Europejskie banki czekają nowe testy odporności na kryzys. Ministrowie finansów krajów UE zdecydowali o powtórzeniu stress-testów, jakim w ubiegłym roku poddano 91 europejskich banków - podaje agencja Reutera powołując się na źródło w węgierskiej prezydencji. MFW ma przeprowadzić podobne stress-testy w Wielkiej Brytanii, Szwecji i Luksemburgu.
Według agencji Reutera, testy przeprowadzane przez Europejski Bank Centralny obejmą te same 91 banków, co w roku ubiegłym. Na liście jest jeden bank z naszego kraju - PKO BP. Poprzednim razem egzamin zdał bez szwanku. Kryteriów przyjętych w ubiegłorocznych stress testach nie spełniło pięć banków hiszpańskich, jeden niemiecki i jeden grecki.
Tym razem jednak wyżej zawieszona zostanie poprzeczka dotycząca wymaganej płynności banków. Z tego powodu EBC spodziewa się, że więcej banków może oblać tegoroczny sprawdzian. Ubiegłoroczne stress testy rynek odebrał jako zbyt łagodne.
Stress testy polegają na sprawdzeniu, czy bank - w sytuacji, gdy np. część posiadanych przez niego obligacji okaże się bezwartościowa - jest w stanie zachować płynność finansową, czy też upadnie. Scenariusz stress-testu, czyli założenie które z aktywów uznawane są w symulacji za bezwartościowe - jest przez autorów badania trzymany w tajemnicy.
Kryteria mają zostać sformułowane w marcu. Nowa seria stress-testów ma zostać przeprowadzona w maju, a jej wyniki opublikowane w trzecim kwartale tego roku.
Źródło: TVN CNBC