Nowy taryfikator punktów karnych. "Zamiar miał być dobry, wykonanie słabe"

Źródło:
TVN24
Jan Strzeżek i Kuba Czajkowski komentują nowy taryfikator
Jan Strzeżek i Kuba Czajkowski komentują nowy taryfikatorTVN24
wideo 2/6
Jan Strzeżek i Kuba Czajkowski komentują nowy taryfikatorTVN24

- Nie chodzi o to, aby dać wysokie mandaty, a żeby każde przestępstwo było wykrywane, żeby nieuchronność kary była na wysokim poziomie - tak skomentował w TVN24 Jan Strzeżek z Porozumienia nowy taryfikator punktów karnych. Kuba Czajkowski z "Miasto jest nasze" ocenia, że nowe przepisy to "drobny kroczek w dobrą stronę". W nowym taryfikatorze punktów karnych wyszczególniono szereg wykroczeń, za które kierowca może otrzymać jednorazowo 15 punktów karnych.

Od 17 września zacznie obowiązywać nowy taryfikator punktów karnych. W wyniku zmian za niektóre wykroczenia będzie można nałożyć już nie 10, ale nawet 15 punktów karnych. Prawo jazdy będzie można stracić już na przykład za dwukrotne naruszenie zakazu używania telefonu w czasie jazdy.

- Drobny kroczek w dobrą stronę. Koszt społeczny wypadków drogowych według Krajowej Rady Bezpieczeństwa i Ruchu Drogowego kosztuje nas 40 miliardów złotych rocznie, wcześniej było 57 miliardów złotych. To spadek o 31 procent - zaznaczył w programie "Tak jest" Kuba Czajkowski.

Dodał, że "mamy zbyt dużo tragedii, dużo osób ginie na drogach, jest zbyt dużo ofiar, nie tylko śmiertelnych, ale osób, które są trwale niepełnosprawne". - To są dramaty tysięcy rodzin - zaznaczył.

- Nie ma momentu, w którym możemy powiedzieć stop w przypadku bezpieczeństwa w ruchu drogowego. Życie i zdrowie Polek i Polaków jest najważniejsze. Powinniśmy robić wszystko, aby ofiar było zero - podkreślił.

Nieuchronność kary

Jan Strzeżek komentując nowy taryfikator, ocenił, że "zamiar miał być dobry, wykonanie słabe".

- Nie chodzi o to, aby dać wysokie mandaty, a żeby każde przestępstwo było wykrywane. Żeby nieuchronność kary była na wysokim poziomie - zaznaczył.

Według niego "problem jest w tym, że chodzi o to, aby pod płaszczykiem bezpieczeństwa drogowego wyciągnąć jak najwięcej pieniędzy do budżetu państwa".

Podał, że zaprognozowana kwota w budżecie państwa z tytułu mandatów w roku 2022 wyniosła 4 miliardy złotych.

Nowoczesne technologie i ani jednego wypadku

Kuba Czajkowski zaznacza, że zmiany w przepisach ruchu drogowego nie są zamachem na portfele.

- Stanowią 0,1 procent budżetu państwa. To nie są znaczne kwoty. Bezcenne jest życie Polek i Polaków - skomentował.

Również uważa, że brakuje egzekucji wykroczeń na drodze, i to nie tylko przez policjantów.

- Mamy XXI wiek, wykorzystajmy więc nowoczesne technologie do automatyzacji, i więcej odcinkowych pomiarów prędkości - powiedział.

Jako przykład podał, że w tunelu południowej obwodnicy Warszawy było 10 milionów przejazdów i ani jednego wypadku.

- Bo jest odcinkowy pomiar prędkości - ocenił Kuba Czajkowski.

Patologiczne rozwiązania

Jan Strzeżek zauważył, że w wielu miejscach poziom ograniczenia prędkości jest dość abstrakcyjny. 

- Na S7,  na trasie Warszawa-Gdańsk jest ustawione ograniczenie do 80 km/h. Jest zbyt wiele miejsc, gdzie mamy do czynienia z patologicznymi niskimi ograniczeniami prędkości, np. 50 km/h na drodze z trzema pasami. Karajmy, jeśli ktoś przegina na drodze, ale też nie sprawiajmy, że po polskich drogach nie da się jeździć - apelował radny Porozumienia. Według niego, jeśli chcemy, żeby ludzie przestrzegali prawa, to prawo musi być proste. - Czego jestem zwolennikiem. Albo musi być dotkliwe i wtedy, im bardziej będziemy ludzi kontrolować, tym lepiej - powiedział.

Autorka/Autor:jr

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Węgry zostaną wezwane do wyjaśnień przez Komisję Europejską w sprawie zakresu ułatwień wizowych dla Rosjan i Białorusinów oraz ich zgodności z unijnymi przepisami - zapowiedziała rzeczniczka KE Anitta Hipper. Według przepisów Węgry nie mogą wpuszczać osób stanowiących zagrożenie dla bezpieczeństwa UE. Ułatwienia dla Rosji i Białorusi zostały wprowadzone w lipcu.

