Na Wall Street wzrosty. S&P po raz pierwszy powyżej 1900 pkt.

Najnowsze

shutterstock.comNa zamknięciu Dow Jones Industrial wzrósł o 63,19 pkt. (0,38 proc.) do 16.606,27 pkt.

Piątkowa sesja przyniosła dalszy ciąg wzrostów na giełdach w USA, a indeks S&P 500 ustanowił nowy historyczny rekord powyżej 1,9 tys. punktów dzięki lepszym od oczekiwań najnowszym danym o sprzedaży nowych domów.

Na zamknięciu Dow Jones Industrial wzrósł o 63,19 pkt. (0,38 proc.) do 16.606,27 pkt. S&P 500 zwyżkował o 8,04 pkt. (0,42 proc.) i wyniósł 1.900,53 pkt. Nasdaq Composite zyskał 31,47 pkt. (0,76 proc.) i osiągnął poziom 4.185,81 pkt.

Ruch na rynku

Sprzedaż nowych domów w USA w kwietniu wyniosła 433 tys. w ujęciu rocznym. Analitycy spodziewali się, że sprzedaż nowych domów wyniesie 425 tys. Miesiąc wcześniej odnotowano 407 tys. po korekcie (384 tys. przed korektą). - Dzisiejsze dane z rynku nieruchomości są dobre, to mogło nieco pomóc akcjom. Ale rynek jest na tyle słaby, że jakakolwiek informacja może mieć duży efekt , gdyż ludzie szukają pretekstów, żeby móc handlować w którąś stronę - uważa JJ Kinahan, główny strateg z TD Ameritade. Po publikacji danych o sprzedaży nowych domów na nowojorskiej giełdzie rosły kursy akcji deweloperów, w tym m.in. Lennar, D.R. Horton i PulteGroup. - Przez dwa ostatnie miesiące informacje płynące z rynku nieruchomości generalnie były słabsze. Można było odnieść wrażenie, że to przemysł prowawadzi gospodarkę w górę, a nieruchomości raczej ciągną ją w dół - powiedział Paul Nolte, zarządzający portfelem w Kingsview Asset Management. - Rynek i tak radzi sobie ogólnie całkiem nieźle biorąc pod uwagę złe informacje globalne, np. spowolnienie w Chinach. Zyski spółek są na bardzo przyzwoitych poziomach - dodał, wskazując, że obecnie giełdy korygują mocny trend wzrostowy z ubiegłego roku. W piątek na rynek napłynęły dane z gospodarek europejskich.

Grecja wyżej

Agencja ratingowa Fitch podniosła ocenę wiarygodności kredytowej Grecji o jeden stopień, z "B-" do "B", jako powód podając postępy tego kraju w redukcji zadłużenia i osiągnięcie tzw. pierwotnej nadwyżki budżetowej. Natomiast agencja ratingowa Standard & Poor's podwyższyła rating kredytowy Hiszpanii o jeden stopień, do BBB. Perspektywa ratingu jest stabilna. Rano podano końcowe wyliczenia niemieckiego PKB w I kw. 2014, które okazały się zgodne ze wstępnymi szacunkami. Produkt Krajowy Brutto Niemiec wzrósł o 0,8 proc. kdk, po uwzględnieniu czynników sezonowych, po wzroście w IV kw. o 0,4 proc. Indeks Ifo, obrazujący nastroje wśród przedsiębiorców niemieckich, wyniósł w maju 110,4 pkt. wobec 111,2 pkt. w poprzednim miesiącu. Analitycy spodziewali się spadku wskaźnika do 110,9 pkt. Ze spółek rosły w piątek akcje Hewlett-Packard w reakcji na publikację dobrych wyników kwartalnych i na zapowiedź redukcji zatrudnienia w grupie o 16 tys. osób. Lepsze od konsensusu wyniki pociągnęły w górę akcje GameStop. Ostro zniżkowały natomiast papiery Aeropostale po prognozie wysokiej straty netto w obecnym kwartale.

Autor: mn/klim/ / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock.com