagę, że powodem czerwcowego wzrostu inflacji w Polsce była podwyżka cen żywności.

Czeka nas niebawem "znaczny wzrost" inflacji

Czeka nas niebawem "znaczny wzrost" inflacji

Źródło:
PAP

Podwyżka płacy minimalnej, nowe stawki za prąd i gaz oraz zmiany w rozliczaniu fotowoltaiki - to tylko część regulacji, która zacznie obowiązywać 1 lipca. Z kolei na platformy internetowe zostanie nałożony obowiązek przekazywania informacji o sprzedawcach, którzy dokonali transakcji za ich pośrednictwem.

Wynagrodzenia, rachunki, fotowoltaika. Najważniejsze zmiany od lipca

Wynagrodzenia, rachunki, fotowoltaika. Najważniejsze zmiany od lipca

Źródło:
tvn24.pl

Unia Europejska (UE) nałożyła sankcje na dwie osoby i cztery podmioty odpowiedzialne za działania podważające integralność terytorialną, suwerenność i niepodległość Ukrainy, a także im zagrażające. Chodzi o obchodzenie sankcji nałożonych na Rosję.

Unia Europejska nakłada sankcje za obchodzenie sankcji

Unia Europejska nakłada sankcje za obchodzenie sankcji

Źródło:
PAP

Od 1 lipca cena energii elektrycznej w taryfach pięciu największych sprzedawców wyniesie 622,80 złotego za megawatogodzinę (MWh) - poinformował Urząd Regulacji Energetyki (URE). Nie jest to jednak stawka obowiązująca gospodarstwa domowe. Te mają być od lipca do grudnia zamrożone na poziomie 500 złotych za MWh netto.

Jest decyzja w sprawie taryf za prąd

Jest decyzja w sprawie taryf za prąd

Źródło:
PAP

W czerwcu z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców zniknęło ponad siedem milionów pojazdów. Były to auta stare bez ważnych badań technicznych czy ubezpieczenia OC.

Jednego dnia zniknęły miliony pojazdów. Mamy dane

Jednego dnia zniknęły miliony pojazdów. Mamy dane

Źródło:
tvn24.pl, Ministerstwo Cyfryzacji

W Ministerstwie Sprawiedliwości odbyło się pierwsze spotkanie w sprawie wypracowania podejścia do ugód frankowych. Urzędnicy państwowi spotkali się między innymi z przedstawicielami frankowiczów oraz banków - podano w komunikacie. Wcześniej zapowiadano, że przygotowany zostanie projekt mający usprawnić rozpatrywanie spraw frankowych w sądach.

Rząd mierzy się z kredytami we frankach. "Odbyło się pierwsze spotkanie"

Rząd mierzy się z kredytami we frankach. "Odbyło się pierwsze spotkanie"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W najbliższych dniach przerwy serwisowe zaplanowały dwa duże banki: ING Bank Śląski i Alior Bank. Klienci mogą mieć kłopot między innymi z realizacją płatności za pomocą blika czy z wypłatami pieniędzy z bankomatów.

"Jeśli potrzebujesz gotówki, spróbuj wypłacić ją wcześniej" 

"Jeśli potrzebujesz gotówki, spróbuj wypłacić ją wcześniej" 

Źródło:
tvn24.pl

Klienci PGNiG Obrót Detaliczny, którzy otrzymali rachunek na okres po 1 lipca z uwzględnieniem starych stawek, mogą płacić rachunki na ich podstawie - przekazała spółka. Odbiorcy, których kolejny okres rozliczeniowy rozpoczyna się po 1 lipca 2024 roku, otrzymają plany płatności na kolejne miesiące już z nową ceną.

Gigant zabiera głos w sprawie rachunków za gaz

Gigant zabiera głos w sprawie rachunków za gaz

Źródło:
PAP

Sejm uchwalił w piątek z poprawkami nowelizację ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, która wdraża do polskiego porządku prawnego dwie unijne dyrektywy. Wbrew apelom czołowych mediów posłowie odrzucili poprawki, które wzmocniłyby polskich wydawców w negocjacjach z gigantami technologicznymi.

