Nowa Astra IV wyjdzie z Gliwic

TVN24 Biznes

Aktualizacja:
TVN24Astra IV z Gliwic już wkrótce

Podczas gdy Opel nieoczekiwanie zostaje w rękach General Motors, w gliwickiej fabryce ruszyła seryjna produkcja nowego modelu tej marki - astry czwartej generacji. Rozpoczęto ją kilka tygodni wcześniej niż zakładano. Produkcja ma być stopniowo zwiększana, by do końca roku osiągnąć wielkość 25 aut na godzinę.

Kilkanaście godzin po tym, jak General Motors zdecydował się nie sprzedawać Opla kanadyjsko-rosyjskiemu konsorcjum, polskie przedstawicielstwo koncernu ogłosiło też inną decyzję.

- Produkcja seryjna astry czwartej generacji w fabryce w Gliwicach uruchomiona została wcześniej niż początkowo zakładano. Jest to wynikiem wcześniejszego zakończenia trwającej od początku września finalnej fazy produkcji pilotażowej, w czasie której potwierdzono prawidłowy przebieg wszystkich procesów produkcyjnych" - głosi środowy komunikat General Motors Poland.

Jak podał w środę producent, seryjna produkcja ruszyła we wtorek. Wcześniej, w fazie pilotażowej, powstało ponad 300 aut. Nowa Astra w wersji hatchback (5-drzwiowa) produkowana jest na jednej linii produkcyjnej z pozostałymi gliwickimi modelami - astrą III sedan oraz zafirą.

Najnowocześniejszy w polskich fabrykach

Nowa astra jest najbardziej zaawansowanym technicznie samochodem seryjnym produkowanym w Polsce gm astra

W końcu października przedstawiciele koncernu poinformowali, że na polskim rynku samochód będzie dostępny w styczniu. Od kilku tygodni auto można już kupić w Niemczech, a jeszcze w tym roku będzie to możliwe także we Francji i Wielkiej Brytanii.

Przedstawiciele GM w Polsce i w Europie wiążą duże nadzieje z nowa astrą. Jej poprzednie wersje cieszyły się dużym powodzeniem na rynku, stanowiąc nawet trzecią część sprzedaży Opla, rzędu 500 tys. egzemplarzy rocznie.

Wprowadzenie nowego modelu ma być impulsem prowadzącym do wzrostu produkcji w gliwickiej fabryce, która w tym roku, w związku z kryzysem na europejskim rynku, zmniejszyła produkcję o ponad połowę. Od początku roku do końca września z linii produkcyjnych w zakładzie zjechało 66 tys. 955 aut wobec 151 tys. 779 w tym samym czasie zeszłego roku.

Źródło: PAP, lex.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24