Pakiet antykryzysowy ruszy w sobotę

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN CNBC BIZNESWiceminister pracy Czesława Ostrowska: pakiet rusza w sobotę

Komisja Europejska zgodziła się na polskie przepisy dotyczące pomocy dla firm dotkniętych kryzysem. - Pakiet wspierający rynek pracy wejdzie w życie w sobotę - powiedziała w TVN CNBC Biznes wiceminister pracy Czesława Ostrowska.

Ostrowska o pakiecie (TVN CNBC Biznes)

- Rząd polski uzyskał już zgodę Komisji Europejskiej na udzielenie pomocy publicznej, w związku z tym od soboty obowiązuje cała ustawa i zarówno te rozwiązania dotyczące elastycznego czasu pracy, jak również te rozwiązania, które dotyczą subwencjonowania miejsc pracy - powiedziała minister Ostrowska.

Jak dodała, przedsiębiorca będzie mógł oczekiwać wsparcia od państwa w niecały miesiąc po złożeniu stosownych dokumentów. - W ciągu trzech, maksymalnie czterech tygodni już to wszystko powinno być zamknięte - zapewniła.

Wiceminister Ostrowska podkreśliła też, że w sobotę w życie wejdą także przepisy o tzw. postojowym. - W przypadku postojowego pracownik każdy musi wyrazić indywidualną zgodę na piśmie. I po zawarciu tego porozumienia niezwłocznie należy zawiadomić inspektora pracy - wyjaśniła.

Ochrona dla 250 tys. miejsc pracy

Jak powiedziała Ostrowska, pakiet pozwoli uchronić 250 tysięcy miejsc pracy i utworzyć kolejne 50 tysięcy.

Pakiet antykryzysowy adresowany jest do dwóch grup przedsiębiorców. Do pierwszej należą wszyscy przedsiębiorcy – bez względu na wielkość firmy, status prawny czy kondycję finansową. Dla tej grupy przewiduje się m.in. dłuższe okresy rozliczeniowe, elastyczny czas pracy i ograniczenia w stosowaniu umów na czas określony.

Do drugiej grupy zaliczają się wyłącznie przedsiębiorcy mający przejściowe trudności finansowe – otrzymają oni wsparcie z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych lub ze środków Funduszu Pracy na utrzymanie miejsc pracy.

W maju premier Tusk, zapewniał, że do końca 2010 roku na rozwiązania zawarte w pakiecie zostanie przeznaczone 1,7 mld zł.

Źródło: TVN CNBC Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC BIZNES