Ważne poprawki przepadły. Media "zagłodzą cyfrowi giganci"

Ważne poprawki przepadły. Media "zagłodzą cyfrowi giganci"

Źródło:
PAP

W piątek w Sejmie odbyło się głosowanie w sprawie poselskiego projektu ustawy dopuszczającej dwie niedziele handlowe w miesiącu. Parlamentarzyści zdecydowali o skierowaniu go do dalszych prac do komisji. Sejm odrzucił wniosek posłów PiS i Lewicy o odrzucenie go w pierwszym czytaniu.

Zmiany w zakazie handlu. Decyzja posłów w sprawie dalszych prac nad projektem

Zmiany w zakazie handlu. Decyzja posłów w sprawie dalszych prac nad projektem

Źródło:
PAP

Czesi upodobali sobie Polskę, jako miejsce spędzania wakacji - informuje w piątkowym wydaniu "Puls Biznesu". Szczególnie podoba się im u nas nad Morzem Bałtyckim, lubią również wycieczki objazdowe po kraju.

Sąsiedzi ruszyli do Polski. Skokowy wzrost

Sąsiedzi ruszyli do Polski. Skokowy wzrost

Źródło:
tvn24.pl

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w czerwcu w ujęciu rocznym o 2,6 procent - wynika z tak zwanego szybkiego szacunku, opublikowanego przez Główny Urząd Statystyczny. W maju inflacja była na poziomie 2,5 procent.

Znamy najnowsze dane o inflacji

Znamy najnowsze dane o inflacji

Źródło:
tvn24.pl

W czasie upałów pracodawca musi zapewnić swoim pracownikom odpowiednie warunki. Skrócenie czasu pracy, zapewnienie napojów, czy zainstalowanie klimatyzacji lub wentylatorów w pomieszczeniach - to działania, o których wspomniano w Kodeksie pracy. Za nierespektowanie niektórych przepisów przedsiębiorca może zostać ukarany kwotą nawet 30 tysięcy złotych.

Upały a obowiązki pracodawcy. Kara może być duża

Upały a obowiązki pracodawcy. Kara może być duża

Źródło:
PAP

W tym roku dzień wolności podatkowej wypada 28 czerwca - informuje Centrum imienia Adama Smitha. To symboliczna data, kiedy przestajemy pracować na potrzeby państwa, a zaczynamy zarabiać na siebie.

Zaczynamy pracować na siebie. "Symboliczny moment"

Zaczynamy pracować na siebie. "Symboliczny moment"

Źródło:
tvn24.pl

30 czerwca otwarte będą wszystkie placówki handlowe. Na kolejną niedzielę bez zakazu handlu trzeba będzie poczekać do 25 sierpnia 2024 roku. Niedługo przepisy mogą się jednak zmienić. Na piątek w Sejmie zaplanowano głosowanie w sprawie poselskiego projektu ustawy dopuszczającej dwie niedziele handlowe w miesiącu.

Jedna z siedmiu takich niedziel

Jedna z siedmiu takich niedziel

Źródło:
PAP

1 lipca wchodzi w życie obowiązek przytwierdzania zakrętek do butelek - poinformowała wiceministra klimatu i środowiska Anita Sowińska. Podkreśliła też, że pozostawienie nakrętek przy butelkach jest "najbardziej ekologicznym rozwiązaniem".

Od 1 lipca nowy obowiązek. Ministerstwo przypomina

Od 1 lipca nowy obowiązek. Ministerstwo przypomina

Źródło:
PAP

Już cztery miliony Polaków zastrzegły swój PESEL w rejestrze - wynika z informacji Ministerstwa Cyfryzacji. Resort przypomina, że z tej usługi można skorzystać przez internet lub w urzędzie gminy.

Skorzystały miliony Polaków. Najnowsze dane

Skorzystały miliony Polaków. Najnowsze dane

Źródło:
tvn24.pl

Właściciele aut mogą spodziewać się podwyżek stawek za ubezpieczenie komunikacyjne - prognozuje prezes Polskiej Izby Ubezpieczeń Jan Prądzyński.

Szykują się podwyżki dla właścicieli aut

Szykują się podwyżki dla właścicieli aut

Źródło:
tvn24.pl