35 tys. zł kary nałożył Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów na Krajową Radę Notarialną. Zdaniem Urzędu zapis z kodeksu etycznego notariusza, mówiący, iż "notariuszowi nie wolno bez zgody Rady Izby Notarialnej otwierać kancelarii w budynku, w którym mieści się już inna kancelaria" ogranicza konkurencję między przedstawicielami tego zawodu. KRN zapowiada odwołanie.
- Z informacji zgromadzonych przez UOKiK wynika, że regionalne izby notarialne niejednokrotnie nie zgadzały się na otwarcie kolejnych kancelarii w jednym budynku - argumentuje swoją decyzję UOKiK. - Istniejący przepis spowodował ograniczenie konkurencji między notariuszami; część z nich miała utrudniony dostęp do rynku, nie mogąc rywalizować o klienta z posiadającymi już kancelarię w danym miejscu - dodano w komunikacie.
UOKiK podkreślił, że zgodnie z Ustawą o ochronie konkurencji i konsumentów zakazane są porozumienia, uchwały lub inne akty związku przedsiębiorców lub ich organów statutowych, których celem lub skutkiem jest wyeliminowanie, ograniczenie lub naruszenie w inny sposób konkurencji.
Będzie odwołanie
Z informacji zgromadzonych przez UOKiK wynika, że regionalne izby notarialne niejednokrotnie nie zgadzały się na otwarcie kolejnych kancelarii w jednym budynku. Istniejący przepis spowodował ograniczenie konkurencji między notariuszami; część z nich miała utrudniony dostęp do rynku, nie mogąc rywalizować o klienta z posiadającymi już kancelarię w danym miejscu uokik o notariuszach
Podkreślił też, że - aby usunąć wszelkie wątpliwości - w marcu Rada dodała do spornego przepisu dodatkowe zdanie. Mówi ono, iż "Rada może nie wyrazić zgody tylko w przypadku, gdy uruchomienie kancelarii w budynku, w którym mieści się już inna kancelaria, zagrażałoby przestrzeganiu prawa, w szczególności zagrażałoby powadze lub godności zawodu w rozumieniu Prawa o notariacie lub zasadom wynikającym z ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji".
- Zdanie to ogranicza odmowę otwarcia kancelarii do przypadków zupełnie wyjątkowych, i wymaga przy takiej odmowie konkretnego uzasadnienia, co w praktyce będzie bardzo trudne - zaznaczył Borzemski.
Dodał też, że kodeks etyczny notariuszy był już kilka lat temu przedmiotem kontroli UOKiK i wówczas ta sprawa nie była podnoszona, a praktyce sporny przepis był stosowany bardzo rzadko.
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24