Moja komórka, mój przyjaciel

TVN24 Biznes

Aktualizacja:
sxc.hu26 minut dziennie z telefonem przy uchu

26 minut dziennie - tyle przez komórkę rozmawia statystyczny Polak - pisze "Gazeta Wyborcza". Wyniki badań Ericsson Consumer Lab przeprowadzonych wśród użytkowników usług telekomunikacyjnych w Polsce mówią jednoznacznie: Polacy pokochali swoje komórki.

- Coraz mniej płacimy, coraz więcej rozmawiamy - pisze "GW". Rozmowy przez komórkę zajmują nam 26 minut dziennie, z czego 17 minut to pogaduszki z rodziną i znajomymi. Na tle państw zachodu to ciągle niewiele. Średnia światowa, to 40 minut rozmawiania ,dziennie, z czego 26 minut na prywatne pogawędki.

Rekordzistami pod względem czasu spędzonego z telefonem przy uchu są Włosi. Temperamentni południowcy rozmawiają średnio 56 minut, z tego tylko 18 na sprawy biznesowe. Zaraz za nimi są Hiszpanie, którzy rozmawiają 48 minut dziennie.

Mniej od Polaków rozmawiają natomiast Japończycy.

Prawie wszyscy

Rośnie w Polsce liczba użytkowników telefonów komórkowych. Trzy lata temu telefony mobilne miało 75 proc. z nas, dziś jest to już 85 proc. - Najciekawsze jest to, że szybko rośnie liczba użytkowników komórek wśród grupy tzw. "tradycjonalistów", czyli tych, którzy raczej wzbraniają się przed technologicznymi nowinkami. Trzy lata temu tylko 23 proc. z nich miało komórkę, dziś jest to sporo ponad połowa - mówi w rozmowie z "GW" Katarzyna Pąk.

Średni rachunek telefoniczny, jaki dziś płacimy to 57 zł. Trzy lata temu było to 66 zł. Specjaliści mówią, że ten średni koszt nie będzie już znacząco spadał. Raczej liczenie smsów i minut zostanie zastąpione przez stały ryczałt, taki, jak obecnie płacimy za internet.

Źródło: Gazeta Wyborcza

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu