Europa bez nowego traktatu. Cameron powiedział NO

Aktualizacja:

Nie będzie zmian traktatowych dla całej Unii. Premier Wielkiej Brytanii David Cameron zgodę na nie uzależniał od taryfy ulgowej dla brytyjskiego systemu finansowego, na co nie zgodziły się m.in. Niemcy i Francja. Nowy pakt fiskalny zawierający zasady dyscypliny finansów publicznych ma być wdrożony umową międzyrządową 17 państw eurolandu oraz 7 innych członków UE, w tym Polski. Takie są główne ustalenia całonocnych obrad szczytu w Brukseli, zakończonych o 5 rano.

- Premier David Cameron zasugerował coś, co jest nie do przyjęcia - żeby wpisać do Traktatu protokół, który pozwalałby Wielkiej Brytanii wycofać się z pewnych zasad odnoszących się do usług finansowych. Nie byliśmy w stanie tego przyjąć, gdyż jesteśmy zdania, że większość problemów na całym świecie była spowodowana brakiem regulacji w zakresie usług finansowych - powiedział nad ranem na konferencji prasowej po pierwszym dniu szczytu prezydent Francji Nicolas Sarkozy.

Premier David Cameron zasugerował coś, co jest nie do przyjęcia - żeby wpisać do Traktatu protokół, który pozwalałby Wielkiej Brytanii wycofać się z pewnych zasad odnoszących się do usług finansowych. Nie byliśmy w stanie tego przyjąć, gdyż jesteśmy zdania, że większość problemów na całym świecie była spowodowana brakiem regulacji w zakresie usług finansowych. prezydent Francji Nicolas Sarkozy

Jak tłumaczył prezydent Francji, taki zapis podważyłby większość wysiłków w zakresie regulacji sektora finansowego. Dodał, że porozumienia będą w związku z tym uchwalone dla 17 krajów strefy euro i tych spoza niej, które będą chciały dołączyć. - Myślę, że w ciągu dnia będę w stanie dać więcej szczegółów co do charakteru prawnego tych porozumień - mówił. Jak dodał, porozumienia powinny być podpisane najpóźniej w marcu.

W szóstce państw UE spoza eurolandu oprócz Polski są Litwa, Łotwa, Bułgaria, Rumunia i Dania. Do głębszej współpracy fiskalnej nie zgłosiły się Wielka Brytania, a także Czechy, Węgry i Szwecja. Przed południem polski minister ds. europejskich Mikołaj Dowgielewicz poinformował, że Węgrzy jednak zmienili zdanie i dołączą do paktu fiskalnego. Zasygnalizował też, że rządy Czech i Szwecji również mogą się zdecydować na ten krok, po konsultacji z partnerami koalicyjnymi w kraju. Wtedy poza porozumieniem znalazłaby się jedynie Wielka Brytania.

Kto tworzy Europę dwóch prędkości?

Sarkozy podkreślał, że nie chce krytykować stanowiska Wielkiej Brytanii. - My robimy wszystko, żeby uratować euro. Wielka Brytania ma klauzulę, że nie musi go przyjmować. Nie chcę tego komentować, ani krytykować, ale trudno zarzucać nam, że to my chcemy budować Unię dwóch prędkości, skoro jej budowanie to właśnie kwestia takich klauzul - mówił. - Mamy naszych przyjaciół z Polski, którzy mówią, że chcą przyjąć euro, jak będą gotowi i to też rozumiemy - dodał.

Według Sarkozy'ego, przy traktatach dwustronnych, jakie będą podpisywane, nie powinno być problemów prawnych.