Ułatwienia wizowe dla Rosjan i Białorusinów. Bruksela chce wyjaśnień

Ułatwienia wizowe dla Rosjan i Białorusinów. Bruksela chce wyjaśnień

Źródło:
PAP

- W ministerstwie trwają prace nad wprowadzeniem do prawa zapisów dotyczących temperatury maksymalnej - powiedziała w programie "Fakty po Faktach" na antenie TVN24 ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Dopytywana o to, jakie zmiany mogą zostać jeszcze zaimplementowane, odpowiedziała: "na przykład skrócenie czasu pracy, wprowadzenie sjesty, przerwy, zapewnienie dostępu do pomieszczenia chłodzącego".

Sjesta w Polsce? "Musimy powoli przygotowywać się także do takich zmian"

Sjesta w Polsce? "Musimy powoli przygotowywać się także do takich zmian"

Źródło:
tvn24.pl

Pracujemy nad wprowadzeniem zmian w przepisach regulujących zasady pracy w trakcie upałów - ogłosiła we wtorek ministra rodziny Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Resort rozważa między innymi wprowadzenie przerw na schłodzenie, skrócenie czasu pracy albo montaż klimatyzacji w biurach.

Praca w upale na nowych zasadach. Propozycje ministerstwa

Praca w upale na nowych zasadach. Propozycje ministerstwa

Źródło:
PAP

W drugim kwartale 2024 roku codziennie próbowano z polskich banków ukraść 875 tysięcy złotych - dowiadujemy się z raportu Związku Banków Polskich. ZBP wyjaśniło, że chodzi o 3229 prób wyłudzeń kredytów.

Codziennie próbowano ukraść 875 tysięcy złotych. Dane z banków

Codziennie próbowano ukraść 875 tysięcy złotych. Dane z banków

Źródło:
PAP

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Duża suma trafi jednak do gracza z Polski w ramach nagrody drugiego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 30 lipca 2024 roku.

Duża wygrana w Eurojackpot w Polsce

Duża wygrana w Eurojackpot w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

W koalicji rozważane są cztery pomysły na zmianę składki zdrowotnej. Porozumienia jednak nie widać, a eksperci ostrzegają, że to ostatni moment na przedstawienie konkretnych rozwiązań - donosi "Rzeczpospolita". Rząd chce, by składka zdrowotna na nowych zasadach obowiązywała od 1 stycznia 2025 roku.

Jedna koalicja, cztery propozycje. Niepewny los składki zdrowotnej

Jedna koalicja, cztery propozycje. Niepewny los składki zdrowotnej

Źródło:
PAP

Trwają pace nad rozporządzeniem, na mocy którego zostaną wypłacone środki dla rolników poszkodowanych w wyniku wiosennych przymrozków oraz gradobicia - zapowiedział minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski. W sumie pula pomocy może wynieść nawet 476 milionów złotych. Szef resortu rolnictwa poruszył również temat strat poniesionych w wyniku suszy.

Dodatkowe pieniądze dla rolników. Ważna zapowiedź ministra

Dodatkowe pieniądze dla rolników. Ważna zapowiedź ministra

Źródło:
PAP

Chcieli kupić mieszkanie, liczyli na zapowiadane w kampanii wyborczej wsparcie państwa. Teraz okazuje się, że nowego programu tanich kredytów może w ogóle nie być. A frustracja rośnie. Ale są też tacy, których cieszy potencjalne fiasko kredytu #naStart. - Dzięki temu, że go nie uchwalili, właśnie kupujemy mieszkanie - mówi nam jedna z rozmówczyń.

Sieroty po kredycie #na Start. "Kasę na mieszkanie trzeba było zbierać od komunii"

Sieroty po kredycie #na Start. "Kasę na mieszkanie trzeba było zbierać od komunii"

Źródło:
tvn24.pl

W ciągu czterech lat podmioty związane z Dominikiem Basiorem, PR-owcem Mateusza Morawieckiego, sprzedały Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych sprzęt o wartości co najmniej 147 milionów złotych - wynika z doniesień Onetu. Chodzi między innymi o materiały do walki z pandemią takie jak maseczki, rękawiczki lub inne środki ochrony osobistej.

Prawie 150 mln zł na maseczki i agregaty. CBA sprawdza człowieka Morawieckiego

Prawie 150 mln zł na maseczki i agregaty. CBA sprawdza człowieka Morawieckiego

Źródło:
Onet

W całej Unii Europejskiej weszła w życie dyrektywa o prawie do naprawy, która ma ułatwiać naprawę wadliwych sprzętów domowych i zachęcać konsumentów do reperowania zamiast wymiany. Państwa unijne mają dwa lata na wdrożenie przepisów.

