Najnowsze

Nowa wizja nowego szefa Microsoftu. Oprogramowanie ma myśleć za nas

Najnowsze

wikipedia.orgDelve ma być innowacyjnym narzędziem dla firm

Jeszcze przed końcem roku Mircosoft chce wypuścić na rynek narzędzie przypominające inteligentne oprogramowanie z filmu „Ona". Aplikacja podsunie nam pod nos to, co sami moglibyśmy przeoczyć.

Tego typu oprogramowanie to element wizji Satyi Nadelli, nowego szefa Microsoftu, którą niedawno przedstawił. Zakłada ona mniejsze koncertowanie się na urządzeniach, a większe na tym, jak ludzie je wykorzystują. Telefon, tablet, komputer czy TV mają znać użytkowników, rozumieć ich i zgadywać ich potrzeby, zanim ci je wyrażą. Całość ma funkcjonować mniej więcej tak, jak w głośnym filmie „Ona", gdzie Samantha, inteligentny system operacyjny, porządkuje maile swojego twórcy Theodora bez jego wiedzy i przygotowuje na ich podstawie książkę do publikacji.

Inteligentne narzędzia

Wizja Nadelli zakłada, że w rezultacie ludzie będą łatwiej i efektywnie współpracować i wyrażać idee na nowe sposoby. Będą zadawać pytania w sposób naturalny, przekraczać bariery językowe. Doprowadzić mają do tego takie narzędzia Microsoftu jak Delve, Cortana, tłumacz Skype czy Power Q&A. Na czym polegają?

Cortana jest odpowiedzią Microsoftu na Siri i jest częścią najnowszej wersji Windows Phone. To wirtualna asystentka wyposażona w sztuczną inteligencję

Tłumacz Skype jest narzędziem... do tłumaczenia w czasie rzeczywistym rozmów użytkowników Skype'a. Jego premiera spodziewana jest na koniec tego roku.

Power Q&A jest z kolei dodatkiem Office 365, pakietu Microsoft Office, który działa w chmurze. To narzędzie do analizy danych. Wpisujemy pytanie, a ten przeszukuje dokumenty firmowe przechowywane w programie SharePoint i Excel i odpowiada na nie.

Nowa wizja dla firm

Ale Delve, nad którym firma pracuje od lat, może okazać się najciekawszym z zapowiedzianych narzędzi nowego Microsotu. Jest odpowiedzią firmy na wyszukiwarkę Google. Nie szuka jednak w internecie jak konkurent, ale przeczesuje nasze wiadomości e-mail, sieci społecznościowe i dokumenty korporacyjne przechowywane w Office 365.

Delve ma wykorzystywać "uczenie maszynowe" i sztuczną inteligencję, aby wyszukiwać i prezentować dokumenty, wiadomości i informacje, które użytkownik mógłby przeoczyć. Mają to być najważniejsze, spersonalizowane dane, oparte o to, jakie akcje podejmowane były przez użytkownika w sieci. Narzędzie ma przypominać Cortanę, z tym, że ma mieć zastosowanie w pracy zawodowej.

Microsoft pokazał Delve w marcu, ale jego oficjalna premiera zostanie ogłoszona konferencji Microsoft Worldwide Partner w przyszłym tygodniu w Waszyngtonie. A przed końcem roku ma być do dyspozycji klientów Office 365.

Autor: hej / Źródło: Business Insider

Źródło zdjęcia głównego: wikipedia.org

Pozostałe wiadomości