Prezydent Francji mówił też, że kraje które chcą przystąpić do tego porozumienia zgodziły się na automatyczne sankcje przy przekraczaniu deficytu powyżej 3 proc. PKB. Dopytywany, jakie to będą sankcje, powiedział, że jeszcze nie wiadomo, ale dotyczyć one będą tylko poziomu deficytu, a nie poziomu długu publicznego powyżej 60 proc. PKB

EBC jednak pomoże

Na pytanie, czy jego zdaniem decyzje szczytu uspokoją rynki, Sarkozy powiedział, że nie wie. - Chciałbym to wiedzieć, ale problem jest niezmiernie złożony i nie chcę czytać przyszłości z kryształowej kuli. Razem z panią Merkel stworzyliśmy fundament do, naszym zdaniem, niezbędnych zmian. Zgodziliśmy się też, żeby nie było w tym wkładu sektora prywatnego - mówił.

Dopytywany z kolei o rolę Europejskiego Banku Centralnego i rozczarowanie, jakie przyniosła na rynkach czwartkowa decyzja EBC, że nie będzie drukował euro, by wykupywać za nie obligacje zadłużonych państw, powiedział: - Proszę zwrócić uwagę, co zrobił EBC: Obniżył stopy procentowe do rekordowego poziomu i po raz pierwszy w historii zaoferował bankom komercyjnym nieograniczone trzyletnie pożyczki na jeden proc. Rządy Włoch, czy Hiszpanii mogą się więc zwrócić po niskooprocentowaną pożyczkę do swoich banków, zamiast pożyczać na rynku na 6-7 proc.

Merkel zadowolona z ustaleń pierwszego dnia szczytu (TVN24)
Merkel zadowolona z ustaleń pierwszego dnia szczytu (TVN24)TVN24

Merkel zadowolona

Zadowolenie z rezultatu blisko 10-godzinnych rozmów wyraziła kanclerz Niemiec Angela Merkel. - Od dawna powtarzam, że 17 państw eurogrupy musi odzyskać wiarygodność. Jestem przekonana, że dzięki podjętym dziś decyzjom możemy ten cel osiągnąć i to zrobimy - powiedziała. - To bardzo, bardzo ważny wynik, ponieważ świadczy o tym, że uczymy się na popełnionych w przeszłości błędach - dodała.

- Utworzymy nową unię fiskalną dla euro, która będzie jednocześnie unią stabilizacyjną - oceniła kanclerz.

Barroso i Rompuy: Umowa z takim samym skutkiem, jak zmiana traktatu

Przedstawione przez Sarkozy'ego ustalenia szczytu potwierdzili na wspólnej konferencji prasowej szef Rady Europejskiej Herman van Rompuy i przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso.

Umowa międzyrządowa ma swoje wady, ale skoro nie jest możliwa zmiana traktatu UE, a to okazało się niemożliwe, to musimy wybrać tego typu współpracę na mocy umowy międzyrządowej. szef Rady Europejskiej Herman van Rompuy

- Umowa międzyrządowa ma swoje wady, ale skoro nie jest możliwa zmiana traktatu UE, a to okazało się niemożliwe, to musimy wybrać tego typu współpracę na mocy umowy międzyrządowej - powiedział o nowym pakcie fiskalnym van Rompuy. Podkreślił jednak, że Bruksela liczy, że w długiej perspektywie będzie można także zmienić traktat, ponieważ wszystkie kraje zgodziły się na "wzmocnienie zasad fiskalnych".

Wtórował mu Barroso. - Wolałbym porozumienie jednomyślne, ale nie było to możliwe. Wierzę, że będzie możliwy udział instytucji unijnych w tym procesie (wzmacniania zarządzania gospodarczego eurolandu i dyscypliny finansowej - red.) - powiedział. Ocenił, że zasady "nowego paktu stabilności są znacznie ambitniejsze niż to, co obowiązuje w tej chwili". Zdaniem Barroso zwiększenie integracji fiskalnej poprzez umowę międzynarodową będzie miało taki sam skutek jak zmiana traktatu. - Zobowiązanie polityczne jest tak samo silne jak prawne - argumentował i podkreślał, że obecnie kluczem do ratowania strefy euro jest szybkie działanie, które zwiększy zaufanie rynków.

Wśród ustaleń szczytu van Rompuy wymienił:

Przekazanie przez państwa UE 200 mld euro do MFW, który ma szybko je uruchomić dla zagrożonych państw strefy euro. Wzmocnienie MFW może nastąpić na drodze pożyczek banków centralnych krajów unijnych. Z nieoficjalnych informacji AFP wynika, że 150 mld euro miałoby pochodzić od krajów strefy euro, a 50 mld euro od krajów dziesiątki. Szefowa MFW Christine Legarde wyjaśniła, że potwierdzenie tych 200 mld euro powinno nastąpić w ciągu ok. 10 dni.

Przyspieszenie uruchomienia Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego do lipca 2012 r. EMS ma być stałym funduszem ratunkowym UE o wartości 500 mld euro (60 mld euro od Komisji Europejskiej; 440 mld euro pożyczek i gwarancji kredytowych od krajów strefy euro), o którego powołaniu zdecydowali na początku maja ministrowie finansów UE. Początkowo mówiono o zastąpieniu nim w 2012 lub 2013 roku powołanego nieco wcześniej tymczasowego "bezpiecznika finansowego eurolandu", czyli Europejskiego Funduszu Stabilizacji Finansowej. Jak powiedział wcześniej Sarkozy ESM oraz EFSF będą zarządzane przez Europejski Bank Centralny. Szczegóły tej decyzji muszą jeszcze zostać opracowane.

Zmiana podejścia Brukseli do zaangażowania sektora prywatnego w ratowanie strefy euro. - Zdecydowanie zmieniliśmy naszą doktrynę. Od tej pory będziemy ściśle stosować się do zasad i praktyk MFW. Nasze pierwsze podejście do PSI (dobrowolny udział w stratach), które miało negatywny skutek na rynku długu, jest oficjalnie skończone - ogłosił przewodniczący Rady Europejskiej. Teraz ma się to odbywać według zasad i standardów MFW.

Kwestia euroobligacji zostanie na razie odłożona. - Nie osiągnęliśmy porozumienia w tej sprawie. Ale państwa członkowskie dały mandat prezydentowi UE i KE, by kontynuować działania i złożyć kolejne sprawozdanie ws. integracji fiskalnej, w tym uwspólnotowienia długu (czyli właśnie euroobligacji - red.) - zastrzegł. Euroobligacjom stanowczo sprzeciwiają się Niemcy.

A także utworzenie nowego "paktu fiskalnego" zakładającego większą dyscyplinę budżetową:

Nowe państwa członkowskie będą musiały zapisać nowe zasady fiskalne w swoich konstytucjach lub dokumentach równoważnych

Zasady dotyczące nadmiernego deficytu będą bardziej automatyczne

Państwa członkowskie będą musiały składać preliminarze budżetowe w Komisji Europejskiej

Budżety państw członkowskich powinny być zrównoważone, a deficyty zaciągane tylko w w przypadku wyjątkowych okoliczności gospodarczych, np. do pobudzenia wzrostu konkluzja po pierwszym dniu szczytu

Herman van Rompuy o ustaleniach szczytu (TVN24)
Herman van Rompuy o ustaleniach szczytu (TVN24)TVN24
Barroso: Liczymy na zmianę traktatu w przyszłości (TVN24)
Barroso: Liczymy na zmianę traktatu w przyszłości (TVN24)TVN24

Wszystkie te zasady będą na razie wprowadzone w formie umowy międzyrządowej. Na zapisanie ich w nowym traktacie UE nie zgodził się Londyn. Brytyjski premier David Cameron zażądał podczas spotkania zabezpieczeń mających ograniczać wpływy rosnących w siłę regulatorów rynku finansowego Unii Europejskiej. Od spełnienia jego warunków uzależnił m.in. zgodę Wielkiej Brytanii na jakiekolwiek zmiany w unijnym traktacie, gdyby dotyczyły wszystkich krajów Wspólnoty, a nie tylko strefy euro.