Weszła w życie unijna dyrektywa o prawie do naprawy

Weszła w życie unijna dyrektywa o prawie do naprawy

Źródło:
PAP

Resort rozwoju zawiadamia prokuraturę w sprawie przeznaczenia niemal sześciu milionów złotych na promocję programów mieszkaniowych. - To przypominało jakąś szybką produkcję, jakąś taśmę produkcyjną, gdzie po prostu te pieniądze były wydawane w sposób niezgodny z zasadami - stwierdził na antenie TVN24 Mirosław Suchoń z Trzeciej Drogi-Polska 2050.

Resort rozwoju zawiadamia prokuraturę. "Proces rozliczania będzie rozciągnięty na wiele lat"

Resort rozwoju zawiadamia prokuraturę. "Proces rozliczania będzie rozciągnięty na wiele lat"

Źródło:
tvn24.pl

W ciągu ostatnich dwudziestu czterech latach długość życia Polek wydłużyła się o 8,5 roku, z kolei Polaków o 6,8 roku - wynika z raportu opublikowanego przez Główny Urząd Statystyczny. W Polsce, podobnie jak w innych europejskich krajach, umieralność wśród mężczyzn jest wyższa w porównaniu do kobiet. Pod względem przeciętnego trwania życia mężczyzn Polska w 2023 r. zajmowała dopiero 28 miejsce spośród 34 krajów europejskich.

Długość życia w Polsce nie tak wysoka jak w innych krajach Europy

Długość życia w Polsce nie tak wysoka jak w innych krajach Europy

Źródło:
PAP

Liczba ugód frankowych banków z klientami przekroczyła 100 tysięcy - przekazał prezes Związku Banków Polskich Tadeusz Białek, wskazując, że są to szacunki ZBP.

Ile ugód frankowych zawarły banki? Podano szacunki

Ile ugód frankowych zawarły banki? Podano szacunki

Źródło:
PAP

Energia energetyczna produkowana w Unii Europejskiej za pomocą fotowoltaiki i wiatraków zdeklasowała w I połowie tego roku energię wyprodukowaną z paliw kopalnych - wynika z opublikowanego raportu think-tanku Ember. Udział tych źródeł w produkcji sięgnął rekordowych 30 procent.

Pierwszy taki wynik w Unii Europejskiej. Zielona energia górą

Pierwszy taki wynik w Unii Europejskiej. Zielona energia górą

Źródło:
PAP

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pracuje nad zmianami prawa w zakresie pracy w upały - donosi wtorkowy "Dziennik Gazeta Prawna". Resort przekazał, że analizuje "rozwiązanie idące najdalej". Chodzi o regulacje podobne do tych znanych z południa Europy, czyli "po przekroczeniu maksymalnej temperatury pracownicy są zwalniani do domu".

Sjesta w Polsce? Ministerstwo pracy rozważa takie rozwiązanie

Sjesta w Polsce? Ministerstwo pracy rozważa takie rozwiązanie

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Obiekty kultu, takie jak przydrożne krzyże i figurki świętych czy kapliczki, mogą zostać objęte podatkiem od nieruchomości - donosi wtorkowy "Puls Biznesu". Zmiana miałaby zostać uchwalona przy okazji zapowiadanego wcześniej opodatkowania garaży i nowej definicję budowli.

Mała architektura do opodatkowania. Czy trzeba będzie płacić za kapliczki i krzyże?

Mała architektura do opodatkowania. Czy trzeba będzie płacić za kapliczki i krzyże?

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Akcyza na papierosy wzrośnie o 25 procent w 2025 roku oraz 20 procent w 2026 roku - wynika z informacji opublikowanej przez KPRM. Skokowa podwyżka podatku akcyzowego obejmie także płyn do papierosów elektronicznych i urządzenia do waporyzacji.

Podwyżka akcyzy na papierosy w 2025 roku. Jest nowy projekt rządu

Podwyżka akcyzy na papierosy w 2025 roku. Jest nowy projekt rządu

Źródło:
PAP

Koncerty Taylor Swift, to nie tylko wydarzenie muzyczne, ale szansa na duże przychody dla gospodarki. Obroty w restauracjach blisko położonych miejsca koncertu zwiększają się o nawet 70-80 procent - wynika z badania Mastercard Economics Institute. - Przewidujemy, że sklepy, restauracje i bary oraz branża hotelarska w Warszawie odnotują znaczny wzrost sprzedaży w ciągu tych trzech dni - prognozuje Lehmanova, główna ekonomistka instytutu. Swift zagra w Warszawie trzy koncerty, pierwszy odbędzie się 1 sierpnia.

Gwiazda rozpala nie tylko serca, ale też otwiera portfele. Warszawskie restauracje liczą na zyski

Gwiazda rozpala nie tylko serca, ale też otwiera portfele. Warszawskie restauracje liczą na zyski

Źródło:
PAP