Polskie banki odnotowały w pierwszym kwartale tego roku 1 714 prób wyłudzeń kredytów. Mniejsza była też ogólna suma, jaka próbowano z banków wyłudzić. Jednak w pojedynczych przypadkach kwoty były całkiem spore.
1 714 prób wyłudzeń kredytów to najniższy wynik w całej historii badań, prowadzonych od początku 2008 roku. Tendencja od dwóch lat jest wyraźnie spadkowa, ale jeszcze trzy miesiące temu było to o 270 przypadków więcej. W rekordowym III kwartale 2008 roku udaremnionych prób wyłudzeń w bankach było nieco ponad 2 400.
Zgubiłeś, ukradli? Zgłoś!
Spadek tej liczby ma zapewne związek z większą świadomością, że w przypadku utraty dokumentów trzeba zadbać o własne interesy i zastrzec je. Samo zgłoszenie policji kradzieży czy utraty dowodu osobistego, paszportu czy książeczki wojskowej nie wystarcza - należy także złożyć ich zawiadomienie w systemie Dokumenty Zastrzeżone, prowadzonym przez Związek Banków Polskich.
Można to zrobić w każdej z 25 tysięcy placówek bankowych w Polsce - niekoniecznie w banku, gdzie mamy swoje konto (warto to zrobić także wtedy, gdy konta w ogóle nie mamy). Niektóre banki czynność taką wykonują gratis, inne pobierają opłaty rzędu 20-30 złotych za zastrzeżenie dokumentów.
Na koniec ubiegłego roku lista zastrzeżonych dokumentów tożsamości liczyła 950 095 sztuk, podczas gdy rok wcześniej było ich ponad 848 tysięcy, a niespełna 744 tysiące w roku 2008. Spada natomiast liczba odnotowanych przez policję prób posłużenia się dokumentami innej osoby: w zeszłym roku było ich nieco ponad 16 tysięcy, zaś w 2009 i 2008 po ok. 19 tysięcy. W latach 2003 i 2004 liczba ta przekraczała 33 tysiące.
Polowanie na grubego zwierza
Choć spada zarówno liczba przypadków użycia cudzych (lub sfałszowanych) dokumentów, jak i liczba prób wyłudzenia kredytów, to okazuje się, że przestępcy próbują polować na grubszego zwierza: próbują wyłudzać coraz większe kwoty. Rekordzista kwartału próbował 7 marca 2011 r., w województwie łódzkim wyłudzić 9 milionów złotych.
Niewiele mniej, bo 8 milionów usiłowano wyłudzić 21 marca 2011 r. w jednym z banków w województwie małopolskim. W zeszłym roku najwyższa kwota, jaką usiłowano wyłudzić wyniosła 4,2 mln zł.
Przeciętna kwota, jaką próbowano w ostatnim kwartale wyłudzić, to 31 520 zł, zaś ogólna suma udaremnionych wyłudzeń to prawie 107 milionów.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24