Cameron chciał, by unijni regulatorzy systemów: bankowego, giełdowego i ubezpieczeniowego nie byli nadrzędni wobec regulatorów brytyjskich. - Krajowe organy nadzoru powinny pozostać odpowiedzialne za codzienną kontrolę poszczególnych przedsiębiorstw - miał mówić podczas spotkania podkreślając chęć zachowania władzy nad londyńskim centrum finansowym - City. Według Camerona Europejski Nadzór Bankowy nie powinien też narzucać brytyjskim bankom wymogu dokapitalizowania. - Europa powinna być powstrzymana przed nakładaniem dodatkowych kosztów na brytyjskiego podatnika - powiedział Reutersowi jeden z brytyjskich przedstawicieli na szczycie.

Wielka Brytania chciała również gwarancji, by siedziba Europejskiego Nadzoru Bankowego pozostała w City oraz zobowiązania ze strony Europejskiego Banku Centralnego, by rozliczał transakcje w euro wewnątrz strefy, a nie w City. W końcu szef brytyjskiego rządu domagał się większej elastyczności dla krajów UE w popieraniu jej niektórych przepisów, zwłaszcza jeśli chodzi o kwestie sektora finansowego i nowych obowiązków, jaki chce na niego nakładać Wspólnota. Stanowisko Camerona może być wytłumaczeniem dlaczego między nim a Nicolasem Sarkozym znów doszło do kłótni.

Obiecujący początek

Pierwsze przecieki zza zamkniętych drzwi, za którymi obradowali przywódcy dawały nadzieję na pełne porozumienie. Było to przed północą.

Urzędnicy unijni, na których powoływał się Reuters, podkreślali, że jest zgoda w sprawie nowego "fiskalnego porozumienia". Dodawali, że zgodzono się, by sankcje na kraje łamiące dyscyplinę budżetową były stosowane automatycznie, chyba że zablokowane zostaną przez kwalifikowaną większością głosów. Obecnie wynosi ona 255 na 345 głosów w Radzie Unii Europejskiej (73,91 proc.), jeśli akt głosowany jest na wniosek Komisji Europejskiej, lub w innych przypadkach 232 głosy oddane przez co najmniej 2/3 ogółu (czyli 17) państw. Zablokować decyzję mogłyby też trzy czwarte państw członkowskich.

Premier Wielkiej Brytanii: To bardzo ważne rozmowy/TVN24
Premier Wielkiej Brytanii: To bardzo ważne rozmowy/TVN24TVN24

Czytaj też: Nieformalne spotkanie Francja-Niemcy-Wielka Brytania bez kompromisu

Czytaj raport: Europa nad przepaścią

Źródło: Reuters, PAP, TVN24

Pozostałe wiadomości

Jeśli złoty umocni się wobec dolara bardziej niż frank szwajcarski, Polska może stać się 20. gospodarką świata - stwierdził doktor Piotr Maszczyk ze Szkoły Głównej Handlowej. Podkreślił, że istotną rolę odegrają także demografia i rozwój innowacyjności nad Wisłą.

Ekspert o słowach Donalda Tuska. "Wysokie prawdopodobieństwo"

Ekspert o słowach Donalda Tuska. "Wysokie prawdopodobieństwo"

Źródło:
PAP

Donald Trump wysłał listy do Japonii i Korei Południowej z zapowiedzią wprowadzenia 25-procentowych ceł na import z tych krajów. Prezydent USA pokazał też listy w tej sprawie, które wysłał do Malezji, Kazachstanu, RPA, Laosu i Mjanmy. Lista krajów objętych cłami jest jednak dłuższa.

Donald Trump wysyła listy. Wyjaśnia powody decyzji

Donald Trump wysyła listy. Wyjaśnia powody decyzji

Źródło:
PAP, Reuters

Minister finansów USA Scott Bessent ogłosił, że w ciągu dwóch dni zostaną przedstawione nowe umowy handlowe z amerykańskimi partnerami. W środę upływa wyznaczony przez Waszyngton termin na ich wynegocjowanie.

"W ciągu najbliższych 48 godzin będziemy mieć kilka ogłoszeń"

"W ciągu najbliższych 48 godzin będziemy mieć kilka ogłoszeń"

Źródło:
PAP

Akcje Tesli spadają o ponad siedem procent. W sobotę szef producenta samochodów elektrycznych Elon Musk ogłosił powstanie nowej partii. Polityczne zaangażowanie biznesmena budzi kontrowersje wśród części inwestorów.

Kurs Tesli. Mocna reakcja po ogłoszeniu Elona Muska

Kurs Tesli. Mocna reakcja po ogłoszeniu Elona Muska

Źródło:
PAP

Klarowne i zrozumiałe informacje, większa ochrona klientów i zakaz reklam, w których pożyczka pokazana jest jako sposób poprawy poziomu życia - to główne założenia projektu ustawy o kredycie konsumenckim. Nowe regulacje mają dostosować prawo do unijnych dyrektyw.

Zmiany w kredytach. Jest projekt

Zmiany w kredytach. Jest projekt

Źródło:
PAP

W ramach deregulacji strona społeczna zgłosiła 500 propozycji, powstało około 175 aktów prawnych, a prawie 20 ustaw zostało podpisanych przez prezydenta - przekazał na konferencji prasowej szef Inicjatywy SprawdzaMY, prezes InPostu Rafał Brzoska. Oto najważniejsze rzeczy, które udało się zrobić.

Deregulacja. To się udało zrobić

Deregulacja. To się udało zrobić

Źródło:
PAP, tvn24.pl

- Polska gospodarka w roku 2025 będzie na 20. miejscu na świecie i wyprzedzi Szwajcarię, a siła nabywcza Polaka jest wyższa niż Japończyka - stwierdził w poniedziałek premier Donald Tusk podczas wystąpienia w budynku warszawskiej giełdy. Dodał, że działania w sprawie deregulacji "to największa zmiana ustrojowa od czasu wstąpienia Polski do Unii Europejskiej".

Tusk: Polska wyprzedzi Szwajcarię

Tusk: Polska wyprzedzi Szwajcarię

Źródło:
PAP

Minister transportu Rosji Roman Starowojt został odwołany przez przywódcę kraju Władimira Putina bez podania przyczyny. Dziennik "Izwiestia" podał, że Starowojt został znaleziony martwy w mieście Odincowo w obwodzie moskiewskim. Zdaniem gazety polityk prawdopodobnie popełnił samobójstwo.

Media: odwołany przez Putina minister znaleziony martwy

Media: odwołany przez Putina minister znaleziony martwy

Źródło:
PAP

Chiny sprzeciwiają się używaniu ceł jako narzędzia nacisku - przekazała w poniedziałek rzeczniczka chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych Mao Ning. To odpowiedź Pekinu na sformułowane przez prezydenta Donalda Trumpa ostrzeżenie, że USA będą podwyższać cła dla krajów sprzyjających BRICS.

Groźby Trumpa. Jest reakcja Chin

Groźby Trumpa. Jest reakcja Chin

Źródło:
PAP

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny postawił zarzuty organizatorowi wydarzeń artystycznych Live Nation, kwestionując regulaminy firmy. UOKiK wskazał w komunikacie, że chodzi o zakaz wnoszenia bagaży na organizowane przez firmę imprezy i obowiązkowe opłaty za zostawienie plecaków i torebek w depozycie.

"Kiedy torebka staje się bagażem". Prezes UOKiK postawił zarzuty

"Kiedy torebka staje się bagażem". Prezes UOKiK postawił zarzuty

Źródło:
PAP

Czeska rafineria Litvinov wznowiła pracę po piątkowej awarii prądu - podał Unipetrol, który jest częścią grupy Orlen. 

Czeska rafineria Orlenu wznawia działanie

Czeska rafineria Orlenu wznawia działanie

Źródło:
PAP

Ponad osiem tysięcy gospodarstw domowych w Wiedniu zaczęło nowy tydzień bez prądu. Z powodu awarii zasilania w poniedziałek rano nie jeździło też metro i pociągi w południowej części stolicy Austrii. Służby zdołały już przywrócić dostawy energii elektrycznej do większości odbiorców.

Blackout w europejskiej stolicy

Blackout w europejskiej stolicy

Źródło:
PAP

Pod pretekstem tak zwanego pakietu antyblackoutowego rząd planuje zniesienie taryf na energię elektryczną, które obecnie chronią odbiorców przed nadmiernymi podwyżkami cen ze strony dostawców energii - informuje w poniedziałkowym wydaniu "Rzeczpospolita".

Rewolucja w rachunkach dla milionów Polaków

Rewolucja w rachunkach dla milionów Polaków

Źródło:
PAP

Resort sprawiedliwości zrezygnował z przepisu, który miał gwarantować kredytobiorcom zwrot pieniędzy już po wyroku sądu pierwszej instancji - zwraca uwagę w poniedziałkowym wydaniu "Dziennik Gazeta Prawna".

Ważna zmiana w projekcie ustawy frankowej    

Ważna zmiana w projekcie ustawy frankowej    

Źródło:
PAP

Aparat fotograficzny tylko na czas wakacji, najnowszy smartfon do przetestowania. Najem sprzętu przeżywa boom - informuje poniedziałkowa "Rzeczpospolita".

Nowy trend nad Wisłą

Nowy trend nad Wisłą

Źródło:
PAP

W Paryżu doszło w sobotę do wielu lokalnych awarii prądu, których powodem była niedawna fala upałów - poinformował koncern energetyczny Enedis w komunikacie około północy. Awaria dotknęła między innymi część budynków Zgromadzenia Narodowego, niższej izby parlamentu.

Seria awarii prądu w europejskiej stolicy

Seria awarii prądu w europejskiej stolicy

Źródło:
PAP

Stany Zjednoczone są bliskie zawarcia kilku umów handlowych - poinformował w niedzielę w telewizji CNN amerykański sekretarz skarbu Scott Bessent, nie precyzując jednak, z którymi krajami toczą się rozmowy.

Nowa zapowiedź w sprawie ceł. "Wtedy to się stanie"

Nowa zapowiedź w sprawie ceł. "Wtedy to się stanie"

Źródło:
PAP

Do Państwowej Inspekcji Pracy w 2024 roku wpłynęło około 50 tysięcy skarg na brak wypłat. Urząd wydał decyzje na rekordową kwotę 270 milionów złotych. To tak, jakby cały Inowrocław pracował za darmo. Do tego skargi dotyczą także naruszeń związanych z czasem pracy. Niewypałem okazała się także ustawa o ochronie sygnalistów z zeszłego roku. Zgłoszeń praktycznie nie ma.

Polacy skarżą się na brak wypłat. Rekordowa kwota

Polacy skarżą się na brak wypłat. Rekordowa kwota

Źródło:
PAP

Sprzedaż produkowanego przez Teslę modelu Cybertruck okazała się daleka od szumnych zapowiedzi Elona Muska - zwraca uwagę CNN. Amerykański serwis pisze wręcz o motoryzacyjnej "klapie", za którą mają stać stosunkowo wysoka cena, liczne akcje serwisowe, a także polityczne zaangażowanie najbogatszego człowieka świata.

CNN: motoryzacyjna klapa pomimo szumnych zapowiedzi Muska

CNN: motoryzacyjna klapa pomimo szumnych zapowiedzi Muska

Źródło:
CNN

W piątek w Pradze i kilku innych czeskich miastach miała miejsce kilkugodzinna awaria prądu. To kolejna taka sytuacja po kwietniowym blackoutcie w Hiszpanii i Portugalii. W ocenie profesora Mariusza Ruszla z Politechniki Rzeszowskiej, by nie doszło do takiego zdarzenia w Polsce konieczne jest zwiększenie odporności naszej sieci i przyśpieszenie jej modernizacji. Na wszelki wypadek w każdym domu powinien jednak być zapas wody, latarka oraz gotówka.

"Zapas wody, lekarstwa, gotówka". Co blackout w Czechach powinien powiedzieć nam

"Zapas wody, lekarstwa, gotówka". Co blackout w Czechach powinien powiedzieć nam

Źródło:
PAP